| FucktheSystem a întrebat:

1. Este Dumnezeu atotștiutor?
2. Iubește Dumnezeu necondiționat?
3.Este Dumnezeu iertător?
4.Este Dumnezeu asemănat cu un tată?

Atunci cum poate să trimită pe cineva în iad? De ce l-a mai creat dacă știea deja cursul vieții acesuia, de ce nu i-a trimis direct sufletul în iad? Și dacă el chiar iubește necondiționat de ce nu dă o a doua șansă?

Asta sunt lucruri fără sesn pentru mine, poate-mi explică cineva.

Răspuns Câştigător
| ndc a răspuns:

1. Daca Dumnezeu este atotstiutor, inseamna ca stie ce se va intampla in viitor, ceea ce inseamna ca exista un singur viitor, ceea ce intra in conflict cu principiul vointei libere, pe care crestinii sustin ca o avem cu totii.
2. Pai, daca crestinii spun adevarul si ateii ajung in iad, atunci nu prea ne mai iubeste neconditionat.
3. Dap. Atata timp cat esti crestin si il venerezi.
4. Evident. Crestinii ii spun "tatal nostru", after all.
Bun venit in lumea crestinismului, presarata de paradoxuri. Dar e OK, crestinii combat asta sustinand ca Dumnezeu nu e ceva din lumea reala, asa ca nu e afectat de legile fizicii, logicii, matematicii, si asa mai departe. Suna contraintuitiv? Da, de asta sunt ateu.

68 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Nu
2.Nu
3.Nu
4.Nu

Simplu, Dumnezeu nu exista

| Innocence a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pai atunci, cum de tu existi?!
Eu pana acum nu te-am intalnit, nu te-am cautat. Asta insemna ca nu existi?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Innocence):

1. Mama si tata m-au facut dintr-un spermatozoid si un ovul
2. Daca eu nu exist, cine iti scrie acest raspuns?

| Innocence a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

1. E ca si chestia aia:" Ce a fost mai intai? Oul sau gaina?"
Aici cum e? Un spermatozoid si un ovul zburdau fericiti si singuri in Univers. La un moment dat spermatozoidul s-a impiedicat de un atom (si mai impiedicat) si a intrat in ovul, si ce sa vezi? Un om!
Nu? Nu-i asa? Pai atunci?sad
2. Nu am zis ca nu existi. Ti-am dat un exemplu: daca eu nu te cunosc si nu te-am cautat, inseamna ca nu existi?
Daca tu nu l-ai cautat cum trebuie pe Dumnezeu, inseamna ca nu exista?happy

P.S.: priviti in oglinda si in jurul vostru, veti afla raspunsul la intrebari.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Innocence):

1.Nu cred ca trebuie sa-ti explic cum se intalneste spermatozoidul cu ovulul.
2.Ce semn mi-a dat dumnezeu ca exista?

| Innocence a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ideea e urmatoarea : daca spui ca tu ai fost creat de parinti printr-un ovul si spermatozoid, atunci primul om cum a fost creat? Si aici urmeaza exemplul meu anterior."ca zburdau fericiti si."

| Innocence a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

2. Inca nu-i timpul trecut...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Innocence):

Evolutie?

| Bia_8599 a răspuns:

Da, Dumnezeu este atotstiutor.
Matei 10:29-30 "Nu se vând oare două vrăbii la un ban? Totuşi, nici una din ele nu cade pe pământ fără voia Tatălui vostru. Cât despre voi, până şi perii din cap, toţi vă sunt număraţi"
Evrei 4:13 "Nici o făptură nu este ascunsă de El, ci totul este gol şi descoperit înaintea ochilor Aceluia, cu care aveam a face."
Psalmul 139:2 "Ştii când stau jos şi când mă scol şi de departe îmi pătrunzi gândul."

Da, El te iubeste neconditionat.
"Dragostea nu stă în faptul că noi l-am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre" (1 Ioan 4:10). Nimic din ceea ce faci sau ceea ce eşti nu l-a determinat pe Dumnezeu să te iubească. El te iubeşte pur şi simplu!

Da, Dumnezeu este iertator.
"Daca iertati oamenilor greselile lor si Tatal vostru ceresc va va ierta greselile voastre. Dar daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre." Matei 6:14-15
"Care Dumnezeu este ca Tine, care ierti nelegiuirea si treci cu vederea pacatele ramasitei mostenirii Tale? El nu-Si tine mania pe vecie, ci Ii place indurarea! El va avea iarasi mila de noi, va calca in picioare nelegiuirile noastre si vei arunca in fundul marii toate pacatele lor." Mica 7:18-19.
"Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura noua. Cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi." 2Corinteni 5:17.

