| godfather1997 a întrebat:

Salutare tuturor, dupa cum stiti se apropie bacul si eu am niste nelamuriri la istorie. Dupa cum poate stiti sunt 3 subiecte. Primele doua se bazeaza pe un text la prima vedere iar doua din cerinte sunt: Relatie cauza-efect, iar cealalta: formularea unui punct de vedere. Poate cineva sa ma ajute cum sa formulez corect pentru a lua punctajul la aceste exercitii? Multumesc

Răspuns Câştigător
| original54 a răspuns:

Cu cea mai mare placere!happy Iti sugerez sa te axezi mai degraba pe subiectul 3 fara sa iti fie frica. Daca inveti toata materia vei face si exercitiile de la celelalte subiecte.

2 răspunsuri:
| original54 a răspuns:

Iti sugerez sa nu te complici.La relatia cauza-efect trebuia doar sa scrii :"Cauza este reprezentata de (copiezi din text), urmand ca efectul imediat sa fie(copiezi efectul). Cat despre formularea punctului de vedere, foarte greu obtii punctaj maxim, dar in general trebuie sa reiei ce mentioneaza textul si sa mai adaugi tu un detaliu sau doua. In nici un caz nu iti exprima parerea, caci nu te puncteaza daca afirmi de exemplu ca romanii au meritat sa li se ia teritoriile datorita proclamarii neutralitatii. Bafta la bac!happy