| alexalexmarian a întrebat:

Salutare draga comunitate. Am o mare suferinta si as vrea s-o impartasesc aici. M-am despartit de iubita mea acum 3 saptamani, pe motiv ca ea crede ca am inselat o dar eu doar am dat martisor altei fete( fara sa-i spun si cand a vazut conversatia cu fata aia la mine pe telefon, am sters o dupa, m-am panicat de reactia ei, nu am inselat-o, in conversatie erau 10 mesaje in care imi multumea). A vrut sa-mi dea o alta sansa dar am mintit faptul ca nu m-am întalnit pe drum venind spre facultate cu o alta prietena, cu care n-am nici o treaba, n-am vorbit de 2 ani de zile si doar am mers impreuna pe drum spre facultate, fiecare cu masina lui. Si in timpul asta, ii mai parea rau, am avut festivitatea de premiere la facultate, a venit si m-a luat in brate, am facut poze, am vazut ca avea cu mine poza in portofel, a venit si banchetul, unde s-a mai racit dar tot am facut o poza impreuna. Iar apoi n-am mai avut contact o saptamana, moment in care a nascocit un plan cu o prietena de a ei de a ma face sa ma simt cum s-a simtit ea cand a aflat ca "am inselat-o"( asta crede ea), si mi-a zis ca vorbeste cu alt baiat, si ca atentia ei e concentrata asupra lui. Cand am aflat asta am insistat, am rugat o sa ma blocheze peste tot, ca daca as fi facut-o eu, o deblocam, intr-un final m-a blocat si dupa am mai vorbit pe mail, unde mi-a zis ca ala era doar un prieten si ca a facut asa doar sa ma simt eu naspa. Acum am tot rugat-o sa ma deblocheze inapoi, vreau sa pastrez-o prietenie cu ea, sa-i fiu alaturi sa o ajut, dar nu vrea. I-am luat si niste flori criogenate si nu le-a primit si i le-a dat unei prietene de a ei. Mi-a zis sa nu-i mai fac scrisori ca ajung direct la gunoi. As vrea totusi sa mai pastrez legatura cu ea, a fost prima mea iubire, sunt distrus. M-a lasat intr-un moment important fiind ultimul an la facultate si cu sesiunea si cu licenta, nu stiu cum as putea sa o aduc inapoi.

44 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E, ale tinereții valuri...

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este, inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata, fiindca gestul facut cu alta fata, a fost total nepotrivit, cand aveai deja o iubita.

Trebuie sa intelegi ca fata aia nu te-a lasat degeaba, ci din vina ta, fiindca te-ai comportat total incorect fata de ea.
Acum chiar nu ai de ce sa te plangi, fiindca ai primit ceea ce ai meritat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a relație de copii de 12-14 ani mai mult ce aveți voi. Poate va mă maturizați și pe urmă aveți niste relații

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa e la prima iubire, este sortită eșecului.

| mihai69 a răspuns:

Las-o unde e, că e mai bine.
Nu te mai încurca cu imature că uite ce pățești!
Pune serios mâna pe carte și asta o să te ajute și să mergi mai departe.

| dullcat a răspuns:

Buna.E o poveste pe bune? Parca ai raspuns prea mult la fiecare incat sa fie o gluma.Uof.
Nu stiu cum sa o spun fara sa sune dur, insa voi pareti ca aveti maturitatea emotionala a unor copii de generala sau maxim liceu.Nu pare deloc ca sunteti tineri adulti, la facultate, zau asa....Mai intelept este sa mergeti fiecare pe propriul drum, nu te mai milogi de ea si las-o in pace, ca sa socializezi cu alte fete ocazional si sa oferi un martisor nu este motiv de despartire.Nici joculetele acestea stupide nu sunt acceptabile de la o varsta incolo.Hai sa fim seriosi. laughing

Cauta-ti ritmul tau si regaseste-te pe tine cel dinainte de relatie, ca sa te vindeci mai repede.Desigur ca si timpul va juca aici un rol decisiv, pentru unii e suficient cateva saptamani, pentru altii luni intregi. Orice ar fi, asa cum ai trait inainte de ea bine mersi, poti trai si acum fara ea, ai incredere ca vei supravietui si va fi bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti prost. Fara intentia de a jigni.

| alexalexmarian explică (pentru GabiDumitrescu):

Accept si criticile, dar imi poti spune de ce crezi ca sunt prost?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexalexmarian):