Dar cum raspundem noi dragostei si iertarii lui Dumnezeu?

Da, Dumnezeu este asemanat ca un tata bun, plin de dragoste. http://bcatana.intercer.org/article.php?id=514

Dumnezeu nu a creat o marioneta- fiecare este liber arbitru- fiecare poate alege ceea ce isi doreste. Doar ca Dumnezeu stie ce alegi. Si nu iti da numai o sansa, ci atatea zile cat traiesti, atatea sanse ai sa te intorci la El.

| FucktheSystem explică (pentru Bia_8599):

Poi să o luăm logic, dacă Dumnezeu știe deja ce alegi, de când te-a creat și știe că nu o să faci voia lui, de ce te-a mai creat, ca să ajungi în iad?

| Bia_8599 a răspuns (pentru FucktheSystem):

De ce nu ne-a creat Dumnezeu perfecti pe toti, pentru a intra in rai? Ar fi chiar crud din partea lui Dumnezeu sa faca asta, din moment ce multi oameni prefera iadul in locul alternativei (ascultarea de Dumnezeu). Oamenilor le place sa traiasca in pacat si nu dea socoteala nimanui. Ei stiu ca daca il accepta pe Isus ca Domn si Mantuitor, va fi necesar sa isi schimbe vietile si ca va trebui sa renunte la o parte din independenta.
Asadar, toti cei ce merg in iad o fac in mod voluntar, preferand iadul unei vieti traite in ascultare de Dumnezeul drept si sfant.
Putem spune :"Iadul e dovada respectului şi dragostei din partea lui Dumnezeu pentru om. Daca nu L-ai vrut în viaţa asta, de ce să te oblige să stai o veşnicie alături de El în cer?"
http://www.godandscience.org/apologetics/hell-ro.html

| danut a răspuns (pentru FucktheSystem):

Asta e logica TA si nu a lui Dumnezeu. De ce te-a creat? Ca sa poti ALEGE, ce alegi este treaba TA. Poti alege viata sau moartea, TU alegi, daca Dumnezeu nu te mai facea altii spuneau ca nu ai avut NICI O SANSA. Asa ca ai o sansa, daca vrei in iad drum bun, daca vrei in rai, lupta-te pentru el, dar nu arunca RASPUNDEREA TA in spatele altuia. Apropos, unde ai citit tu in Biblie ca ar exista iadul? Iadul este o inventie catolica si nu ceva Biblic, un produs demonic si nu crestin.

| Innocence a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iti voi raspunde dupa logica mea banala si babeasca. Dar mai intai de toate, asta ca o paranteza, eu am impresia( si e doar parerea personala, nu ma condamna) ca tu nu ai intrebat toate acestea doar ca sa iti largesti bagajul de informatii "duhovnicesti"si sa fii chiar lamurit/a "pe veci", ci doar ca sa te simti bine ca mai sunt si altii care au aceeasi logica precum a ta si te aproba, sa-i satirizezi pe cei care au o opinie opusa si ti-au raspuns dupa propriile cunostinte si propria credinta. Revenind...
Dumnezeu nu a creat MARIONETE, a creat OAMENI. Le-a dat suflet sa simta, ochi sa vada, urechi sa auda, glas ca sa graiasca si MINTE ca sa JUDECE. AICI intra capacitatea de a diferentia binele de rau, Dumnezeu ti-a aratat si pacatul si fapta buna, nu te-a creat ca sa te trimita in iad, practic iti ofera posibilitatea sa alegi. Nu cred ca te-a luat Dumnezeu(la propriu) de mana si te-a dus sa dai cuiva in cap. Dumnezeu nu obliga! Dumnezeu ofera variante, e problema ta pe care o alegi, o faci pe raspunderea ta si suporti consecintele. Nu uita de Adam si Eva, cine i-a ispitit sa muste din mar? Dumnezeu? Nu. Dar?!
Daca nu te-ar fi creat nu ai mai fi fost acum in fata monitorului, cu picioarele incrucisate si tastand de zor, incercand sa-i descoperi "sensul" si sa contrazici "teoria creationista"(nici nu stiu daca exista sub numele asta). Interesant, nu?!
Si inca ceva, nu cauta sa te afirmi pe forum-uri, nimeni nu iti va da un raspuns complet si 100% adevarat, doar stii tu cine.winking
Asa ca, nu-ti doresc altceva, decat RABDARE!

