| Girly97 a întrebat:

Buna ziua! In 2020 am lucrat la o firma care mi-a emis un card Sodexo pentru bonuri de masa si am lucrat trei luni. Cand am vrut sa predau cardul mi-au spus sa il tin la mine ca daca ma voi angaja in alta parte si mi se vor oferi bonuri de masa pot folosi cardul chiar daca are numele fostului angajator.
Cardul meu de bonuri Sodexo nu a mai fost alimentat din decembrie 2020 si cand am intrat in cont ieri dupa 4 ani am vazut ca aveam 0lei si cardul insa era functional fara sa fie blocat dupa o perioada atat de lunga de inactivitate. In acesti ani, cardul meu Sodexo de masa a ramas in portofelul meu in permanenta. Urmeazan sa expire in octombrie 2025.
Se mai merita sa pastrez acest card sau il pot arunca fara probleme? Ma gandesc ca poate angajatorul cel nou imi va vira bonurile de masa tot pe cardul emis de fostul angajator daca este in parteneriat cu Sodexo. Ideea este totusi ca nu mai tin minte PIN-ul cardului mai ales ca nu l-am mai folosit de patru ani.

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Nu mai este Sodexo, acum se numește Pluxee si da, angajatorul cel nou iti va da alt card, nu va putea vira pe acesta.
Totusi mai pastreaza l, nu cere de mancare, desi nu cred ca mai ai ce face cu el