Ca esti barbat si plingi dupa o gaura nenorocita care nu te merita. Am fost si eu in situatia ta, si prost sunt si eu. Majoritatea sintem niste prosti o perioada sau intreaga noastra viata. Au mai zis si altii pe aici, bucura-te ca ai scapat de psihopata!

| alexalexmarian explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, total de acord ca toti suntem prosti intr o anumita perioada sau o anumita situatie.

| sofisis a răspuns:

Fereasca Dumnezeu. Las-o sa plece pentru ca e toxica si imatura. Crede-ma.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu o poți aduce înapoi! Iar dacă totuși găsești vreo metoda ingenioasa, oricum relația o să fie foarte șubredă datoria problemelor sale de încredere.
Lasă bro, alții merg la război și tu plângi că te-o părăsit gagica? Sunt lucruri mult mai nașpa, cum ar fi sa vezi cum te înșeală cu ochii tai, cum face chestii mult mai grave!
Maturizează-te și treci peste! A fost doar o experiență din care trebuie' sa îți înveți lecția până la urmă!

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Părerea mea e sa lași situația așa, treaba asta nu are niciun viitor.
Poți găsi fericirea și in alta parte.
Eu zic sa te concentrezi pe sesiune și licența și sa nu arunci la gunoi anii de facultate. Pe urma o sa fii dezamăgit de tine.
Mai bine concentrează-te pe ce ai de făcut acum și las-o sa mai copilărească ca nu îmi pare pregătită de o relație serioasă.
Succes!

| mODIN a răspuns:

Prietene, ai scapat de o nebuna, ar trebui sa te bucuri laughing
Cum adica se desparte de tine ca i-ai dat un martisor altei fete?!? Citisem asta si ma gandeam ca aveti vreo 12-13 ani, dar voi acum terminati facultatea?! Si ea inca are faze de genul? Inteleg ca e prima ta iubire, dar o sa treci peste si o sa gasesti pe altcineva, preferabile cineva mai normal la cap rolling on the floor

Pe bune, gandeste-o putin mai rational: o persoana care sare direct la concluzia ca ai inselat-o dupa niste gesturi cat se poate de firesti fata de cineva de sex opus nu e o persoana cu care vrei sa fi impreuna. Las-o! Nu incerca sa o 'recapeti'! Accepta durerea pe care o simti acum, incearca sa mergi mai departe, si pe viitor fereste-te de fete de genul acesta.

| alexalexmarian explică (pentru mODIN):

Da, pe motivul cu martisorul, ca de ce nu i-am spus ca o sa l dau, si ca am mintit o cu celalata fata, ca i-am zis ca nu m-am vazut cu ea prima data si cand mi-a zis minti, i-am spus cum s-a intamplat totul, ca sa nu creada ca am inselat o iar.
A zis ca stiu doar sa mint, ca sunt un mincinos, un tradator..eu doar pe ea o iubeam si o iubesc. are un orgoliu prea mare

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Ce frumos ar fi ca prima iubire sa ramana si ultima, nu i asa?
Teoretic caci practic este aproape imposibil.
Cand dai martisoare, si ai iubita, fie oferi tuturor fetelor, eventual o rogi pe iubita ta sa le cumpere, fie nu cumperi nimanui, doar iubitei tale.
Nu trebuie sa inseli in sensul fizic neapărat, a fost de ajuns sa se simta mintita si sa traga concluzia ca poate esti atras si de alta fata. Ceea ce nu este departe de adevar.
Totuși, 10 mesaje de multumire? Hmmmm, nu vad rostul acestor mesaje. Banuiesc ca ti a multumit cand i ai dat martisorul, ce rost mai aveau mesajele, decat acela al unui inceput de conexiune la care tu ai raspuns sau l ai initiat.
Stiu ca este greu sa fii barbat si ca voi genetic sunteti construiti sa observati si sa fiti atrași de mai multe fete in același timp si ca ati dori sa fiti si intelesi.
Depinde de context. O fata care este cu tine doar din rațiuni de pura indragostire nu are de ce sa accepte faptul ca tu ai daruit din energia ta si altei fete.
Ea nu a scris 10 mesaje de multumire altui baiat pentru ca i-a dat un martisor. Atentia ei ti a fost daruita exclusiv tie.
Ea a simtit ceva ce si tu stii ca este adevarat. Nici ea nu este aleasa ta si nici tu al ei.
Tu inca mai simti nevoia sa cauti si ea doreste pe cineva care sa i ofere exclusivitate asa cum si ea este dispusa sa ofere.
Iti doresc sa gasesti femeia pe care sa o iubesti atat de tare incat sa ti cumpere ea martisoare pentru colege si ei ii doresc un barbat care sa o consulte in legatura cu aceste martisoare. De asemenea o relație in care sa nu intri in panica cand partenera te roaga sa i dai telefonul, indiferent ce doreste sa faca cu el.
Acum, fii barbat si asumat. Asta i viata, nu le putem avea pe toate.
Cand ceva bun ia sfarsit inseamna ca urmează ceva si mai bun.
Nu trebuie sa amesteci lucrurile, prioritatea ta la ora aceasta este licenta.
In rest, mai vezi tu la anul cui oferi martisor si poate ai invatat ceva din aceasta poveste.