| sandra2012 a răspuns:

Raspunsul la toate intrebarile de mai sus este da. Pai Dumnezeu ne ofera o sansa si in clipa asta, ca inca ne mai lasa pe pamant, poate poate ne schimbam si ne caim de pacatele noastre. El striga dar nimeni nu il aude. Pentru ca oamenii sunt atat de preocupati de castiguri materiale in viata asta, de parca ar trai vesnic. Si pedeapsa normal ca trebuie sa vina, adica cand cineva fura sau omoara mi se pare normal sa ajunga la puscarie. Plata pacatului este moartea (vesnica). Mie una mi se pare corect.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

1.Este atotnestiutor.
2. Nu exista iubire neconditionata.
3. Desi iertam, nu uitam.
4. Nu cred.

Daca nu ar "exista" iadul imagineaza-ti cata lume s-ar ingrasa pentru ca mananca porc vinerea si nu tin post negru,sau cate biserici ar da faliment, si in ultima instanta, imagineaza-ti ce o sa faca zecile de mii de preoti? Cum isi mai cumpara ei BMW-uri si cum isi mai fac case?
Iadul este bun...

Conform religiei nu el a creat iadul ci satana sau cum mai este numit.

Tu oferi o a 2 a sansa? De ce? Doar pentru a mai putea gresi odata?

Chiar sunt lucruri fara sens,irelevante,orice explicatie o sa te bage mai rau in ceata, eu am renuntat sa imi mai bat capul cu religia/credinciopsii, sunt oameni mult prea inchisi pentru zilele noastre.(cel putin in Romania)

| miradoniz a răspuns:

De fapt, nu stim daca va da o a doua sansa sau nuwinking Dumnezeu este surprinzator...si minunat! Totul se împlineste-dar noi nu stim cum. Întelepciunea Lui reuseste mereu sa ne uimeasca-si asa si trebuie, pentru ca Domnul nu poate fi cuprins de mintea omeneasca.
Sa speram ca ne va ierta pe toti si ca ne va aduce pe calea cea buna! Nimic nu e sigur-dar cine este fara pacate în fata Domnului?
Si sa stii, eu una sunt bucuroasa ca nu m-a trimis direct în iad(pentru ceea ce as fi putut face) si ca mi-a dat sansa de a decide singura (da)ca vreau sa fiu altfel.

| Filip23 a răspuns:

Parintii nu iti spun doar sa mananci un mar. Asteapta de la tine si sa te porti bine fata de ei, si fata de fratii tai. Daca vei fi un drogat sau un criminal te vor indeparta. Daca te vei purta urat ii vei dezamagi la batranetile lor si isi vor apropia un alt copil.

| Filip23 a răspuns:

Dumnezeu invita. Insa trebuie un efort de cautare si respect. Tu hotarasti daca nu iti place biserica, insa indepartandu-te te indepartezi si de niste surse (de informatii dar nu numai). Postezi mult, dar cauti putin pentru ca esti mandra si crezi ca stii totul. Iti risipesti timpul, pe care nu il vei mai gasi. In ce priveste respectul...

| FucktheSystem explică (pentru Filip23):

Nu cred că știu totul, de asta întreb. Acum că primesc răspunsuri ca al tău, nefolositoare, e altă problemă.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu mai incerca...cat de logic o sa le explici no sa inteleaga

| RXN a răspuns:

1.Nu este atotstiutor din moment ce are nevoie de dovezi de credinta, dovezi de iubire, etc.Ar trebui sa stie de la bun inceput soarta unui om. Teoria cu liberul-arbitru e apa de ploaie. Daca e adevarat ca Dumnezeu exista si ca ofera liberul-arbitru omului, atunci punctul 2. e fals. Oferindu-i libertatea aceasta,ii permite omului sa se auto-distruga,sa nu-i "urmeze calea",deci sa ajunga in Iad, la suferinta vesnica, ce-o fi insemnand asta.
2.La cate crime s-au facut in numele religiei si cate omucideri sunt descrise numai in Biblie...nu.
3.Cat timp ii urmezi calea orbeste, se presupune ca este iertator, insa nu neconditionat.
4.Da,dar cu unul denaturat.

| dana85 a răspuns:

Dumnezeu nu da o a doua sansa! EL ne da in fiecare zi o alta sansa! Asta este Dumnezeu! Daca nu ne-ar fi daruit si astazi o noua sansa si o noua zi, acum nu am mai fi pe aici. O seara placuta!

