| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața!
Am o relație frumoasă de 5 ani și jumătate; în vara ne-am logodit. Totul a mers bine până când am descoperit că salva pozele unei domnișoare pe Snapchat, afirmând că o cunoaște din liceu și sunt prieteni. Am întrebat-o pentru ca nu sunt o persoană rușinoasă și ea a negat ca îl cunoaște, ridicându-mi niște semne de întrebare.Ne-am certat pentru că el refuza să răspundă la întrebări simple legate de acest incident și, în cele din urmă, a recunoscut că îi place fața ei (el are 25 de ani și eu 23, nu îmi place când evită să vorbească pentru ca nu clarificăm lucrurile și se strâng tot mai multe certuri). El este gelos și nu ar accepta dacă aș face si eu la fel, așa ca i-am explicat că mă afectează mult comportamentul lui, mai ales având antecedente cu aprecierea excesivă a altor femei pe rețelele sociale în trecut. Eu încep să cred că femeile sunt o problemă pentru el. De fiecare dată când îi spun că mă deranjează, promite că se schimbă, dar după o perioadă reia comportamentul. L-am întrebat dacă ar fi de acord să fac și eu la fel, iar el a spus că l-ar deranja mult. De data asta a spus ca se potolește, ca se schimbă doar ca să nu îl părăsesc căci a spus ca mă iubește și ca din obișnuință face aceste lucuri (apreciază femei, le salvează și întoarce capul după ele, căci în clasa lui de la liceu era doar băieți pe profilul de electrică), mi-a spus ca asta a făcut mereu și ca nu se poate controla de cele mai multe ori! Ce să fac? Nu aș vrea să ne despărțim dar nici nu aș vrea să creadă ca îl iert și ca sunt vreo proasta! Eu nu mi-aș permite să îl pun într-o postură proasta în fața altor bărbați exact așa cum mă pune el pe mine! A apreciat până și o colegă de facultate (nu știa de ea, nu îi spusesem nimic) si de la ea am aflat aspectul ăsta și de aici a început investigația (mi-a permis să îi umblu în telefon căci nu cred ca se aștepta să găsesc dovezi așa repede, pe insta la activități și pe snap în conversații, știu ca nu e OK dar simțeam ca mă minte).
Am trecut prin multe și i-am acceptat destule lucruri pentru ca s-a schimbat după fiecare greșeală dar la capitolul ăsta, nu prea! Păreri? Vi s-a intamplat? Ați întâmpinat și voi așa probleme? Ce ar trebui sa fac! În afară de aspectele astea este un om de nota 10! Sunt o persoană pentru care respectul în relație valorează mult și care nu tolerează minciuna!

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Doamne cum dau toti tantalai de fete bune, nu ai gresit cu nimic, ai tot dreptul sa il tragi la raspundere deoarece inselatul nu e doar fizic, poate fii si moral, si respectul trebuie sa cantareasca la fel de mult ca iubirea, daca cele doua nu sunt in balanta apar probleme ca in cazul de fata, nu neg ca te iubeste, dar de respectat nu te respecta si nu are aceleasi valori morale ca tine cand vine vorba de fidelitate.
Nu se va schimba niciodata la capitolul asta decat temporar din cauza reprosurile pe care i le aduci, dar pe termen lung va ramane la aceleasi obiceiuri, tine cont de problemele care pot aparea, social media distruge relatii, si orice posibila interactiune a lui cu alta fata poate duce la o posibila conversatie, posibil timp investit, posibile sentimente si o posibila intalnire de ce nu, sunt barbat si stiu cum gandim, e o minciuna sa spun ca vorbesc cu o fata "ca prieteni" la fel cum vorbesc cu alt amic de al meu, o sa investim timp intr-o fata in momentul in care simtim atractie sexuala pentru ea in primul rand, chiar daca multi nu o recunosc ti-o spun eu sincer pe fata, asta e primul nostru trigger, atractia sexuala, dupa vine caracterul si restul.
Daca vrei accepta-l asa dar asuma-ti ca e predispus la a insela, daca nu, stii ce ai de facut, treci mai departe, doar deschide ochii bine deoarece cand se pierde respectul, cu timpul problema devine tot mai grava pana in punctul cand iti recunoaste fara rusine ceea ce face, netinand cont de faptul ca te deranjeaza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si vrei sa-ti continui viata cu un asemenea "om"? Ori are probleme cu capul, ori este nesimtit! Fereste-te pana ti-i bine! Cand vine un copil cu greu mai poti remedia si-ti strici viata pentru un...

| Violleta2022 a răspuns:

Fugi fetita, fugi!
Nu te casatori cu un asemenea curvar, care mai este om ascuns si extrem de gelos, ca vei avea numai zile amare cu el.
Dumnzeu iti da sa vezi ceea ce trebuie sa stii, ca sa nu faci greseli in viata, de aceea ti-a aratat ce ascunde baiatul asta.

| johnnny123 a răspuns:

Deci el este o persoană de nota 10 în afară de aspectul că se uită în permanență după alte femei pentru că "nu se poate controla"...

Iar relația voastră este tot de nota 10, în afară de faptul că este dominată de suspiciuni și gelozie (din moment ce-i spionezi telefonul) în loc să se bazeze pe încredere.

