| MogaAndrei a întrebat:

Buna, sunt livrator la tazz pe bicicleta si am fost sa ridic o comanda dintr-un restaurant, stiind ca nu stau mult in restaurant am lasat bicicleta inauntru curtii restaurantului nelegata (nu am stat mai mult de 4-5 minute) cand m-am intors nu am mai gasit bicicleta.Am sunat la politie au gasit autorul dar bicicleta nu, acesta a fost trimis la proces juridic si dupa proces am vazut online ca a fost inlocuita amenda cu munca in folosul comunității.Stiti cumva daca voi fi si eu despagubit de acel domn sau trebuie sa il dau in judecata, bicicleta fiind estimata undeva la vreo 2000 de euro.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi despagubit trebuia sa te constitui parte civila in procesul penal si respectivul ar fi fost obligat la restituirea bicicletei sau plata contravalorii acesteia.
Daca nu te-ai constituit parte civila ori instanta penala a lasat nesolutionata partea civila atunci va trebui sa-l dai in judecata, pe cale civila si vei obtine obligarea lui la plata contravalorii bicicletei.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vei fi despagubit

| MogaAndrei explică (pentru suntserios):

Păi,am dovada am marturisirea cum nu voi fi despagubit?

| CLaludiu1234 a răspuns:

Daca nu te superi, cumva în Timisoara ți s-a furat bicicleta?

| CLaludiu1234 a răspuns:

Daca nu te superi, in ce oras ți s-a furat bicicleta?