| FuegoJr a întrebat:

Am o problema foarte mare cu cainele meu. Este un labrador si are 11 luni. De fieare data cand plec de acasa roade ceva. de exemplu: azi mi-a ros o carte de matematica, betele de urechi si o preche de blugi. Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema? Pentru cel mai folositor raspuns dau funda!

Răspuns Câştigător
| Smile_4559 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta, si eu am un labrador de 2 ani.Nu o sa te ajute mult momentan jucariile pana ce atinge varsta de 1 an. Osul ajuta putin, doar ca iti garantez ca nu o sa il tina mai mult de o zi.Parerea mea e sa aduni tot din calea lui, eventual sa ii restrictionezi accesul din camera ta si locuri unde ar avea cel mai mult de ros. Dupa 1 an o sa se linisteasca drastic, bineinteles o sa fie mereu jucaus, doar ca o sa stie sa faca diferenta intre bine si rau.Nu ti-as sugera sa il bati, deoarece este un o rasa inteligenta si nu rezolvi nimic prin bataie, in schimb poti sa ii explici si de fiecare data cand incearca sa doara ceva ii spui "nu e voie" si de fiecare data cand te asculta ii dai un premiu(biscuite, os). Daca il prinzi ca iti ia ceva sa roada prinde-l de zgarda, trage-l lejer inapoi de ea si spune-i "lasa" pana va da drumul la obiect.eu asa am facut, aveam aceleasi probleme ca si tine, iar acum pot lasa orice in calea lui fara sa se atinga.
Succes, iar daca mai ai nevoie de sfaturi, intreaba happy

23 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Toti cainii, de orice rasa, fac acest lucru pana la 1 an, confectioneaza-ti un betisor dintr-un ziar, iar cand vezi ca roade ceva, da-i cu betisorul la fund spunandu-i ferm :"nu-i voie", aceasta metoda o poti folosi in orice situatie, vei ajunge la un moment dat sa-i arati numai betisorul si el se va linisti. In alta ordine de idei, strange tot ce poti din calea lui, pentru ca iti va roade si incaltarile, acum urgent, mergi la un magazin cu hrana pentru caini si cumpara oase speciale pentru ros sau unul mai mare si da-i-l ori de cate ori vrea sa roada ceva, se va obisnui si isi va cauta osul lui. Cainele inseamna raspundere, atunci ai rabdare sa implineasca un an, dar fa-i si tu putina educatie, tu trebuie sa fii seful si nu el. Educatie nu inseamna, sa-l bati, te rog fara asemenea metoda.

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Bună!
Am câteva sfaturi:
1. Dresează-l, astfel o să uite de ros.
2.Trebuie să îi iei cât mai multe jucării, bețe de ronțăit, oase(dar de vită, nu de pui că ii se perforează stomacul)
3.De câte ori ia ceva din casă să roadă, pedepsește-l, da-i cu ziarul peste față!
Așa făcea și câinele meu, tot labrador, când avea tot așa 10-11 luni, rodea, și l-am dresat, acum a uitat, are 2 ani jumate.
Baftă!

| aaaa12345 a răspuns:

Ti-as sugera sa iei una doua jucarei de ros pentru caini si mai uitete si la emisiunea Cezar si cainii depe National Geografic incepe la ora 17. 00 si se termina la ora 18. 00 in fiecare zi

| aaaa12345 a răspuns:

Ti-as sugera sa iei una doua jucarei de ros pentru caini si mai uitete si la emisiunea Cezar si cainii depe National Geografic incepe la ora 17. 00 si se termina la ora 18. 00 in fiecare zi acolo iti da multe imformatii utile

| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Da, are canini prea ascutiti, si trebuie sa roada, pentru ca altfel ii intra in "buze" cum ar veni, incearca sa ii cumperi de la un petsop o jucarie de ros ceva, succes, sper sa te fi ajutat mult

| BackInTime a răspuns:

Am si eu un labrador al meu este alb oricum iai cateva jucarii si eu aveam aceeasi problema si am rezolvato cumparandui niste jucarii e o idee foarte buna sa ii cumperi la mine o mers incearca si tu poate iti da acealeasi rezultate big grin

| piciuk a răspuns:

Pentru ca il lasi singur acasa, iar la varsta asta orice catel roade tot ce apuca.cumpara-i de la pet-shop niste jucarioare de ros, o sa le indrageasca mai mult decat pe jeansii tai

| MosonitorA a răspuns:

Si eu am un pechinez care pana pe la vreo 3 ani cred mereu cand plecam de acasa zgaraie usa de la intrare, dar la un momentdat s-a oprit singur... dar mie cand el era mic imi rodea cartile, dar cand sa facut mare(2)parca, nu a mai ros, dar mai roade si acum daca vede un bat de urechilaughing)... sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| DidudicaDi a răspuns:

Buna am si eu un labrador de 3 ani si nu o sa te ajute mult momentan jucariile pana ce atinge varsta de 1 an. Osul ajuta putin, doar ca iti garantez ca nu o sa il tina mai mult de o zi.Parerea mea e sa aduni tot din calea lui, eventual sa ii restrictionezi accesul din camera ta si locuri unde ar avea cel mai mult de ros. Dupa 1 an o sa se linisteasca drastic, bineinteles o sa fie mereu jucaus, doar ca o sa stie sa faca diferenta intre bine si rau.Nu ti-as sugera sa il bati, deoarece este un o rasa inteligenta si nu rezolvi nimic prin bataie, in schimb poti sa ii explici si de fiecare data cand incearca sa doara ceva ii spui "nu e voie" si de fiecare data cand te asculta ii dai un premiu(biscuite, os). Daca il prinzi ca iti ia ceva sa roada prinde-l de zgarda, trage-l lejer inapoi de ea si spune-i "lasa" pana va da drumul la obiect.eu asa am facut, aveam aceleasi probleme ca si tine, iar acum pot lasa orice in calea lui fara sa se atinga.