Sincer, sfatul meu ar fi să nu vă grăbiți prea tare cu căsătoria. Se pare că aveți de clarificat niște lucruri importante mai întâi.

| VoidEternal a răspuns:

Mi se pare la fel de absurd sa ii verifici telefonul pe cat este de absurd sa vomiti sute de like-uri sau sa salvezi poze de la persoane pe care nu le-ai vazut in viata ta, sau cu care nu ai o relatie extrem de apropiata, gen va vedeti zilnic.

Retele sociale sunt efectiv o molima cazuta asupra omenirii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se comportă cu tine de parcă nu ai exista și te tratează urât rău -_- mai ales se uită la alte femeie când este în preajma ta ce fel te iubește el cu Adevărat dacă se uită la femei pe stradă? Prosti...

| Miruna333 a răspuns:

Respectul lui pentru tine este 0. Iti spune mereu ca schimba pentru ca asta e clasica replica prin care iti poate inchide gura. Omul care se schimba nu spune, se schimba si atat. Nu iti aduce scuze si cuvinte mari, trece la actiuni. Nu se va schimba vreodata. Oricat de mult ti-ai dori, oricat de mult te-ar deranja, oricat de mult ai arata si ai cere, omul se schimba atunci cand vrea el. Acum multi ani ii povesteam psihoterapeutului peste cate lucruri am trecut cu un tip si cate mi-a facut in relatia anterioara, iar ea mi-a raspuns ca nu este vina lui, eu sunt singura responsabila si este vina mea, pentru ca am acceptat si lucrul asta m-a trezit la realitate.
Oamenii te trateaza intotdeauna cat le permiti, asa si logodnicul tau. Vede ca il accepti de fiecare data, normal ca nu se schimba, pentru ca nu are de ce.
In afara de parasit relatia, nu ai ce face, e compromisa deja

| Xox0 a răspuns:

Nu prea mai e frumoasa relatia ta.
Nu se poate discuta cu el si din moment ce te minte, e clar ca nu poti avea incredere in el, daramite sa va casatoriti.

| Bogdan0783 a răspuns:

Acum ca iti mai fuge ochiul catre una alta pe strada e o discutie. Tinand cont ca aveti o relatie nu este normal sa flirtezi cu alte femei.El ar fi deranjat daca tu ai face acelasi lucru deci nu iti este permis.Lui de ce i-ar fi? Ti-a promis de cateva ori ca se schimba dar revine la aceleasi apucaturi. Daca il tot ierti o sa devina obisnuinta daca nu cumva a devenit deja. Daca dupa 5 ani e plictisit cum crezi ca o sa fie dupa 10? Gandeste-te

| hipotronic a răspuns:

Hei. Aș vrea să încep cu finalul, mai exact, tot ce ai povestit aici nu are prea mare legătură cu respectul așa că, dacă într-adevăr valorează mult, poți lua în calcul o despărțire care de cele mai multe ori e o eliberare deși este privită ca pe ceva dramatic

Sigur că poate avea impact negativ și poate influența o mulțime de lucruri în corpul nostru, o putem trăi ca pe o traumă, însă acest lucru este complet firesc

Ideea este că într-o relație bazată pe încredere și respect nu poate exista incertitudine și o relație sănătoasă nu are cum să funcționeze în felul acesta, într-o relație sănătoasă nici măcar nu simți să controlezi

Da băiatul ăsta clar are multe lucruri la care să lucreze și pentru mine unul e limpede că el nu poate face față unei relații sănătoase

În ceea ce te privește pe tine nu cred că ești foarte departe de el fiindcă altfel v-ați fi despărțit până acum, lucru care pentru mine este evident că se va întâmpla mai devreme sau mai târziu, iar întrebarea e: "Cât timp, nervi și sănătate sunt dispusă să mai pierd în continuare din cauza acestei relații?"

Dacă vrei într-adevăr o relație care să se desfășoare armonios, primul pas este să-i pui capăt acestei relații în opinia mea și imediat după să începi să te concentrezi asupra ta din punct de vedere relațional și personal

Sunt o mulțime de cărți și materiale despre asta și e dificil să alegem, însă eu vreau să te ajut cu câteva sugestii

Îți recomand podcastul epictalk cu Andreea Brașovean și Gașpar Gyorgy, de la el îți recomand cartea "suflete de sticlă" iar de la Cathryn Taylor îți recomand "ghidul copilului interior"

Acum că ai un punct de pornire, e important să știi că nu e simplu să începem să fim conștienți de noi, corpul, trăirile și adevăratele noastre emoții

Ar mai fi de incercat yoga, meditația, hipnoza și chiar psihoterapia, iar în final îți recomand neurofeedback care este un concept adus în România de către Alina Robu și Diana Nemeș, așa că ți le recomand și pe ele

Cu siguranță este difcili să începem să ne schimbăm pe noi înșine, însă eu cred că merită din plin, mai ales că viața e mult prea scurtă și băieți sunt destui slavă cerului haha

| RaluAle00 a răspuns:

Eu dacă aș fii in aceiași situație că tine...Eu m-aș despărți de el. Opinia mea! Eu sunt o persoană ușor geloasa. Daca as vedea că salvează alte femei pe telefon și mai ales că minte că prostul că se schimbă și toate astea.Eu nu aș suporta.Deageaba îi dă-i multe șanse daca nu se efectiv nimic.Te ia de fraieră