| Andrew246 a întrebat:

Bro, simt ca nu mai suport și as vrea un sfat cât mai rapid pentru ca sunt cu toate emoțiile la pământ. Părinții mei sunt foarte ciudați și n-am voie sa ma împotrivesc cu nimic. Azi dimineața am cerut sa mănânc crenvurști și au zis ca nu mai sunt așa ca nu am mai vrut sa mănânc, voiam crenvursti doar pentru ca îmi era pofta, nu de foame. Și după asta a urmat un scandal monstru și mama a pus sa facă oua și a scăpat un ou… desigur ca a dat vina pe mine și m-a pedepsit și mi-au și anulat petrecerea pentru ziua de naștere, sa nu mai zic ca e cea mai mica chestie, aveau momente in trecut in care doar ceream ceva când erau ei supărați și din nou ma pedepseau și ma amenințau ca dacă n-am sa văd eu ce pățesc atâta rău, va rog ajutați-ma. Protecția copilului poate face ceva in acest caz? Dacă nu, credeți ca ar fi mai bine sa fug de acasa?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În general oameni mari au problemele lor, iar dacă tu te pui sa ceri lucuri și chestii când ei sunt nervoși, supărați sau stresați e normal sa reacționeze mai aiurea.
Plus ca, si tu la rândul tău trebuie sa înțelegi ca o data ce scrii aici ai deja o vârstă bunicica la care nu mai poți sa faci doar nazuri sau pretenții gen "îmi e pofta de aia","nu vreau sa mănânc asta fa-mi cealalata","mergi și cumpărăm chestia aia ca mie de aia îmi trebuie" și alte reacții de copil razgaiat. Poti pur și simplu sa mănânci ce este, iar dacă vrei ceva suplimentar sa îți iei din frigider.

Încearcă sa nu te mai ataci asa tare și sa vrei sa iei decizii radicale cum sunt cele cu protecția copilului sau fugitul de acasă. Cand vei mai creste vei realiza ca ce ai tu în familie e raiul fata de ce te așteaptă când mai crești.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Protectia copilului nu vine ca vrei tu sa mananci crenvursti cand nu mai sunt si mama iti da oua in locul lor si nici ca nu ai tu chef sa asculti de parinti.
Stai acolo si asculta-ti parintii ca nu ti s-a intamplat nimic rau!
Nu pari un copil prea cuminte atata vreme cat ai ganduri de fugit de casa, probabil de prea mult bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai daca copilul e traumatizat acolo, de ce sa nu aiba ganduri de plecat de acasa?! Ca e o prostie ca oricum nu are unde se duce, asta i-am zis si eu, dar eu zic ca idee ce a avut-o.

Stiu destule cazuri asa, nu e nici un prea mult bine, sunt multi parinti idioti, fac pe sefii in sens negativ, niste dezaxati mintal.
Daca a scapat ma-sa oul ala, ce vine are el?
Si daca vroia sa manance crenwusti ce? Parintii mei la cazuri din astea vb frumos, ziceau ca nu mai sunt si mai tarziu cand ieseau, cumparau tocmai ca se gandeau la mine, nu se comportau asa.
Si nu zic asta din postura de pusti, ci din postura unui eventual parinte ca si parintii lui.

De ce sa-i taie petrecerea? Nu stiu, unii din voi nu vedeti si pe parintii tampiti, si dupa aia cand copilul ala mai tarziu are traume psihice, face rau altora, ne miram, abia atunci aflam de la psihologi ca au avut mari probleme in familie si au fost traumatizati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar pentru ca îmi era pofta, nu de foame.
Deci părinții sunt buni doar dacă îți satisfac poftele?
Protecția copilului nu te poate proteja de poftele tale.
Nu recomand fuga de acasă. Dar dacă ai fugi, ți-ai da seama repede cum e cu satisfacerea poftelor în viața reală.

| Mosotti a răspuns:

Si daca fugi de acasa unde te duci?! Ce naiba.
Nu ai ce face pana nu devi majori sa iti faci viata ta.

Protectia copilului nu vine la din astea.

| Hammurabi a răspuns:

Fugi frate de acasă.
Să vezi cât ești în stare să supraviețuiești.
O să-ți mai iei la crenwruști și tot ce ai tu poftă, din părți. Atunci o să-ți dai seama ce înseamnă să stai și să ai pretenții pe banii altuia.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| anonimuIl a răspuns:

Nimeni nu vrea un copil ca tine.

| ionur a răspuns:

Eu îți băgăm crenvurștul ăla în... bine țiau făcut.

Răspuns utilizator avertizat
| ionur a răspuns (pentru DracuIa):

Copilu ăsta este mai prăjit decât oul ăla-_-

Răspuns utilizator avertizat
| ionur a răspuns (pentru DracuIa):

Lagar de concentrare laughing))))

| OmBanal33 a răspuns:

Propun sa te multumesti cu ce ai deocamdata, pana cand vei fii matur si vei putea muncii si vei fii independent