| tkd1234 a întrebat:

Mi-a fost suspendat permisul pe 60 de zile pentru neacordare de prioritate. Sunt obligat sa dau testul pentru redobandire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat, daca nu soliciti reducerea suspendarii dreptului de a conduce la 30 de zile.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.106.(1)Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b)când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104."

| tkd1234 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu ma prezint pentru test mi se prelungeste cu 30 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tkd1234):

Se pare ca n-ai inteles nimic din ce ti-am spus. Am fost foarte clar, NU trebuie sa sustii testul si NU se prelungeste perioada de suspendare daca nu-l sustii. Trebuie sa-l sustii doar daca soliciti reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bravo. Dă-l.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Si unul pentru limba română.