P.S. Si ea sufera, dar nu accepta sa faca compromis cu sufletul ei. O fata inteligenta as putea spune. Si Intr adevar a doua sansa nu are sens.

Toate cele bune si succes la examene.

| alexalexmarian explică (pentru ioana748):

Nu i l am dat fizic, i l-am lasat mamei ei, au un magazin si l-am lasat acolo, nu m-am intalnit cu fata respectiva. Nu am cautat atentia in alta parte, e o veche prietena din liceu cu care din cand in cand mai vorbeam cand ne intalneam fata in fata. Nu intru in panica cand imi ia telefonul, mi l a luat de multe ori si am lasat o sa se uite, s-a uitat si cand dormeam. Si daca as fi avut vreo treaba cu fata respectiva nu mai sufeream cat sufar acum, vorbeam cu ea si ma vedeam cu ea, dar nici in momentul asta eu nu vorbesc cu fata aceea.
I am zis ca mergem si la testul ala poligraf ca sa fie ea impacata ca nu am inselat o, dar mi-a zis ca nu am ce sa i mai demonstrez.

| ioana748 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Of, eu te inteleg si pe tine, dar o inteleg si pe ea.
Este o fata care a trecut si prin alte relatii esuate si doreste sa nu mai sufere.
Este dreptul ei sa nu accepte minciuna, oricat de neinsemnata ar parea.
Intr o relație de orice fel micile detalii fac diferența.
Incearca sa ramai cu ce ai invatat din aceasta poveste.
Ea este probabil mai matura si stie ca oamenii vin si pleaca din viata noastra.
Nu creează atasamente si stie sa aiba grija de sufletul ei.
Ce sa faca? Nu poate suporta minciuna.
Imi pare rau,

| alexalexmarian explică (pentru ioana748):

Da, ai dreptate, este dreptul ei, dar si ea o folosea cateodata cand ne mai certam( in general legat de faptul ca au aflat parintii ei si s au suparat pe mine, desi nu le spunea).
Inainte imi spunea ca se marita cu mine, ca daca nu reuseste in relatia cu mine nu si mai face alta, si avea alta gandire la inceput. Ii mai luam flori si se gandea ca muncesc ca sa i cumpar ei s o fac fericita. Acum daca nu i mai luam cate ceva ce si dorea ea, eram zgarcit.
A fost influentata si de alta lume, si a crezut mai mult lumea decat sa creada in mine, in relatie.

| ioana748 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Ei, vezi cum se ajunge la chestiuni mai serioase. Faptul ca te ai mutat la ea nu a fost o miscare prea inspirata. Un barbat, cum, necum, trebuie sa aiba propria casa.
Posibil in capul ei se intampla conexiuni care o anunta ca ai un anumit interes sa stai cu ea.
Mama fetei respective spui ca are magazin. Normal ca s-a gandit ca tu tintesti spre fete cu situatie.
Ca i ai luat flori si era impresionata este normal, ca si doreste un barbat care are o mai mare potenta din punct de vedere financiar, iar este normal.
Insa acestea se rezolvau pe parcurs, reuseai un job mai bun si iti permiteai sa i faci si cadouri mai scumpe.
Acum, ea ce o fi spus.Macar sarac, dar sa ma iubească.
Si cand a vazut mesaje de la alta fata, i ai demonstrat, din punctul ei de vedere, ca nu i poti darui nici lucruri materiale, nici mangaiere pentru sufletul ei.
Cu siguranță esti subiect inchis pentru ea.
Tu, ar fi bine sa te faci baiat mare., sa ai propria situatie, casa ta, banii tai si pe urma sa inveti sa gestionezi o relatie.
Cred ca ai potențial sa ajungi un barbat de nădejde, insa pentru asta, trebuie sa fii total pe picioarele tale.
Este frustrant pentru un barbat sa fie atarnator. In timp iti strica grav respectul de sine.
Asa ca, licenta pe primul plan la ora asta. Apoi ai casa ta, banii tai si cauti o fata simpla, careia desi ai avea bani pentru cadouri scumpe sa-i fie de ajuns doar un buchet de flori.

