| Simina94 a întrebat:

Ce pot să îi spune unei persoane pe care am ajutat-o cand a avut nevoie, iar cand s-a vazut cu sacii în căruță a vorbit urat despre mine?
As vrea sa îi spun 2, 3 vorbe ca să știe că știu ce a vorbit.
Este genul acela de personă care în față se preface inocență, la locul ei, rezervată, iar când întorci spatele nu știe ce să mai spună de rău.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce sa ii spui? nu-i spui nimic
o ignori si blochezi peste tot iar daca te intalnesti vreodata fata in fata cu acea persoana iti muti privirea in partea cealalta ca si cum nici nu exista...aceste lucruri ii vor da de inteles mai multe decat 1000 de vorbe

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da o in p măsii, nu are rost sa te enervezi cu asemenea oameni.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i direct ce ai auzit, ca nu mai este cazul sa o menajezi!

| dullcat a răspuns:

Astfel de persoane nesimtite nu vor reactiona cum te astepti tu, le va durea fix undeva dupa ce afla ca tu stii ce (ti-)au facut.Iti irosesti energia, consider ca este mai intelept sa ignori si sa lasi karma sa isi faca treaba, ca nu degeaba exista vorba,, Se intoarce roata''.

| Fatamuntilor a răspuns:

Da-i pace!
tu esti cu inima impacata ca ai bine.Dar sa stii ca exista karma! Viata il va lovi cand ti-e lumea mai draga.

| Hyperion7 a răspuns:

Sincer,eu îți recomand să o ierți,iar după asta sa tai legătura cu ea.
Faptul că o vei ierta,îți va liniști sufletul și nu vei mai simți nevoia să i-o întorci cu aceeași monedă.
Vezi tu,in viața este nevoit să înveți lecții, iar asta a fost o lecție și anume sa fii mai atentă pe cine ajuți.
Așa că nu merită să de degradezi moral pentru niste persoane trecătoare, pentru că acestea vin și pleacă și nevoia așa de a le scoate ochii cumva, e nejustificată, că oricum nu contează pentru ele.
Tu faci cum știi, dar sa știi că energia ta e mult mai importanta decât crezi pentru a fi investita in chestiuni ce nu merită.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nimic. Las-o in pace si ignoro. Asta daca esti sigura 100% ca asta face. Si data viitoare cand te mai baga in seama si te intreaba de ce o ignori, ii spui ca e nesimtita si mergi mai departe. Nu e nevoie de scandal pe atata lucru. Important e ca tu ai fost un om bun si ti-ai facut datoria fata de ea. Daca ea nu apreciaza lucrul asta, nu e nevoie sa faci scandal ca mai rau starnesti lucrurile. Intr-un final daca ii vine mintea la cap, va realiza ea ca a gresit.

| Lupică27 a răspuns:

Crezi ca e singura jigodie de care o sa te lovesti in viata asta? banuiesc ca inca esti copila, stai sa vezi cand o sa fi mare, astfel de specimene sunt la tot pasul, si nu mai ajuta pe nimeni, ajuta-te pe tine.

| Dragobeta a răspuns:

Da-i peste nas. Merita.
Spune-i ca stii. Altfel va fi convinsa ca te-a pacalit. Ba chiar se va lauda la altii cu asta.
Am facut eu greseala de a ierta, de a ignora si s-au intors toate impotriva mea. Nu mai sfatuiesc pe nimeni sa ierte.
Dupa ce ii spui, poti sa o ignori. Chiar sa o respingi.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ignorare, nebăgare în seamă, dar cel mai important, în momentul în care va mai avea nevoie de ajutor, să îi spuneți să ceară la persoana alături de care vă bârfea!
Răzbunarea nu face bine, decât rău, dar nepăsarea și ignorarea când va avea nevoie de ajutor, este cea mai bună răzbunare!

| KovacsB a răspuns:

Ti se intampla doar ceea ce meriti.
Cu cat accepti mai repede cu atat ai mai putin de suferit.
Sa nu ai asteptari de la nimeni si nimeni nu-ti va insela asteptarile.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Se poate pedepsi și prin iertare! (Dostoievski)