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

El este atotștiutor deci știe de la început că nu o să-i luăm șansele în seamă, deci el știe de la început că suntem sortiți iadului, de ce ne-a mai făcut, să ne vadă chinuiți pentru eternitate?!

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu toti suntem rai, si dintre cei mai rai, multi se intorc la ei. Si EL asteapta oaia ratacita, ca si un parinte pe fiul risipitor. La varsta ta, si eu gandeam, poate asa, dar experienta de viata si clipele in care simti mana ta in mana Lui, iti vor marca profund existenta.

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Dacă el este un creator atotștiutor deja știe când te face că tu o să fi un om rău, știe că nu o să te întorci la el, deci practic el te condamnă la iad fără nicio altă șansă.
Dacă Dumnezu așteaptă ca cineva să se întoarcă la el și acesta nu o face înseamnă că Dumnezeu nu e atotștiutor.
Și oricum Dumnezeu nu poate să fie și atotștiutor și să ofere și liberul arbitru, toată credința voastră să ceontrazice. Hotărâți-vă, e atotștiutor sau oferă liberul arbitru?

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

El iti arata calea, dar te lasa sa alegi tu,

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Deci nu e atotștiutor?

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Te las pe tine sa descoperi.Nu vreau sa iti impun parerea mea. Iti doresc o seara placuta.

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Dar eu te-am întrebat din punctul tău de vedere, vroiam să-ți aflu ție părerea. Sau nu mai ști nici tu și ai rămas în pană de argumente?

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca alta idee nu poti sa accepti, fie si asa. O seara placuta. happy

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Dar aici nu e de acceptat sau nu, eu te-am întrebat ceva și vroiam să-ți aflu punctul de vedere și văd că nu ești în stare să răspunzi al întrebarea aia și o dai pe colocite.
Deci te invit să revi doar dacă ști să răspunzi la întrebare, deși am impresia că- te-am încuiat cu ultima întrebare.

| dana85 a răspuns:

Argumentele ca sa le prezinti, trebuie sa fie cine sa le asculte.

| dana85 a răspuns (pentru dana85):

Se pare ca unii nu au maturitatea sa asculte si sa respecte opiniile celorlalti, pentru a fi respectati. Trebuie sa se inceteze cu luptele astea de opinii si sa vedem ce ne uneste, nu doar ce ne dezbina, caci la asta suntem asi, unii.

| emy a răspuns:

Auzi, dara meal, a tine este ceva foarte interesant. Tu respingi categoric varianta ca Dumnezeu este bun, si o admiti pe cea in care Dumnezeu ne pedepseste cu iadul. Daca nu esti sigura ca Dumnezeu e unul bun si iubitor(cum spune Biblia, ca "atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat de Singurul Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica"), cum de esti atat de sigura ca Dumnezeu e unul rau, care ne pedepseste cu iadul? Ce te face sa fii atat de sigura de asta? In plus, in viata ta nu se intampla si lucruri bune, nu ti s-au intamplat niciodata lucruri pe care nu le poti intelege? Parerea me este ca faptul ca esti atat de inteligenta(studiezi la un profil destul de greu, ai luat Olimpiada judeteana la limba engleza), este un noroc caci, sa nu-mi spui ca tu ti-ai pus singura mintea, inteligenta. Da, inteligenta poti sa ti-o cultivi, dar de existat, exista inca de la nastere.

| FucktheSystem explică (pentru emy):

Ce mă face să fiu atât de sigură de asta? Biblia!
Biblia aia unde Dumnezeu ucidea și pedepsea pe bandă rulantă de multe ori pentru niște lucruri care în zilele noastre au devenit chiar normale.
Că s-a schimbat în Noul Testament este altă problemă, dar cred că și tu știi cum era în V.T.
Da, mi s-au întâmplat lucruri care credeam că nu le pot explica, dar după mi-am dat seama că e doar imaginațiea mea bogată care credea că dulapul troznește din cauza unei fantome nu pentru că ar fi ceva normal. Dar într-un fel acum mi-am explicat tot prin ce am trecut, nu mi se pare nimic special să zic că nu pot să-mi explic.

