| davidg a întrebat:

As vrea sa intreb am credit la mai multe bancii si nu mai fac fata la rate cit cistigam pe luna cu sotia nu ajunge pe rate, cind am scos bani din banca am cistigat binisor dar sa desfintat firma, stiu bine am gresit nu trebuia sa scot bani de la mai multe bancii, intrebarea ar fi de unde as putea sa scot ceva bani doar ca sa ma ajung din urma cu ratele, ceva eu stiu nonbancar sau ceva casa de ajutor! sint disperat stiu bine nu sint singurul roman sintem foarte multi in aceasta barca, dar nu gasasc nici o solutie as pleca si in strainate dar si acolo iti cere 700 ron 900 ron pentru contract dar de unde!

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Of! grava situatie!
singura sansa(parerea mea)este ca unul dintre voi sa plece la munca in strainatate, dar nici aici situatia nu e prea roz, dar oricum e mai bine ca in romania(se castiga mai bine!)
stiu prin ce treci, am patit si eu ceva asemanator, dar din fericire, si multumesc lui Dumnezeu pentru asta,, am scapat!
aici in spania, cine are credit la banci, si nu are cu ce platii ratele, merge la banca explica situatia si se cade la un acord, favorabil ambelor parti(nu cunosc detalii pentru ca eu nu am credite aici) poti incerca si tu in romania, la banca unde ai creditul, poate exista ceva asemanator!
succes, si nu dispera!
o sa iesi si din asta!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vinde ceva, e cea mai buna solutie. Si mai luati-va fiecare cate un job. De exemplu sotia ta poate face curatenie seara si noaptea in birourile unor firme (eu faceam asta la inceputul rezidentiatului si se platea bine). Tu poti face acelasi lucru, sau poti deveni administrator de bloc.

| Ben. a răspuns:

Cauta-ti norocul. du-te-n lume.

| bruno9432 a răspuns:

O solutie ar fi sa vinzi ceva, daca ai si poti, mai bine asa decat sa vina banca sa iti ia bunurile si sa le vanda pe nimic. Evita sa mai imprumuti alte sume de la oricine, pentru ca datoriile au prostul obicei sa creasca si sa se inmulteasca foarte repede.
In mod normal, daca mergi la banca ar trebui sa ai posibilitatea sa ceri o reesalonare a imprumutului in functie de noile conditii de salarizare, dar mafia e mare in banci si stiu cazuri in care banca a preferat executarea silita a bunurilor in loc sa dea omului sansa sa plateasca pana la capat, dar pe o perioada mai lunga. Dar o incercare nu strica! succes!

| florar a răspuns:

Din nefericire nu e nimic de facut, decat sa vinzi ce poti dar sigur nu e destul. Un lucru serios este sa te interesez care e procedura de faliment, la un contabil sau expert finante, ca altfel risti sa ajungi pe drumuri
daca ei de la camatari te si omoara daca nu platesti

| ned a răspuns:

Nu cred ca e buna solutia unui nou imprumut, daca nu ati facut fata celor existente va fi mai greu cu unul suplimentar. Cred ca ai putea sa incerci la bancile unde ai credite sa incerci o reesalonare prin discutii cu ei, daca nu merge poti incerca sa faci un credit de refinantare la orice banca, prin care sa achiti creditele anterioare si sa ramai cu unul singur, pe care sa il faci pe o durata incat sa iti poti permite ratele respective. Asta in situatia in care mai aveti un loc de munca. Cu munca in strainatate este mai dificil daca nu ai pe cineva care deja munceste acolo, care sa te ajute sa gasesti un loc de munca.
Daca ai ceva sa pui garantie (casa, teren) poti obtine un credit pe o perioada mai lunga si cu rate mai mici, pentru refinantare. Daca unul dintre creditele anterioare e ipotecar pentru casa deja e dificila problema, e nevoie de salarii bune pentru a nu pierde casa.
Din cate stiu la noi abia se discuta despre falimntul persoanei fizice, deci nu e o solutie.
Pe de alta parte, daca nu aveti bunuri pe numele vostru, banca nu are ce sa va faca daca nu platiti, decat sa puna poprire pe o parte din salariu (1/3 din salariu); daca aveti bunuri le poate executa silit, adica sa le scoata la vanzare. In principiu daca nu aveti o locuinta, un teren sau o masina scumpa n-ar trebui sa va faceti griji prea multe, institutia inchisorii datornicilor s-a abrogat de multa vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grav.trebuia sa te gandesti inainte de a face asa ceva, insa atunci i-ai luat, acum., trebuie sa-i mai si dai inapoi. ce sa-ti spun, cu cat faci mai multe imprumuturi pentru a le acoperi pe cele existente, cu atat te adancesti si mai mult in datorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa mergi la banca inca un imprumut nu o sa rezolve situatia cu atit mai mult ea se va agrava alte dobinzi si chieltueli cere o reesalonare

| popescum a răspuns:

Ai girat cu ceva imprumuturile? Plateste doar creditele care pot fi executate silit.