| LisaJulie a întrebat:

Îmi poate explica și mie cineva care e treaba cu permisul de vanzare? Mai demult nu amendau persoane care încercau sa își vândă legumele și fructele! Acum peste tot se găsește un polițist care amendează o femeie pensionara care doar încearcă sa își facă câțiva bani în plus!

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Au fost mereu astfel de amenzi...
ma si miram zic o intrebare pusa acum 39 de minute cate raspunsuri are
cand vad mai atent este vorba de chat happy

ps: nu stiu ce este acela permis de vanzare!winking
cei care vand legume, fructe prin tarabe si piete au nevoie de niste autorizatii gen certificat de producator, autorizatie de comercializare etc

| LisaJulie explică (pentru Simpatic):

Eu ma refeream la persoanele din sate sau cartierele din orașele unde persoanele mai in vârstă vând alimente din grădinile proprii ca să facă un ban

| Simpatic a răspuns (pentru LisaJulie):

Am inteles sa stii, doar am zis ca nu se cheama permis de vanzare atat tot! no offence
si da inteleg ca unele babute sunt amendate pentru ca vand de 3 lei pe zi in timp ce alti evazionisti care au ridicat imperii din infractiuni financiare NU, dar asta este legea...iar hotul neprins este negustor cinstit!

| Hyperion7 a răspuns:

Era și înainte, nu știi tu sau nu ai fost prinsă.
Dar se penaliza lumea și înainte, ce e drept, poate nu la fel de strict, dar tot se găsea cate unul sa te tragă de urechi

| LisaJulie explică (pentru Hyperion7):

Pe bune? De când?

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Vindeau niste rude fructe din curte prin anii 2013-2014, deci da.

| LisaJulie explică (pentru Hyperion7):

O prostie asta cu permisul de vânzare! Doar ca să mai facă statul bani de pe urma unora care nu își permit nimic

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Vezi că știi?

| LisaJulie explică (pentru Hyperion7):

Eu nu vând fructe și legume dar am vecini care vând și s-a luat politia de ei

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai na, mai urmează taxa pe viață și cam ne-au taxat ce era de taxat

| LisaJulie explică (pentru Hyperion7):

Am avut cunoștințe care au mers în America Latina și acolo videau peste tot și nimeni nu le făcea nimic

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Compari merele cu perele, la noi e mult și dacă ieși din Romania, dapoi sa ajungi până în America.

| LisaJulie explică (pentru LisaJulie):

Cu cât tarile sunt mai,, civilizate " cu atât trebuie sa scoți mai mulți bani din buzunar

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

De ce comperi America latina cu Europa? Care e sensul?

Se numeste certificat de producator si e cumva normal sa il detii.

"Cu cât tarile sunt mai,, civilizate " cu atât trebuie sa scoți mai mulți bani din buzunar"

Civilizatia costa, nu vine pe gratis.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

După părerea mea este doar o modalitate de a lua bani în plus! Unii oameni vând din lipsa de bani și nu mi se pare ok sa le impui certificatul de producator

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Si atunci cum mai facem diferenta intre cine e producator pe bune si cine e samsar de legume si fructe?

Plus vorbim totusi de comercializarea de alimente, si totusi suntem in cadrul UE unde exista niste standarde in alimentatie iar acest certificat da un minim de siguranta ca ceea ce cumparam e ok de comsumat. Si la urma urmei costa cativa zeci de lei, nici nu e o avere.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Totusi ne plangem ca vreo o tara civilizata, dar toti care vor o tara civilizata sunt mereu impotriva masurile care ar civiliza tara.

| Mihai0101 a răspuns:

Ai nevoie de certificat de producator de la primaria de unde locuiesti este gratis si no sa te mai amendeze nimeni asa procedeaza si maicamea cu anumite produse facute in casa sunt si comercianti cu tarabe care nu sunt producatori dar au certificat de producator si asa pot vinde bine mersi