Și inteligența poate nu ține numai de noroc dar și de mediul în care ai crescut și șansele la educație care ți s-au acordat. Nu poți să-ți dai seama de inteligența unui om dacă acesta nu muncește să și-o arate. M-am săturat de câte ori am auzit „E inteligent dar e leneș, de asta ia note mici", deci să înțeleg din afirmația asta că toți am fi inteligenți dar unii muncesc să o și arate și alții nu? Eu nu cred că un copil care este pus de mic să învețe nu poate să aibă rezultate.

| emy a răspuns (pentru FucktheSystem):

In primul rand, daca nu te superi, Biblia, ca orice carte, se citeste de la cap la coada(iar tu ai spus ca nu ai facut asta, ori nu poti sa intelegi o care daca nu o citesti de la cap la coada, si, cu atat mai putin, sa tragi o concluzie)). Ca sa poti sa intelegi Biblia, trebuie sa te rogi inainte, ca intelegi exact mesajul pe care vrea sa il transmita. In al doilea rand, Biblia il descrie pe Dumnezeu ca fiind si unul bun. De exemplu: "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca dat pe singurul Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu moara, ci sa aiba viata vesnica", (Ioan, 3:16), "Nu spune:Vreau sa rasplatesc cu raul!" (Pilde 20:22), "Oare Dumnezeu este numai al iudeilor? Nu este El si Dumnezeul neamurilor? Da, si al al neamurilor", "Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide". (Matei7, 7), "Fericit este poporul acela care are pe Domnul Ca Dumnezeu al Sau".(Psalmul 143, 15), Toate cate voiti sa va faca voua oamenii asemenea si voi faceti lor".(Matei:7, 12), "Daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare,; daca ii este sete, da-i sa bea:caci facand acestea, vaei ingramadi carbuni de foc pe capul lui. Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele". (Romani 12, 20-21), "El a luat asupra-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a impovarat. Chinuit a fost, dar S-a supus si nu Si-a deschis gura Sa; ca un miel spre injunghere S-a adus si ca o oaie fara de glas inaintea celor ce o unde, asa nu Si-a deschis gura Sa".(Isaia, 53, 4-7), "Iar cand va veni Mangaietorul, pe care Eu Il voi trimitevoua de la Tatal, Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre mine". (Ioan 15, 26). Eu spun sa crezi varianta asta, dar de ce nu o iei in calcul, macar? De ce nu te gandesti la lucrurile bune care ti s-au intamplat tie si altora?
In plus, referitor la iad:"Te-ai gandit ca poate iadul nu exista, asa cum e descris acolo? Iadul este tot ceea ce vezi rau in jurul nostru. Iar Dumnezeu nu pedepseste omul cu iadul, ci omul isi alege singur iadul, facand pacate mari, care il indeparteaza de Dumnezeu.
Imagineaza-ti un copil care se indeparteaza de parinti si nule mai asculta sfaturile. Ce viata poate ava copilul ala? Una buna? Sincer, nu cred. Si asta inseamna ca parintele l-a pedepsit si de asta ii merge rau? Sau poate parintele acela sa-l oblige pe copilul acela sa fie cu el, daca copilul nu vrea? Nu, ii da libertatea de a alege. Eu cred ca asa se intampla si cu noi si cu Dumnezeu. Dumnezeu ne-a invatat ceea ce este bine sa facem, iar noi am ales sa facem exact pe dos.Rezultatul: tot ceea ce vezica se intampla in viata noastra, in jurul nostru. Crede-ma ca viata fara Dumnezeu(adica daca faci pacate, daca Dumnezeu nu face parte din viata ta), e un adevarat chin. Insa daca traiesti cu sufletul, cu gandul lui Dumnezeu, ai o stare de spirit cextraordinar de buna, ai liniste in suflet, echilibru in viata, poti sa speri si sa ai incredere chiar si atunci cand in jurul tau se intampla lucruri rele., pot sa fii mai intelegator fata de oameni, sa-i accepti si sa-i iubesti asa cum sunt etc. Ti-o spun din proprie experienta. Chiar daca unii oameni se simt linistiti si fara Dumnezeu in viata lor, nu este ca atunci cand traiesti cu Dumnezeu. Nu se poate face o comparatie, crede-ma! Bineinteles ca fiecare crede ceea ce vrea. Eu doar mi-am expus punctul de vedere. Si atata tot! Numai bine!happykissbig hug
Referitor la fantome: Crede-ma ca, sincer, nici eu nu cred in ele.
"Nu mi se pare nimic special sa zic ca nu pot sa-mi explic". Nu stiu, dar eu cred ca totul are o explcatie, un rost. Nu pot sa cred ca ceva pe lumea asta este intamplator. Mi s-a dovedit asta de nenumarate ori.
"Si inteligenta poate nu tine numai de noroc, dar si de mediul in care ai crescut sisansele la educatie care ti s-au acordat". Da, toate astea te ajuta sa-ti dezolti inteligenta, sa ti-o cultivi. Dar, de existat, exista inca de la nastere.
Nu poti sa-ti dai seama de inteligenta unui om, daca acesta nu munceste ca sa si-o arate". Ba da, daca te ajuta un pic intuitia, poti sa iti dai seama daca pe un om il duce capul sau nu. Iti dai seama dupa felul in care gandeste, vorbeste, dupa ceea ce spune. O data, tot zice ceva care sa te-ajute sa-ti dai seama ca il duce capul. Un profesor, un psiholog, isi da cel mai bine seama de asta. Sunt anumiti factori psihologici, emotionali, sociali(neincrederea in fortele proprii, emotivitatea, comportamentul altor oameni fata de ei, lipsa de afectiune, de dragoste din partea altora, lipsa de comunicare etc.) care ii impiedica pe unii oameni sa-si puna in valoare calitatile. Psihicul omului este extrem de complicat, si nu oricine poate sa il patrunda, sa il inteleaga. Noi aveam endinta de a judeca omul dupa aparente, dupa unele greseli pe care le face, ceea ce este foarte rau; aparentele, de cele mai multe ori, inseala.
"M-am saturat de cate ori am auzit:"E inteligent, dar e lenes, de asta ia note mici. Deci sa inteleg din afirmatia asta ca toti am fi inteligenti, dar unii muncesc sa si-o arate si altiii, nu?", Nu, draga mea, sunt 3 categorii:cei pe care nu iiajuta capul, cei pe care ii ajuta capul si muncesc ca sa arate asta, si cei pe care ii duce capul, dar nu vor sa munceasca ca sa arate asta(eu, una, am vazut destule cazuri din acestea, chiar si la mine in clasa).
"Eu nu cred ca un copil care este pus de mic sa invete, nu poate sa aiba rezultate". Ba da, se poate si asa. Eu cunosc un astfel de caz.

