| EduardGrigore a întrebat:

Salut, TPU, nu vreau sa mai dau la facultate, ci sa ajut familia iubitei mele la afacerea pe care o au, deoarece ma pasioneaza mult mai mult. Cum pot sa le explic parintilor asta?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum ne-ai explicat si nouă. Dar de preferat este sa faci facultatea.

| darrio2007 a răspuns:

Este doar iubită nu soție.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-ai idee cat de penibila este decizia ta laughing
Te bazezi pe afacerea unor persoane cu care este foarte posibil sa nu mai ai nici un contact, peste 2-3 ani.
Sa nu dai bacul la vremea lui inseamna sa dai cu piciorul unei sanse mari. Fara el vei lucra pe posturi banale toata viata. Poate ca la 20 de ani nu e nici o problema, dar la 50 de ani cred ca vei fi satul de joburi in care stai in picioare 8-12 ore. Iar la 50 de ani mai ai de lucrat inca 15 pana la pensie, in caz ca nu stiai.
Daca nu reusesti sa te pui undeva la birou dupa 40, ai pus-o. Iar fara bac nu prinzi birou, nici macar la ghereta de copii xerox.
N-ai ce sa le explici parintilor, ca e o prostie ce vrei tu. Da bacul, nu fi capra.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu te intreb cum poti sti ca merita, ca vei mai fi cu aceasta fata peste ani? Mai importanta este facultatea si dezvoltarea ta personala in prezent, iar sa te alegi pe tine nu inseamna ca o iubesti mai putin pe iubita ta.Totusi, despre ce afacere e vorba?

| Frank51 a răspuns:

Ești major?

| VoidEternal a răspuns:

Dacă afacerea familiei ei nu e cumva cu petrol, razgandeste-te.

| StoicAnalysis a răspuns:

E cel mai stupid lucru pe care poti sa-l faci din punct de vedere logic.
1. E doar iubita ta si cel mai probabil daca nu o sa te mai intelegi cu ea pe viitor, nici afacerea familiei ei nu o sa mai mearga bine in cazul tau.
2. De ce sa abandonezi studiile care iti vor garanta un loc de munca sau chiar o afacere in domeniu? Adica, dupa ce termini facultatea, ai domeniul respectiv garantat in CV la calificari toata viata. Afacerea familiei respective nu va fi recunoscuta la fel, comparativ cu o facultate terminata.
3. Poti sa te apuci de pasiunea ta si in timpul facultatii, daca optezi la una care sa se muleze pe pasiunea ta.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Incearca sa faci si facultatea la seral sau fara frecventa.
Este pacat sa i faci pe ai tai sa se simta neglijati doar pentru ca ceilalți au nu stiu ce afacere.
Si incearca sa te insori nu sa te mariti.
Daca ar fi oameni de calitate si ei te ar sprijini in ideea finalizării unei facultati.
Fii putin atent, sa nu existe manipulare din partea lor si intr o zi cand iti vor reprosa ce sarac erai tu si neica nimeni sa ti para rau ca nu ti ai ascultat parintii.
In Octombrie incepe facultatea Boss.happy
Mult succes,

| Theo94 a răspuns:

Fa-le pa ambele daca poti. De curiozitate, ce afacere au?

| KovacsB a răspuns:

E misto si viata de sclav la familia iubitei.
Nu ai voie sa deschizi gura nici acasa nici la munca ca ramai pe drumuri.