| Cemy a întrebat:

Hristos a inviat! Nu stiu daca intreb bine aici, dar as avea nevoie de ajutor urgent. Am un caine mare (de marimea unui golden retriever) de vreo 3 ani si in ultimul an era agresiv cu mine. Primele dati cand m-a marait a fost cand am vrut sa il leg sau sa il iau in brate, dar era un marait incet, m-am speriat un pic, dar am zis ca poate nu ii place si e un fel de "lasa-ma". El nu e castrat si prima data cand m-a marait si latrat de parca as fi fost un strain a fost cand el era legat si eu eram in acea perioada a lunii si m-am gandit ca el, simtind sangele si schimbarile mele hormonale, a fost derutat si zapacit si a tinut minte pana in prezent. Atunci el era si legat si scheuna si greseala mea, pe care am realizat-o tarziu, era ca ma uitam fix in ochii lui. Dupa ce au trecut cateva luni, cu siguranta ca a uitat, am vrut sa il mangai si cand am intins mana a inceput sa ma maraie. El are, ca sa zic asa, mood swings : vineri sarea pe mine, ma lingea, se juca cu mine, iar azi era sa ma muste. Tin sa mentionez ca ieri seara intram in curte cu ai mei si prima a intrat mama, apoi eu. Ea a vorbit cu el si era bucuros ca a vazut-o, dar cam am urmat-o eu, efectiv i-am putut vedea coltii in lumina lunii (era benza totala) eu nu am vorbit cu el si m-am gandit ca poate nu si-a dat seama ca sunt eu. Nu stiu ce s-a intamplat cu el, din momentul in care el m-a simtit prima data in acea perioada s-a schimbat total. Momentele in care e agresiv cu mine devin din ce in ce mai dese. Eu nici macar nu il bat. Bine, i-am mai dat o palma cand vedeam ca voia sa manance puii sau sa ia mancare de pe masa sau mai stiu eu ce alte prostii de genul. In comparatie cu tatal meu, care e de la tara si daca aveti rude din zona rurala stiti cum "dreseaza cainii", eu nu l-am batut niciodata, ba chiar il alintam si rasfatam. Ce vreau sa zic este ca as fi inteles sa fie rau cu tatal meu pentru ca il stie de frica. Ce-i drept, el cand se joaca maraie jucaus si mie imi e frica sa ii iau, de exemplu, mingea din gura, in schimb tatalui meu nu ii e frica si s-a impus din prima in fata lui si ma acum ii e supus total. Cred ca a simtit retinerea asta si acum incepe sa ma "domine". Ma mai gandesc ca el ma asociaza cu bataia pentru ca de fiecare data cand m-a marait sau latrat parintii mei, in special tatal ii dadea una si il gonea. El imi zice sa ma dau si el la el cand el ma maraie, dar nu pot. E un dulau cat mine de mare si de greu. Cand ma maraie mi se înmoaie picioarele si ma blochez. Ce e rau e ca tatal meu, daca Patrocle continua sa fie asa, exista doua variante la fel de rele: il lasa undeva pe camp(nu e o idee buna pentru ca este rau cu strainii si a muscat o data un copil) sau il omoara. Nu stiu daca mai pot repara relatia dintre mine si cainele meu.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Câinii aceștia de rasă nu pot fi ținuți în casă până când ei îmbătrânesc și mor. Au o personalitate puternică și ei trebuiesc omorâți; împușcați sau eutanasiați după lege.
Păi este mai importantă viața unui câine sau a unui om? Siguranța unui câine sau a unui om? Animalele nu au rațiune, nu au logică; ele pot fi dresate, dar nu pot fi educate pentru că nu au rațiune. Chiar dacă câinii nu au fost îngăduiți pentru consum, asta nu înseamnă că nu pot fi omorâți.
Dacă gândim că animalul este prietenul omului, că are blana fluffy, că este gingaș și drăgălaș și cum ar mai fi -daca există lucruri în detrimentul omului la aceste animale, atunci ele nu mai trebuie să trăiască. Dumnezeu nu interzice uciderea lor când vine vorba despre siguranța oamenilor.
Discută cu ai tăi și luați măsura repede. Când animalul a devenit stăpânul omului, atunci să știi că lucrurile sunt grave și nu trebuiesc lăsate așa, chiar și cu riscul de a te certa groaznic cu ai tăi. Cine iubește mai mult animalele decât oamenii, acel om nu trebuie să trăiască în mijlocul societății, ci împreună cu animalele în pădure.

| Cemy explică (pentru anonimg):

Mulțumesc de răspuns! Tin sa menționez un lucru care nu cred ca s-a înțeles( poate daca vor sa raspunda si alti useri e folositor pentru ei): el sta la curte si nu este de rasa, ci un maidanez si l am comparat cu un golden ca sa vi l puteti imagina. De cele mai multe ori pe an( aproximativ 11 luni) el sta legat, doar cand vin eu cu familia ii dam drumul

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Este un caine rau. Asa devine un caine cand sta legat si chinuit.
Ce i s-a oferit aia ofera.
Un suflet amarat de caine.
Doamne ajută ❤️

| bestuserlegit2014 a răspuns:

Propun sa mergeti la terapie de cuplu. bafta bro!