Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU am si eu o intrebare, asta seara fusesem in Kaufland sa cumpar ceva si n-am gasit ce cautam si am iesit fara sa cumpar nimic, la iesire ma intampina paznicul din magazin si imi zice sa-l insotesc intr-o camera din care ma intreaba daca am cumparat ceva si ma pune sa imi scot lucrurile din buzunar de parca am furat ceva, chestia asta m-a suparat fiindca nu-mi place sa ma considere lumea un infractor, stie cineva daca au voie sa faca chestia asta sa ma ia cu japca si sa ma controleze in camera lor de acolo? si daca as face plangere unde sa ma duc si ce sa fac? as fi recunoscator daca mi-ati raspunde si rog si cateva raspunsuri de la oameni avizati.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca nu au voie decat daca ar fi avut motive intemeiate sa te suspecteze.
Observ totusi, din cate spui, ca nu te-au dus cu forta si nici nu te-au bruscat, asa ca nu cred ca are rost sa faci vreo plangere.
Daca totusi vrei sa faci plangere va trebui sa ai dovezi ca ai fost constrans.

| alessia5158 a răspuns:

"Toţi consumatorii care consideră că demersurile personalului de securitate au fost abuzive pot sesiza conducerea unităţii comerciale şi a firmei de pază, pot depune plângere penală pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu sau pot da în judecată societatea care asigură paza dacă vor să obţină despăgubiri pentru daunele morale suferite."--- vezi sursele:http://www.b365.ro/......53654.html
http://www.b365.ro/......00438.html

| Andrei7520152 a răspuns:

Eu am patit la fel acum foarte multi ani. La iesire am avut mai multe cumparaturi. Eram cu un coleg mai guraliv care discuta cu paznicul. Dupa care, desigur, ne face paznicul cu mana. Pe mine m-a amuzat mai mult pentru ca erau foarte jalnici. "goleste-ti buzunarele", "de unde ai acest mp3 player" etc mp3-playerul avand baterii si piese gata bagate. Ar fi de bun simt sa-si ceara scuze, dar astia cam duc lipsa de bun simt. da-le o uniforma si se cred Dzeu pe pamant. Poti trimite un email celor de la kaufland unde le poti explica de ce au pierdut un consumator. poate macar isi vor cere scuze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil au observat ceva suspect la tine, atat timp cat nu ai fost bruscat si fortat fizic nu prea ai ce plangere sa depui

| Wehrmacht a răspuns:

Daca vrei un raspuns sigur trimite un mesaj utizilatorului:

http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

Este jurist sau ceva de genul asta.

Oricum, paznici aia nu au voie sa faca perchezitii(scrie in lege, ti-a pus si alessia5158).Asta face politistul cand are mandat. Daca li s-a parut ceva suspect aveau nevoie de dovezi pe care sa le prezinte politistilor si sa sune la ei, nu sa foloseasca forta si sa te controleze. Poti face plangere la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am patit la LIdl sunt masuri contra celor ce fura,poate ca te-a deranjat dar pentru unii este necesara aceasta perchezitie,astfel poate mai scade numarul hotilor. Daca depui plangere nu vei obtine nimic,au tot dreptul sa faca asta, bineintels in limita bunului simt, nu te-au considerat infractor, este o metoda de siguranta, iar din pacate suntem bagtai laolalta cu unii si cu altii.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Cel mai bine incearca sa te duci la politie. Desi sunt o institutie inutila prin oamenii care o conduc poate in cazul tau o sa se faca ceva. Te sustin sa faci chestia asta deoarece a te acuza cineva ca esti infractor cand nu ai facut nimic este un atac asupra integritatii tale. De asemenea dupa ce faci plangere la politie cere o copie dupa plangere si mergi la respectivul magazin cauta supervisorii pazei si anunta-i de ce s-a intamplat si arata-le plangerea facuta la politie cu numar de inregistrare. Bafta!

| MitroKta a răspuns:

Au dreptul sa faca asta, si eu am patit odata.

| Privacy a răspuns:

Se mai intampla. oh go on Nu mi se pare normal sa te ia asa la 7 pasi doar pentru ca i se pare ca esti mai dubios, au nevoie de dovezi mai solide. Si eu am patit la fel, stai linistit. Insa nah, m-am simtit prost. Am fost foarte scandalizata. Asta e, nu ai ce sa le faci. Eventual o plangere la politie, nu stiu ce sa spun. Poate ca cel mai bine ar fi sa ii dai uitarii acestei intamplari, desi e pacat ca intr-o tara europeana sa se intample asa ceva si in ziua de azi!

| endeavour a răspuns:

Nu au voie numai daca te-au vazut sau esti suspect. oricum cei din magazine sunt dezastru.

| התשובה a răspuns:

Politica magazinului permite asta daca ei te cred suspect.Este pacat de timpul care-l pierzi pe la politie sau prin alta parte...