| DespreSofia a întrebat:

Buna tuturor. Am un labrador negru pe care l-am primit cadou si de care m-am atasat foarte mult. Stau la apartament, iar Sasha (cainele) are 2 luni. Din pacate sunt plecata de acasa cel putin 8 ore pe zi si nu stiu cum sa fac ca Sasha sa fie bine si sa nu mai strice tot, inclusiv peretii pe care ii roade. M-am gandit sa il dau unui stapan care are curte, dar mi-e grei sa ma despart de el. Aveti cumva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Trebuie sa gasesti pe cineva sa stea cu el cat timp sunteti plecati sau sa-l verifice foarte des. Strica si roade fiindca poate ii e frica singur, ca sa aiba ocupatie si ca se plictiseste. Mai tarziu se invata sa stea singur, se mai maturizeaza si va sta cuminte. Trebuie doar sa ii dati timp sa se obisnuiasca cu casa, cu programul vostru si sa capete siguranta!

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Daca intr-adevar ti la cainele tau, fi constient sau constienta la ce este mai bun pentru el. In apartament nu se poate creste caini. Asta este chinuiala, si pentru tine, si pentru caine. Ca atatre, mai bine cauta pe cineva care are curte, este responsabil iubeste animalele, si sa ai posibilitatea de al vedea si de a te plimba sau juca cu el. In acest fel va avea doi stapani.La bloc, nu merge. Lasa cainele liber sa fuga sa aiba libertate. Te rog sa nu te superi pe mine, dar este punctul meu de vedere. Eu am doi. Pa

| IulianDep a răspuns:

Stiu pe cineva care se confrunta cu aceeasi problema si a ales sa il dea cuiva la casa insa in apropierea locuintei ei. Cred ca e cea mai buna solutie. Si e un caine de talie mare pentru apartament.

| SentimenteColorate a răspuns:

Incearca sa inbunatatesti ceva te rog fundita big grin

| piciuk a răspuns:

Gaseste o prietena sau cunostinta care poate sa stea cu cainele cat esti plecata.are nevoie de atentie, mai ales ca are 2 luni, acum ii se "formeaza" caracterul, trebuie sa iasa afara, sa alerge, sa isi faca nevoile.iti place asa sa isi faca treburile prin casa? imi pare sincer rau, dar cainii nu trebuie sa stea mai mult de 2 ore singuri in casa, daca vezi ca nu gasesti o solutie, mai bine da-l pentru ca e chinuitor sa stea singur, cat despre ros, toti cateii rod orice le vine in cale la varsta asta, pentru ca ii dor dintisorii.cumpara-i o jucarie de la petshop.sa vezi ce o s-o indrageasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labradorul NU este un caine chinuit in apartament. Cine ma contrazice nu stie ce vorbeste. Daca iti iubesti cainele, el simte asta si nu conteaza ca sta 2 ore sau 8 singur. Daca are parte zilnic de cel putin 2 ore de plimbare, totul este in regula. Sunt caini foarte afectuosi, se ataseaza si isi iubesc stapanul foarte mult.

Daca nu esti sigura ca poti sa-l ingrijesti, cauta-i repede alt stapan, dupa ce trece de 1 an, va suferi cumplit daca il dai. Ai grija de catelul tau!

| Geoktalina a răspuns:

Bună ziua. A-ți gasit rezolvare la rosul pereților? Ca eu simt ca înnebunesc. Zilnic dau cu glet și tot zilnic Marley al meu ii roade și râgâie. Nu mai rezist psihic. Îmi vine sa l dai dar are deja 11 luni și normal ca îl iubesc de nu mai pot. Multumesc

| DespreSofia explică:

Multumesc mult tuturor celor care ati raspuns intrebarii mele happy. Vom incerca sa luam cainele la munca (unde exista curte) in timpul zilei si sa nu il lasam singur mai mult de cateva ore pe zi. Daca lui nu ii va fi bine, ii cautam stapan care sta la curte. Multumesc din nou.

| marytiboss a răspuns:

0767752010 daca mi-l dai mie as fi fericit, eu am o catelusa tot labrador, si as dori si unu negru, imi plac forte mult si au spatiu in curte sa se tot joace.multumesc astept rs