| CosminMenix a întrebat:

Buna ziua, imi puteti spune ce se poate trimite in afara de scrisori in cutiile acelea postale amplasate in afara oficiilor postale? Bilete de loterie, obiecte mici, hartii sau ceva. se pot trimite? Iar daca nu, de unde stie cel care trimite ce se trimite? Se uita in plic? Multumesc si astept raspuns cat mai rapid daca se poate, funda celui mai bun!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vai, cum sa se uite in plic? Daca scrii adresa corecta pe plic, vor sti ei unde trebuie sa ajunga scrisoarea ta. Nu pune bani, ca se pot pierde pe drum.

| CosminMenix explică (pentru darrio2007):

Nu inteleg de ce s-ar putea pierde. Ii scapa postasului plicul cu bani? Ies banii din plicul respectiv, se dezlipeste? Iar lozuri sau bilete de loterie pot fi trimise "in siguranta"? Sau sunt sortate...

| darrio2007 a răspuns (pentru CosminMenix):

Pentru ca nu toti postasii sunt corecti cand „simt" ce este intr-un plic. Scrie clar si la Postă că nu este indicat sa trimiti bani in plic ci prin mandat postal. Asta daca vrei sa iti ajunga la destinatie. Nu raspunde nimeni daca pui bani in plic si nu ajung unde trebuie. Tu singur iti asumi riscul.

| CosminMenix explică (pentru darrio2007):

Ok, si in cate zile ajunge ceea ce vreau sa trimit prin posta? Prin acea cutie? Ajunge intr o saptamana macar?

| darrio2007 a răspuns (pentru CosminMenix):

Depinde de distanta unde trimiti. In mod normal, cel mult 3 zile.

| mi25 a răspuns:

In plic poti sa pui hartii, chiar si bani, dar pe proprie raspundere daca se pierd.

| CosminMenix explică (pentru mi25):

Ok, am inteles. Dar de ce s-ar pierde? Daca scriu corect destinatarul... de ce exista riscul de a nu ajunge la destinatie? Si daca scriu si expeditorul corect si nu gaseste destinatia, sa imi vina inapoi. Iar a doua intrebare, deci pot sa pun absolut orice, nu conteaza?

| mi25 a răspuns (pentru CosminMenix):

Daca pui obiecte nu e bine, deoarece sunt sortate de aparatul de aplicare a stampilei. La fel si plicurile burdusite.
Se pot pierde - cazuri rar - dar posibile. Eu am spus ca in caz de pierdere posta nu raspunde.

| CosminMenix explică (pentru mi25):

Imi poti da exemplu de caz in care s-ar putea pierde? Iar bilete de loterie sau lozuri pot fi introduse in plic? Sau sunt trimise automat inapoi din pricina sortarii aparatului de aplicare a stampilei?

| mi25 a răspuns (pentru CosminMenix):

Eu ti-o spun din experienta si din prevederile legale de executare a serviciilor postale.
Da, poti sa le introduci.

| Vântulalb a răspuns:

In cutiile postale, pui doar scrisori. Pachete, la coletarie.
In plicuri, poti pune bilete, fotografii, etc. Daca insa depaseste greutatea standard si nu este francat (valoarea timbrelor), se intoarce sau se pierde.
Nu poti introduce obiecte. Alea merg intr-o cutie, la coletarie.