| litere123 a întrebat:

Ce soluție îmi recomandați la următoarea situație:
Am început școala de șoferi într-un alt județ de care nu aparțin, dar la care mi-am făcut viză de flotant. Am terminat cursurile teoretice și simulatorul, dar când vine vorba de traseu, instructorul ezită să mă pregătească, spunându-mi că nu mă încadrez pentru examenul teoretic și practic datorită vizei care nu întocmește cel puțin cele 6 luni necesare după perspectiva acestuia. Viza o am pe 5 luni (27 februarie-15 iulie)...
Este adevărată "legea" aceasta?
Dacă continui în orașul nenatal cu orele de condus, dar examenul și orașul îl dau în orașul din CI, sunt nevoită să-mi mai iau câteva ore de condus în plus?
Ce soluție îmi recomandați, vă rog?
Mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai adevarat ce ti-a spus instructorul.
Exista termenul de 6 luni dar acesta este numai pentru cetatenii straini aflati la studii in Romania sau si cetatenii romani care au domiciliul sau resedinta in strainatate.
Pentru cetatenii romani, care au domiciliul sau resedinta (flotant) in Romania, se aplica alte prevederi, respectiv pot sustine examinarea (atat proba teoretica, cat si cea practica) pentru obtinerea permisului in judetul de domiciliu sau de resedinta, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24
  (1) Proba teoretică de verificare a cunoştinţelor pentru obţinerea permisului de conducere se poate susţine la orice autoritate competentă de pe teritoriul României, cu respectarea condiţiilor de vârstă, potrivit legii. Proba practică pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestuia se realizează de către autoritatea competentă pe raza căreia solicitanţii îşi au domiciliul ori reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) sau, în cazul celor aflaţi la studii în România de cel puţin 6 luni, de către autoritatea competentă pe raza căreia se află adresa unde locuiesc."

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai e foarte simplu, ii zici sa iti arate exact ce articol de lege specifica asa ceva.