| alexalexmarian explică (pentru ioana748):

Dar nu s-a inteles contextul, am stat la ea un an pentru ca ea si mama ei m au rugat, ca sa facem naveta amandoi la facultate si sa nu stau la camin, sa stau cu ea, apoi i-am spus ca nu mai pot sta ca nu ma simt asa comod cu parintii ei, ca na, parca ii dernajezi, eu asa m-am simtit chiar daca nu o fi fost asa. Si am mai stat o luna si dupa ne am mutat impreuna in oras, sa nu mai facem naveta. Aveam si am o situatie bunicica, chiar daca sunt student, am muncit de la 13 ani de mi am stans niste bani, mi am luat masina aproape din banii mei, si ne mai si plimbam, nu o tineam doar in casa, cum mi-a zis de fostul ei ca in 4 ani au iesit de 2 ori. Ii luam si cadouri. Dar cum am mai zis, se lasa influentata de unii si altii, daca cineva ii spune ca eu m-am combinat la misto cu ea, ea pe ala il crede, nu pe mine, daca eram la misto, doar ma culcam cu ea si o lasam, nu ma mai interesa asa mult de ea.

| ioana748 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Da, pare mai clar putin acum.Ati procedat corect ca v ati mutat singuri. Banuiesc ca, cu chirie.
Cred ca ti a fost greu si cu job si cu facultate. De asemenea banuiesc ca si ea a participat la cheltuielile cu casa unde ati stat in acest timp. Oare ce motive sa fie, sa i spuna cineva ca tu stai la misto cu ea? Foarte frumos ca v ati plimbat, o femeie ca sa se simta iubita trebuie scoasa in lume.
Si totusi, sa revenim la faza cu martisorul pe care l ai trimis unei fete pe ascuns.De ce ai simtit nevoia sa faci asta? Iti raspunzi singur si nu te mintii pe tine insuti.
La detectorul de minciuni cum ai fi raspuns la intrebarea daca fata respectiva ti a trezit vreun interes, oricare ar fi acesta?
Crezi ca treceai cu brio intrebarea aceasta?
De ce doresti in continuare relatia cu aceasta fata cu care ai stat impreuna, iarasi iti raspunzi singur.
Ce relatie te face sa te simti implinit, cum ar trebui sa fie fata cu care sa faci o familie cu siguranță vei afla din aceste experiențe.
Cum ar trebui sa fii tu ca o relație sa functioneze pe termen lung iarasi trebuie sa afli.
Din punctul meu de vedere cea mai reusita relatie este cea bazata pe iubire necondiționată.
Si nu cred ca a fost cazul aici, de ambele parti.
Esti tanar, ai viitorul inainte. Om cu facultate, care intelege ca este necesar sa afle lucruri despre el insusi si dupa ce lucrezi la tine vei invata si despre relatia cu o femeie.
Insa si cea mai nevinovata minciuna, este tot o minciuna si apoi ea stie ca minciunile vor veni una după cealaltă.
Intr o relație trebuie sa ne punem in locul celuilalt in orice context si sa incercam sa procedam cum noua ne ar placea sa procedeze celalalt cu noi.
Intr o relație bazata pe iubire si respect, minciuna nu si are locul.
Acestea sunt chestiuni care trebuie stabilite din capul locului, ca sa nu fie pierdere de timp.
Cat despre ideea ca daca doar te culcai cu ea ...cred ca pare fata asumata, ar fi luat o ca pe o partida de sex, una din nevoile fiziologice stipulate in piramida lui Maslow si cam atat.
Cu siguranță ai avut de a face cu o fata misto si inteligenta de la care ai avut multe de invatat despre tine.
Si ea la randul ei a invatat despre ea de la tine.
La urmatoarea relatie incearca sa afli peste ce nu ar trece partenera si daca ti se pare convenabil continua relatia. De asemenea si tu poti aduce in vedere lucruri peste care nu ai putea trece.
Asa se stabilește o relație pe termen lung. Nu intotdeauna celalalt stie ce dorim noi, mai bine clarificam de la inceput.
Toate cele bune pe viitor.

