| Madaa110 a întrebat:

Dacă am 16 ani și iubitul 20, pot fugi cu el dacă dau declarație pe proprie răspundere că vreau să stau cu el și nu m-a luat cu forța? Mama nu este de acord din cauza etniei, ne chinuim de un an și a vorbit și cu părinții lui dar tot nu ne lasă și e ciudat ca amândoi suntem tigani dar eu sunt romanizata.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

In teorie, dar si in practica, poti pleca de acasa la 16 ani, chiar daca parintii tai nu sunt de acord. Si da, ei pot face anumite demersuri pentru a te aduce inapoi, dar, daca pui problema cum trebuie, vor fi sortite esecului, sau vor dura atat de mult ca devii majora si nu se mai aplica.
Oricum, intr-adevar, cum ti-a spus cineva mai sus, legea prevede ca domiciliul minorului, in situatii normale, e la domiciliul parintilor, DAR tot legea prevede ca hotararile se iau in functie de binele minorului. Si nu intotdeauna "binele minorului" e sa stea cu parintii. Deci, cum spuneam, depinde cum pui problema. Alte aberatii spuse pe aici cum ca te-ar da disparuta, sunt tampenii. Nu trebuie decat sa le dai un mesaj unde esti, pe care sa-l pastrezi pentru a demonstra ca nu esti "disparuta", ci ca stiau unde esti, si pot fi chiar amendati pentru inducere in eroare a autoritatilor. "Disparut" e cineva care nu stii unde e, nu cineva care e undeva unde nu-ti convine tie. Referitor la raspunderea penala a iubitului tau, practic nu exista, atata vreme cat declari ca ai mers de bunavoie. Referitor la sex, acelasi lucru. La 16 ani poti face sex liber consimtit cu cine vrei (mai mare de 13 ani), fara sa fii tu, sau partenerul/a, in situatia de a putea fi acuzati de ceva.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si acestia pot solicita sa te reintorci la domiciliul lor.
Daca pleci fara acordul lor te pot da disparuta.
Nu exista declaratie pe proprie raspundere in asemenea cazuri, care sa motiveze plecarea de la domiciliu, cu o asemenea declaratie doar il vei scuti pe iubit de un dosar penal.
Asteapta sa faci 18 ani si apoi poti pleca fara probleme.

| darrio2007 a răspuns:

Nu exista asemenea declaratie. Dupa 18 ani poti face ce vrei.
Până atunci, nu.

| Simpatic a răspuns:

Eu sunt major daca as da o declaratie pe propria raspundere ca vreau sa jefuiesc o banca? m-ar lasa apoi in pace legea?

in cazul tau nu poti sa dai tu nicio declaratie pe propria raspundere, ca si in exemplul meu fictiv de mai sus, nu are nicio valoare si nicio putere juridica!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat esti inca minora si mama ta nu este de acord, va interveni politia si te vor aduce inapoi acasa. Iar daca mama ta depune plangere impotriva acelui rrom, cu siguranta il pone trimite direct in psuacrie, fiindca te-a sedus, corput si violat o minora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 16 ani declarația ta nu are nicio valoare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 16 ani nu ai "proprie raspundere". Asteapta pana la 18, ca nu mori.
Si tine-te de scoala.

| Holiday a răspuns:

@Tembelica eliancodrut, care dupa ce si-a luat-o in bot, s-a suparat si-a luat jucariile si s-a pus pe plans:

"Procedura de aducere la domiciliu este cu politia."

Nu Politia decide daca trebuie sa se intoarca, sau nu, acasa. Nu are aceste atributiuni. In consecinta, mai mult decat sa constate ca mutarea e de buna voie, nu are ce face.

| mODIN a răspuns:

Intrebarea mea e: care e graba. Doi ani trec repede, si asa apucati si sa va cunoasteti mai bine inainte sa faceti pasi din astia majori. Asteapta.

| eliancodrut a răspuns:

Daca parintii nu ar face demersuri sa te aduca inapoi sau ar fi de acord cu tine sunt pasibili de pedeapsa penala.
Daca tu fugi si iubitul tau accepta sa stai cu el si parintii fac reclamatie este pasibil de puscarie.
Asa ca nu tejuca cu viata ta, a parintilor si a iubitului.

| Holiday a răspuns (pentru eliancodrut):

"Daca parintii nu ar face demersuri sa te aduca inapoi sau ar fi de acord cu tine sunt pasibili de pedeapsa penala.
Daca tu fugi si iubitul tau accepta sa stai cu el si parintii fac reclamatie este pasibil de puscarie."

Astea de unde le-ai scos?! laughing Poti sa dai si articolele din codul penal care sa-ti confirme aberatia?

| eliancodrut a răspuns (pentru Holiday):

Dupa cum ai pus intrebarea mi-am dat seama ca esti nestiutor al legilor. Eu nu dau lectii aici. Daca nu cunosti legile nu te hazarda sa faci afirmatii la adresa celor care le cunosc.
Ceea ce ai scris tu si pentru care ai primit funda sunt niste aberatii, in afara legii.
Iti spun un singur lucru: intre 16 si 18 ani un tanar poate pleca de la parinti doar cu aprobarea autoritatii tutelare data printr-o hotarare judecatoreasca, care in fond este o instanta de tutela. Dar asta doar in cazuri deosebite: ex. daca fata a ramas gravida. In acest caz parintii copilului, chiar daca nu au 18 ani capata drepturi depline de parinti si poti sa-si intemeieze o familie.
Nu cunosc alte cauze speciale in acest sens.
Si cu asta am terminat.

| eliancodrut a răspuns (pentru Holiday):

Am uitat sa-ti spun: daca nu se casatoresc si locuiesc impreuna intra la corupere de minori.

| Holiday a răspuns (pentru eliancodrut):

Tembelica, ai facut doua afirmatii:
1. Daca parintii nu ar face demersuri sa te aduca inapoi sau ar fi de acord cu tine sunt pasibili de pedeapsa penala.
2. Daca tu fugi si iubitul tau accepta sa stai cu el si parintii fac reclamatie este pasibil de puscarie."

Ti-am cerut un lucru simplu pentru unul care spune ca stie legile: sa dai articolele de lege care incrimineaza cele doua fapte despre care ai vorbit. In loc de asta, ai venit cu alte aberatii.

Hai sa te intreb altfel, sa vedem ce mai inventezi: daca cineva de 16 ani pleaca de acasa la un prieten, ruda, sau oriunde altundeva, care e procedura prin care parintii il pot obliga sa revina acasa, si cine stabileste daca trebuie, sau nu, sa se intoarca acasa. Simplu.

| Holiday a răspuns (pentru eliancodrut):

"daca nu se casatoresc si locuiesc impreuna intra la corupere de minori."

Alta tampenie. Astept cu interes un articol din codul penal care sa certifice aberatia asta.

| eliancodrut a răspuns (pentru Holiday):

Tembelica sa-i spui lui taica-tu, care nu a stiut sa te educe.
Procedura de aducere la domiciliu este cu politia. Daca mai fuge il interneaza intr-un centru de educar. Macar atat trebuia sa stii daca te hazardezi sa dai sfaturi.

| eliancodrut a răspuns (pentru Holiday):

Mama-ta mai are multi tampiti ca tine?