| emy a răspuns:

Auzi, dara meal, a tine este ceva foarte interesant. Tu respingi categoric varianta ca Dumnezeu este bun, si o admiti pe cea in care Dumnezeu ne pedepseste cu iadul. Daca nu esti sigura ca Dumnezeu e unul bun si iubitor(cum spune Biblia, ca "atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat de Singurul Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica"), cum de esti atat de sigura ca Dumnezeu e unul rau, care ne pedepseste cu iadul? Ce te face sa fii atat de sigura de asta? In plus, in viata ta nu se intampla si lucruri bune, nu ti s-au intamplat niciodata lucruri pe care nu le poti intelege? Parerea me este ca faptul ca esti atat de inteligenta(studiezi la un profil destul de greu, ai luat Olimpiada judeteana la limba engleza), este un noroc caci, sa nu-mi spui ca tu ti-ai pus singura mintea, inteligenta. Da, inteligenta poti sa ti-o cultivi, dar de existat, exista inca de la nastere.
A... si imi cer scuze ca ti-am raspuns asa de tarziu, insa numai acum am intrat la profilul tau si am vazut intrebarea.
La inceput, am vrut sa scriu "draga mea".
In legatura cu contradictiile din Biblie: Uita-te aici:http://despremasonerie.go.ro/" si, in plus, cauta in google:"Solutii pentru contracararea aciunilor malefice ale francmasoneriei". In plus, sunt si carti ce contin informatii despre ei.Te-ai gandit ca poate acesti oameni au avut interes sa traduca Biblia aiurea? In vremurile acelea oamenii nu se documentau, si de aceea, lor le-a fi fost foarte usor sa o traduca aiurea, pentru a strecura indoieli in sufletele oamenilor. Ma rog, poate ca nu crezi in astea, dar daca te uiti in jurul tau, analizezi tot ceea ce se intampla, iti dai seama daca exista vreo legatura intre ceea ce scrie despre ei, si ceea ce se intampla in realitate.