| alexalexmarian explică (pentru ioana748):

Da, ai dreptate lucrurile astea trebuiesc discutate la inceput. Da, aveam facultate de luni pana joi, iar vineri si sambata munceam. A participat si ea, faceam chiria juma-juma. Da, chiar mai multi i au spus chestiile astea, ca eu m-am combinat la misto, sau ca m-am luat dupa ce pareri au alti baieti despre ea, niciodata n-am sa fac asta, mai vine vad eu exact cum e fata, pentru ca stiu ca fiecare inventeaza ceva. Si n a vrut sa creada asta. Singurul lucru care nu mi placea si ii tot spuneam si ei, era ca mai mereu era atenta la fostul ei, sa vada daca i-a vazut povestea, cand punea poze cu mine mai la inceput imi zicea si ii ziceam de ce nu i dai block imi spunea, lasa l sa vada ca sunt fericita si fara el, tot timpul trebuia sa i demonstreze lui ceva, si asta nu mi placea deloc, dar n am avut ce sa fac.

| ioana748 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Ei,in ultima instanta si tu la randul tau ai fi dorit o fata care sa-ti ofere exclusivitate si sa impartiti mai mult decat chiria. Practic ea te a facut sa daruiesti acel martisor, cu sau fara voia ei. A fost o relație pansament pentru ea si nu ai reusit sa o faci sa uite de celalalt.
Aveai ce sa faci. In momentul cand vedeai ca pentru ea conteaza parerea fostului trebuia sa inchizi relatia si sa i spui sa luati o pauza pana cand se hotaraste daca are nevoie de tine in viata ei sau nu. Acum este tardiv. Nu mai contează. Intr o relatie discutii despre fostul nici nu trebuie sa existe, nici de bine, nici de rau.
Poti privi aceasta experiență ca fiind necesara in maturizarea ta si sa mergi inainte cu lectiile invatate.
Mai devreme sau mai tarziu ajungeati la esec. Este bine ca s-a terminat fara daune prea mari sa spun asa si ca nu aveti absolut nimic de impartit.
Iti doresc o relație stabila unde sa nu fii o optiune ci o completare a unui intreg.

| alexalexmarian explică (pentru ioana748):

Da, mi am dorit mereu sa nu mi mai povesteasca de el tot timpul, adica toata viata ei sa se rezume la fostul ei. Sa mi spuna ca se oftica( nu mai tin minte exact cuvantul) ca el s-a realizat, ca are un serviciu frumos, ca in curand o sa si ceara iubita de sotie, si ea e singura( dupa ce ne despartisem in primele zile). Si tot era interesata de el, ca ce vorbeste de ea, si eu ii tot spuneam, dar nu trebuie sa te intereseze daca te vorbeste de rau, asta spune mai multe despre el ca om, nu despre tine, tu trebuie sa ti vezi de treaba ca lumea care te cunoaste stie cum esti cu adevarat si nu conteaza parerea oamenilor. Dar nu intelegea asta.

