| Mya85 a întrebat:

Ce profil sa aleg la liceu? (filologie sau stiinte sociale)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate vrei să te referi la aceste SPECIALIZĂRI ( nu "profil" ) - profilul este "Uman" ( la ambele )!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php
În clasele 9-10 materiile & nr de ore sunt ACELEAŞI la ambele specializări; diferă doar PUŢIN în clasele 11-12...

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Vezi materiile din care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Oricum, NU prea contează ce specializare alegi deoarece NU ai nici un viitor fără Facultate + Master :(

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte sociale. In general profilul filologie este cel mai slab si nu este tratat cu seriozitate de profesori(cel putin asa e la mine la liceu). Din acest motiv, iti recomand stiintele sociale

| Mya85 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mya85):

Oricand