P. S Ma prapadesc de ras la raspunsul Nu o sa te ajute mult momentan jucariile pana ce atinge varsta de 1 an. Osul ajuta putin, doar ca iti garantez ca nu o sa il tina mai mult de o zi.Parerea mea e sa aduni tot din calea lui, eventual sa ii restrictionezi accesul din camera ta si locuri unde ar avea cel mai mult de ros. Dupa 1 an o sa se linisteasca drastic, bineinteles o sa fie mereu jucaus, doar ca o sa stie sa faca diferenta intre bine si rau.Nu ti-as sugera sa il bati, deoarece este un o rasa inteligenta si nu rezolvi nimic prin bataie, in schimb poti sa ii explici si de fiecare data cand incearca sa doara ceva ii spui "nu e voie" si de fiecare data cand te asculta ii dai un premiu(biscuite, os). Daca il prinzi ca iti ia ceva sa roada prinde-l de zgarda, trage-l lejer inapoi de ea si spune-i "lasa" pana va da drumul la obiect.eu asa am facut, aveam aceleasi probleme ca si tine, iar acum pot lasa orice in calea lui fara sa se atinga.

P. S ma prapadesc de ras la raspunsul lui metalinca auzi sai dai cu ziaru peste fund foarte tarelaughinglaughinglaughingrolling on the floorrolling on the floorlaughing)rolling on the floor

| pinkrulz1994 a răspuns:

Momeste-l cu o geaca sau ceva.si daca incepe sa roada la ea arde-i una peste fund si urla la el...asa va sti ca face ceva rauhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tpti caini fac asta pana la aprximativ 1 an. sfatul meu este sa ii ei o jucarie-2 jucari ca sa aiba ce sa roada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am Labrador si roade tot ce ii iese in calewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu un labrador (luat de la "orfelinat" cand avea trei luni.)
Ramas singur in casa, manca tot ce putea, inclusiv picioarele mesei si scaunelor. Solutia: de fiecare data il urcam in masina si plecam cu el. Dupa ceva timp s-a linistit cu "mancatul" si ramanea singur acasa. Din pacate, a murit bolnav cu un an in urma (dupa vreo doi ani de tratament periodic la veterinar.) Si acum plang dupa el si mi-as dori sa fie aici, sa mai roada cate ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara din magazin asa numitele oase pentru dinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie cred sati pedepsesti labradorul dai cu ziarul peste fata, dul la baie drept pedapsa si il lasi cateva minute inchis daca plange nul asculta, numai daca se potoleste un pic dai drumul dupa aia il mangai si sa-i zici ca nu-i e voie asa a mers cu mine dar nu toate odata

| mentalica a răspuns:

Dreseaza-l! Pune-l cu nasu' langa obiectul pe care l-a ros si da-i cu un ziar peste fund, ca sa inteleaga ca a gresit. Fa chestia asta in diferite randuri. Ar trebui sa se prinda. E cam acelasi principiu cu cel cand inveti animalul sa nu-si mai faca nevoile in casa. Importanta ar fi atitudinea ta cand il dresezi; ar trebui sa fii ferm si oarecum suparat, ca sa simta cainele ca te-a deranjat ce a facut.
Asta e parerea mea. Nu ma pricep la dresaj canin happy

| Pawel95 a răspuns:

Il inveti sa se obisnuiasca cu o jucarie. te joci cu el zilnic cu acea jucarie pana seobisnuieste. happy tongue

| VuvuzelaLove a răspuns:

Pai... am si eu un catel acasa dar e husky si are 2 ani big grin. Cand era mic imi rodea si jurnalele laughing dar am luat o bucata ziar si i-am dat la fund si l-am pedepsit asa trebuie sa il inveti... dar sa nu ii dai niciodata peste cap sau peste nas ca inebuneste si nu isi pierde simtul mirosului.

| nyco_6584 a răspuns:

Simplu. iei ojucarie rezistenta la dinti lui si i-o dai, ascunzi ce roade el. Daca nu ti-a folosit icearca la un magazin pet-shop si intreab-o pe vanzatoare sau pe un veterinar.

| telefoanegsm a răspuns:

Investeste 150 de euro si du-l la un dresor de caini. se va dezvata

| SanTIno a răspuns:

Salut! Eu sa stii ca am pitbull, femela, si aceeasi problema am avut-o si eu.Rodea tot ce prindea.La tine e mai grav pentru ca e mare deja, si e cam greu sa-l mai dezveti. O metoda pe care eu am aplicat-o a constat in lovirea usoara peste bot, cu respectivul lucru pe care il rodea.Nu uita de cuvintele magice:"Nu e voie!"La mine a mers, pe la 6 luni deja ii erau indiferenti papucii, pentru ca a mea rodea papucii.

| vionut a răspuns:

Pai iai niste jucarii de ros caini si dreseazal eu asa am facut cu cainele meu toberman

| georgiana_1099 a răspuns:

Chiar nu stiu