| anonim_4396 a întrebat:

Daca suntem trei membrii in familie:mama-somera cu somaj=471lei, tata-angajat cu salariu=750lei, copil de 3ani cu alocatie=42lei, putem beneficia de alocatie complementara? Ce acte sunt necesare si unde se depun? Banii =? suma si dupa cat timp vin cu aproximatie?

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ce treaba are avocatul cu alocatia complementara,@asta?
Intreaba la primarie, tot acolo unde ai depus actele pentru alocatia copilului!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Ai putea discuta mai bine cu un avocat...Decat sa isi dea unii care nu sunt in tema cu parerea mai bine un profesionist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cont daca e somera sau lucreaza trebuie sa vina maxim 450 ron pe cap de familie
nu poti beneficiahappydaca tu esti mama sau tatal.va ajunge pe cap de familie in jur de 420 de ron si poti primi. dar e numai 50 de ron.
"asta" eu am alocatzie din astahappy asa ca stiu despre ce vb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze. am vrut sa zica cas nu poti benefecia daca esti tu al 4 membru.
Pai va face un liberet sau cv de genu. oricum trebuie copii dupa cert de nastere, buletine si adeverintze de la munca. adica de unde asa se dovedeasca ca atat e salariul.
DAca primesti si tichete de masa nu iti ajunge. pentru ca se aduna si suma lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si da. la primarie te duci si vezi FIX ce actehappy
dar retzine..pt fiecare membru maxim 450 de ron!
sper ca ti'am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NOU! Alocatie complementara (suplimentara)
04 nov. 2008 - 7891 vizualizari
Cine beneficiaza de alocatia familiala complementara?

Beneficiaza de alocatia familiala complementara familiile formate din sot, sotie si copiii in varsta de pana la 18 ani aflati in intretinerea acestora, care locuiesc impreuna si care auvenituri nete lunare pe membru de familie de până la salariul minim net pe
economie.

Care este cuantumul alocatiei familiale complementare?

Cuantumul alocatiei familiei complementare este de:

* 50 lei pentru familia cu un copil;
* 60 lei pentru familia cu 2 copii;
* 65 lei pentru familia cu 3 copii;
* 70 lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii.
Care sunt actele necesare pentru obtinerea alocatiei familiale complementare?

* cerere tip intocmita de reprezentantul familiei, care se inregistreaza la primaria localitatii sau, dupa caz, a sectorului municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala familia isi are domiciliul ori resedinta; in cazul familiei fara domiciliu sau resedinta, cererea se inregistreaza la primaria localitatii in a carei raza teritoriala aceasta traieste;
* acte doveditoare privind veniturile familiei;
* livretul de familie completat la zi, iar in cazul in care familia nu are livret de familie, serviciul de stare civila are obligatia de a-l elibera in termen de 30 de zile de la data solicitarii alocatiei;
* hotararea judecatoreasca prin care sotul /sotia este declarat/declarata disparut/disparuta (dupa caz);
* hotararea judecatoreasca prin care sotul /sotia este arestat preventiv pe o perioada mai mare de 30 de zile sau executa o pedeapsa privativa de libertate si nu participa la intretinerea familiei (dupa caz);
* dispozitia primarului privind instituirea tutelei;
* certificatul de incadrare intr-un grad de handicap prezentat de familiile care au in intretinere copii cu handicap de varsta scolara si care nu frecventeaza scoala.
Cum se stabileste dreptul la alocatia familiala complementara?
* In termen de 15 zile de la data inregistarii cererii primarul dispune efectuarea anchetei sociale pentru verificarea situatiei de fapt.
* In termen de 5 zile de la efectuarea anchetei sociale, primarul emite dispozitia de aprobare/respingere pe care o comunica atat solicitantului alocatiei, cat si directiei de munca si protectie sociala.
* Daca sunt indeplinite criteriile de eligibilitate, dreptul la alocatia familiala complementara se stabileste prin dispozitia scrisa a primarului, iar dreptul se acorda incepand cu luna urmatoare inregistrarii cererii.

Cine asigura plata alocatiei familiale complementare?

Directorul executiv al directiei de munca si protectie sociala emite, pe baza documentelor transmise de primari, decizia de plata a drepturilor cu titlul de alocatie familiala complementara. Plata alocatiei se realizeaza, dupa caz, pe baza de mandat postal sau in cont curent personal.