| bmxcreative122 a întrebat:

Probabil cu totii il cunoasteti pe Oleg Brega, jurnalistul din Republica Moldova. Vreau sa aflu si eu ceva: in Romania, ce lege imi ofera dreptul de a filma orice persoana atat timp cat se afla pe domeniul public? Sau... am voie? Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa filmezi persoanele aflate pe domeniul public atata timp cat nu le afectezi dreptul la propria imagine, prevazut in Codul civil.

| bmxcreative122 explică (pentru Ioandelasal):

Teoretic, daca surprind anumiti indivizi in ilegalitate si ii filmez, le este afectata imaginea...

| Ioandelasal a răspuns (pentru bmxcreative122):

Nu la asta m-am referit ci la faptul ca, daca folosesti imaginile filmate, poti fi dat in judecata pentru aceasta incalcare.

| 0x11111051 a răspuns:

Daca doresti sa stii, Brega e cel mai mare bou din toti boii de pe fata pamintului!

| bmxcreative122 explică (pentru 0x11111051):

Nu am zis ca e bou sau ca e destept. Intrebarea mea era alta.

| 0x11111051 a răspuns (pentru bmxcreative122):

Crede-ma el e un bou complet. Eu l-am vazut pe el in persoana. Privind intrebarea, poti filma, numai sa nu afectezi imaginea persoanelor in cadru!