| ioana748 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Interesant, nu a fost prea usor pentru tine bag seama. In cazul acesta, poate este timpul sa te desprinzi si sa ti iei frumos la revedere. Cu siguranță ea trece printre o criza, dar nu referitoare la tine ci la acel fost.Sincer, daca te iubea cu adevărat uita de fostul si viata lui
Acum si tu ar trebui sa uiti de ea si viata ei. Neimportant cum doreste ea sa traiasca, viata merge inainte. Nu cred ca ti ai dori in continuare sa traiesti in umbra vreunui fost.
Bine, poate pe omul acela chiar nu l intereseaza viata ei si daca o face cineva fericita sau nefericita, asta este in capul ei.
Acum, poate si pe tine te deranjeaza putin egoul ca nu ai fost tu acela care a pus punct ci ea. Dar nu are absolut nici o importanță, important ca s-a încheiat un capitol care nu ti aducea prea mare fericire. Un surogat de relatie care la un moment dat ar fi luat sfarsit oricum. Sansa a fost de partea ta. Acum stii cam ce doresti de la o partenera de viata. Daca nu stii exact scrie ti undeva, dar sa fii sincer cu tine. De asemenea ai mai invatat cate ceva despre femei, o experiență in plus nu strica, din toate punctele de vedere.
O relatie pe termen lung sau pe viata nu este floare la ureche. Si ideal este ca atunci cand esti atras de altcineva sau simti ca nu mai merge, sa inchizi si sa mergi mai departe.
Insa atunci cand te hotărăști sa ai o familie si copii cu o femeie, sa fii sigur ca ea este aceea si sa fii responsabil, pentru sufletul amandorura.
Acum, stiu ca doare. Este ceva intre durere de ego si suflet, dar cu timpul totul trece.
Dupa ce termini cu licenta ai sa te simti mai bine si implinit ca ai bifat un punct important pentru viata ta.
Ea va fi istorie si atat. Apoi, vindecat fiind, te bucuri de tine si realizările tale o perioada, asa de unul singur. Caci si singuratatea are farmecul ei, iti da ocazia sa te gasesti pe tine.
Dupa aceea te uiti in jur si incerci o relatie bazata pe iubire, respect, incredere.
Daca gasesti o fata compatibila si responsabila, care sa aprecieze in primul rand omul de nadejde din tine, mergi mai departe. Pana sa te muti cu cineva, ar trebui sa fie ceva etape de cunoaștere inainte.
Insa pana atunci, ideal este sa fii total independent si pregatit pentru intretinerea unei familii.
SI fata aleasa sa nu te foloseasca in nici un fel, sa fie echilibrata emotional, sa nu planga dupa vreun fost, sa o intereseze doar despre tine si pe tine doar despre ea.
Insist in ideea ca sansa a fost de partea ta si bafta multa cu licenta.
Problemele de ordin emotional nu au nici o legatura cu pragmatismul vietii.
Sunt chestiuni diferite si trebuie sa ai grija de prioritati.
Nimeni nu va avea grijă de prioritatile vietii tale in afara de tine.
Asa ca scrie din nou, cu liniuta, ce prioritati ai la ora aceasta.
Si ia uite cum apari tu in primul plan si nu este ceva rau.
Am auzit si eu o vorba misto la un tip destept, Tukaram pe numele său si o dau mai departe.
Sa incercam sa traim fara atasamente si asteptari.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Situația pare destul de puerilă, însă felicitări că ai scăpat din aceasta " relatie" toxică!
Gelozia dusă la extrem și din orice nu este un lucru bun. Fata probabil are probleme cu încrederea în sine de ajunge să fie atât de geloasă pe orice persoană de sex feminin cu care ai contact.( ex: putea sa fie și femeia de la magazin( vanzatoarea).
Totuși, de ce ai vrea să te împaci cu o persoană care renunță atât de ușor la tine?
Cu timpul o să găsești fata potrivită cu care poți să îți clădești ceva serios, aceasta poate sa fie doar o experienta " dureroasa pe moment" dar cu timpul când vei depâna amintirii o să le consideri doar haioase.

| alexalexmarian explică (pentru Alexia999997777777777777):

Sincer, as vrea sa ma intorc pentru ca mi-am pus toata increderea in ea, doar pe ea o vedeam, imi vedeam viitorul cu ea. M a lasat foarte usor, mi-a zis ca nu mai vrea nimic cu mine, ca ma tin ca râia dupa ea, eu doar voiam sa avem o discutie matura si sa lamurim toate neintelegerile.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Dar știi cum e, într-o relație trebuie să tragă amândoi nu doar unul!
Te întorci doar într-un cerc repetitiv dacă te împaci cu ea, pentru că o ciorbă reîncălzită nu are același gust.
Ai grijă de tine și de sufletul tău!

| alexalexmarian explică (pentru Alexia999997777777777777):

Sincer sa fiu, pana sa fim intr o relatie timp de vreun an de zile, vorbeam cate o luna, dupa se impaca cu fostul, se certa, iar incepea sa mi scrie, s-a combinat cu altul, dupa 4 luni s au despartit, si a inceput sa vorbeasca cu mine, si dupa am intrat intr o relatie. Totul avansase frumos, m-am mutat acasa la ea, dupa ne mutasem impreuna. E foarte deprimant cand vezi cu cata usurinta se renunta la tine.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
Spune-mi aici daca nu poți da mesaje.

| alexalexmarian explică (pentru HUAWEHUAWE):

