| Catalina_9275 a întrebat:

Hello.

Am o problema. M-am indragostit de un barbat casatorit care nu are copii sotia lui nu poate sa aiba sunt casatoriti de 10 ani. Isi dorea atat de mult un copil si pentru ca ne-am placut mult am incercat sa avem unul. Am ramas insarcinat(am12 saptamani) ea cand a aflat ca el are pe cineva si ca sunt insarcinata la alungat s-a mutat cu mine de aproape 2 luni suntem impreuna dar intre timp sa mai intalnit cu ea au mai dscutat recent vine cu ideea ca sa fac avort ca el mai tine la sotia lui si ca a facut o greseala ca sa faca copil cu mine stiu am gresit si eu ENORM dar am crezut ca ma iubeste cu adevarat si ca chiar isi doreste un copil. Sunt intr-o situatie disperata el tot zice ca se muta la ea si eu sa fac ce vreau cu copilul dar e mai bine sa avortez ceea ce mi-e frica de Dumnezeu sa fac. Il iubesc foarte mult a fost primul barbat din viata mea. Va rog scrieti-mi parerea dumneavoastra ce pot sa fac in situatia respectiva. (familia mea nu stie nimic despre situatie). Va multumesc mult.

43 răspunsuri:
| ღdiaღ a răspuns:

Lasa-l sa plece.Deci chiar ai gresit, dar sa faci avort nu este o soliute.Trebuie sa pastrezi copilu', altfel gadestete si tu*este o fiinta vie.Este o responsabilitate, si cred ca te-ai bucura sa ai u1n copil.

| costel_4263 a răspuns:

Salut,cata.orice ar fi trebuie sa pastrezi copilul. 1punete in situatia lui; a bebelusului'cum e sa bage unul un cutit sa-ti taie pe rand, o mana un picior, apoi capul si...etc.deci moare chinuit.asta e avortul, apoi pune si partea spirituala.tu nu ai nici un drept sa iei viata altuia pe care insasi dumnezeu a dato la fiecare om, deci pacatul suprem.te rog ffff.frumos sa-l pastrezi, orice ar fi, sa vezi ca maica domnului te ajuta enorm.si eu am trecut intr-o situatie delicata.; la 40ani sotia a ramas gravida pentru 2a oara dupa 16 ani, am o fata de 16ani si ceva, si am zis pana la urma sa-l pastram in ultima clipa, ...si sa vezi ce baietel am.o minune de la dumnezeu.nici acum nu-mi vine sa cred ce poate iesi dintr-o picatura de samanta umana.o bijuterie de om.te rog sa-ti aduni toate puterile si sa-ti anunti familia ca ea trebuie sa stie primii de tine si de copil.sa nu faci un lucru raw si sa regreti toata viata.cu stima si respect; costel.

| DaRiUsMaN13 a răspuns:

Pastreaza copilul daca tot i-ai dat viata acum nu ii lua viata.

| CosMy_7062 a răspuns:

Probabil sau mai mult ca sigur ai devenit prima mamica surogat!

| alina_9360 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa pastrezi copilul, deoarece mai tarziu ai putea regreta enorm si cu siguranta l-ai avea pe constiinta.Gandeste pozitiv.Un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu, un suflet care nu merita sa moara.Cat despre tatal copilului nu ar trebui sa iti faci griji. Daca nu a ramas langa tine inseamna ca nu te iubeste si mai ales nu te merita.Multe mame isi cresc singure copii.Mai bine ca un copil sa creasca doar cu un parinte...decat sa ii aiba pe amandoi si acestia sa nu se inteleaga.Asta a fost parerea mea.Acum tu decizi. Sper ca ti-am fost de ajutorwave

| Catalina_9275 explică:

Am 29 de ani

| Catalina_9275 explică:

Sunt la 12 saptamani si deja este format ca fiinta umana.

| Catalina_9275 explică:

Tu crezi ca eu am vrut ca sa-i despart? El mi-a promis ca divorteaza si ca nu o mai iubeste pe sotia lui. Nu mi-a placut niciodata sa fiu curva doar am intrat intr-o relatii ne gandinduma la consecinte.

| Catalina_9275 explică:

Am sa incerc sa le spun parintilor desi imi e atat de greu pentru ca au avut incredere in mine si nici nu sunt cu mine eu sunt la Londra de vreo 6 ani. Mi-am terminat studiile am fost o fata la locul meu de 4 luni de zile de cand am cunoscut acest barbat nici nu mai pot sa dorm nici sa mananc nici macar nu mai am gand sa traiesc.

| Catalina_9275 explică:

Va multumesc foarte mult pentru incurajari chiar si pentru critici nu ma supar fiecare are parerea lui dar ma bucur foarte mult pentru cei care m-au incurajat sa pastrez copilul. Mai astept parerile dumneavoastra si daca cineva doreste sa discute cu mine mai personal va las Id-ul meu geaninamiri. Va multumesc mult

| Catalina_9275 explică:

Am sa pastrez copilul pentru ca iubesc mult copii eu nu am vrut sa fac avort doar el mi-a spus. Am discutat cu ea si nu vrea sa adopte copilul e o persoana cu care nu poti discuta numia daca stai sa te injure bine si nu e de mirare ca ea a mai fost casatorita de doua ori inainte acum are la 40 de ani...si sotul ei 35

| YunaBloo a răspuns:

Ai putea sa discuti cu sotia si sa vezi daca vrea ea copilul, ar putea sa il adopte,ei raman impreuna,tu vei face parte din familie oarecum, si toata lumea e fericita, trebuie doar sa fiti putin mai noncomformisti.asta e ce as face eu, desi, sunt putin mai insensibila la capitolul relatii

| dimkab a răspuns:

Catalina eu sunt de parere ca trebuie sa pastrezi copilul orice ar fi.