| bobonel a întrebat:

Lucrez de 1 an si cateva luni la o companie.Din pacate sefu o sa dea afara curand din personal si din pacate printre aceste persoane ma numar si eu.Sunt incadrat pe salariu minim pe economie. Puteti sa imi spuneti cat timp pot sa iau somajul si care ar fi suma de care o sa beneficize lunar? Aveti cumva idee ce acte trebuie sa duc si unde mai exact pentru a putea beneficia de somaj?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In primul rand nu ai spus daca este primul loc de munca. Daca da, somajul va fi in jur de 350-380 ron.Din cauza salariului mic.Du-te la AJOFM si iti va da o lista cu actele necesare.Eu am intrat in somaj cu un salariu de 1100 ron pe cartea de munca si am 467 ron somaj.

| ioanionel a răspuns:

Daca aceesta este singurul loc de munca pe care l-ai avut, ai dreptul la 6 luni de somaj, si cuantumul somajului va fi de 375 lei. Trebuie sa mergi la AJOFM (agentia de somaj) din judetul tau si trebuie sa ai:
- adeverinta de vechime - copie si original
- adeverinta cu stagiu de cotizare somaj (anexa 26) - original
- contractul de munca- copie si original
- decizia de incetare a contractului de munca
- adeverinta de la medicul de familie ca esti apt de munca
- adeverinta de la fisc ca nu realizati venituri, sau realizati venituri sub valoarea indicatorului social de referinta
- buletinul de indentitate copie si original,
- acte de studi si calificare copie si original
- cartea de munca (daca ati lucrat inainte de 1 ianuarie 2011) - copie si original
- un dosar de carton cu sina
http://declaratia112.wgz.ro/