I as da mail asa, dar il ignora, i am explicat chestia asta de nu stiu cate ori, imi zice ca n are incredere in mine, mi-a spus de mult treaba asta, dar eu niciodata nu i-am dat suspiciuni pe treaba asta, nu am vorbit cu alta fata, se uita in telefonul meu oricand avea chef si nu avea ce sa gaseasca. Nu vrea nici macar sa fim prieteni, ca pastrand legatura poate mai erau sanse pe viitor.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru alexalexmarian):

Am inteles.
Ai mai incercat ceva, ai reusit?

| alexalexmarian explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu am reusit, i am mai scris azi pe mail, mi-a raspuns cam sec si ca intelege ca s-a terminat

| Madaxo97 a răspuns:

Sună ca si cum are mari probleme cu gelozia, mai bine ca ai scapat de o relație toxică, nu trebuie sa ii dai ei raportul la cea mai mică mișcare, sa stie ea tot, chiar si cand ii dai un mărțișor unei fete. S-a supărat din nimic, daca nu vrea sa înțeleagă, treaba ei.

| alexalexmarian explică (pentru Madaxo97):

Da, fostul ei iubit tot o insela mereu, lua la altele cadouri, bratari in loc sa i ia ei, poate de aici trauma asta cu inselatul. I am tot explicat si eu, si toata familia ei, nu vrea sa inteleaga

| Madaxo97 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Da, mai mult ca sigur din cauza fostului are trauma. Trebuie sa înțeleagă totuși ca nu toti băieții sunt la fel ca el.

| alexalexmarian explică (pentru Madaxo97):

Asa este, si i am tot spus zi mi ce pot face sa ti demonstrez ca nu te am inselat si mi zicea nu pot eu sa ti zic ce sa faci.
Si imi umbla random in telefon, nu gasea nimic, ca nu avea ce, nu am vorbit cu o alta fata in timpul in care am fost impreuna cu ea, poate doar 3 4 mesaje asa cu vreo veche prietena din liceu, dar nu la modul sa ies sau sa ma uit dupa altele

| eliancodrut a răspuns:

Dupa tren si dupa femei sa nu alergi niciodata: vin altele.
Daca pentru nimicuri iti face scene, cand o sa apara probleme mai grele ce o sa faca?
Nu fi papa lapte, ca ea vrea sa te tina sub papuc. Intr-o relatie trebuie sa aiba fiecare o libertate de miscare, altfel este sufocanta.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu văd care e problema că ai dat un mărțișor unei fete sau că te-ai întâlnit cu o fată în drum spre facultate. Este iubita ta geloasă.

| alexalexmarian explică (pentru Cipi1212):

Da, asta i am tot explicat ca a fost doar un martisor. Da, nu i-am spus iubitei mele ca o sa l dau, si cand fata aia mi-a multumit eu am sters mesajele dupa ce le-a vazut, ca luase telefonul sa faca poze sa nu stiu ce, si m-am panicat. Si de atunci o tine intr una ca eu am inselat o sigur, si ca am pe alta. Asta spune tuturor.
Si in legatura cu celalata fata, nici eu n am vazut a fi o problema, dar ea a aflat din alta parte ca eu am mers pe drum cu alta fata, un drum arges-Brasov fiecare cu masina lui, si cand m-a intrebat prima data am negat stiind ca e cam geloasa si era situatia delicata. Dar cand mi-a zis ca minti, i am racunoscut totul cum s-a intamplat si degeaba

| Anonim240 a răspuns:

Când am inceput să citesc, credeam că scrie un copil de generală. Se vede clar imaturitatea voastră de la o poștă. Părerea mea e să vă mai maturizați și după să aveți relații, că e jale… Nici nu am putut citi tot din cauza absurdității poveștii…Dacă nu te vrea, las-o, nu are rost să te rogi, mai ales după ce imatură pare… și tu nu mai zic, la fel de imatur dacă minți și pe lângă asta te mai și rogi de cineva să vrea să fie cu tine…

| JohnnydeFeer a răspuns:

Fata pare ca trebuie sa se maturizeze. Dai pace

| AncaDorina1993 a răspuns:

Astea sunt copilării. Nu are încredere în tine deloc. Iar o relație fara încredere egal zero.
Ce să-ți mai zic, numai pune suflet pentru copile.
Îți simte în vreun fel?

Ai măcar pe cineva din interior, din anturajul ei să îți zică ce și cum.,?
Tu vrei dar ea te mai vrea?