NOname
| NOname a răspuns:

Nici eu nu le găsesc sensul...

În general, dacă religia ar avea mai multă logică, poate i-aș acorda mai mult credit. Dar numărul aberațiilor și contradicțiilor pe mine una mă depășește.

Mi se pare mult prea evident că este doar creația omului, pentru a-i da speranță, a explica inexplicabilul și a ține masele sub control cu ajutorul fricii și promisiunilor de nemurire.
O minte genială, atotștiutoare n-ar fi putut să facă asemenea erori de logică și într-un număr atât de mare. Dar...cum oamenii erau mult mai primitivi pe vremuri, e de înțeles. Mai mult n-au putut.

| MoNoPo a răspuns:

Buna.Sa stii ca Dumnezeu este un tata pentru ca stiu cum e cand nu ai tata si il ai pe cel de sus.Asa ca Dumnezeu ofera de multe ori o a doua sansa aici pe pamant poate ca si acolo sus.Dar de unde stii tu ca nu le ofer o adoua sansa si acolo? De unde stii tu ca ii trimite pe toti in iad, s-a intors cineva din morti si ti-a spus? Da poate ca ai mai auzit pilde cu omul sarac si cel bogat dar cum fiecare isi aduca bani pentru paine asa si faptele lor pentru a doua lume.Cand te spovedesti te spatuiesc sa il intrebi pe parintele ca sigur o sa iti spuna. Daca nu tie srusine.Dar nu ai de ce pentru ca cu el trebuie sa vorbim despre cele intamplate cand era Iisus pe pamant si cand nu era.Bafta sper ca ti-am fost de folos nu e nevoie sa dai funda dar daca vrei fa-o:d ca nu stricaphbbbbt

| FucktheSystem explică (pentru MoNoPo):

Nu, nu s-a întorsi nimeni din morți dar creștinii susțin clar, ești rău sau necredincios, ajungi în iad pentru eternitate.
Și nu mă duc să întreb nici un popă, nu m-am spovedit de doi ani și nici n-am degând să o fac prea curând, de fapt n-am degând să o mai fac în viața asta. Nu am încredere în popi și nici în biserică.

| MoNoPo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Faci rau pentru ca nu chiar daca i-ai spune pacatele preotului, el nu va spune nimenui.Este obligat sa tina pentru el si in plus la atatia omaeni sigur o sa uite.treaba ta dar ar trebui sa te duci la spovedit ca imparatia ceruriulor se apropie.

| FucktheSystem explică (pentru MoNoPo):

Biserica e o instituție făcută pentru bani, n-are nimic sfânt, doar lăcomie. Biserica se bazează pe prostime, cei care încă n-au conștientizat ă de fapt nu este „casa lui Dumnezeu" ci o instituție mai lacaomă ca Fiscul.

| BellaSomerhalder a răspuns:

5. Exista Dumnezeu?

Asta-i principalul. Trebuie sa stii asta cu siguranta, ca apoi sa poti raspunde acelor intrebari.

| uSur3Lx a răspuns:

Sanse ne-a oferit destule dar noi nu am stiut sa profitam de ele, ne-a oferit multe sanse, sa incercam sa fim cat mai buni, sa ne pocaim pentru a ne fii iertate pacatele, dar noi tot nu ne dam seama cate sanse ne ofer sa ca nustim sa profitam de ele.
Si din contra el ne iarta mereu si noi oameni l-am omorat pe fiul Pe Iisus Hristos, Si el tot ne iarta, Daca vrei mai multe detalii citeste biblia de la capat pana la coada sa vezi si tu ce scrie in ea si te vei convinge mai bine la intrebarea ta si iti vei da singur raspunsul, Si in biblie spune : Pocaiti-va Ca sa vi-se ierte pacatele. Salut si numai binewave

| FucktheSystem explică (pentru uSur3Lx):

Măi, am citit și eu biblia, ce-i drept nu de la cap al codaă ci doar părțile care mi-au prezentat interes, dar văd că Dumnezeu nu ierta fetele care nu erau virgine la căsătorie ci el ucidea cu pietre, la fel și cu cei acre îndemnau la închinarea față de alți zei. Tu ai citit biblia de mă pui pe mine, că văd că ratezi părțile în care Dumnezeu îndemna la crimă, sau mai bine zis la genocid.
Și dacă Dumnezeu e atotștiutor el știe de la început că nu o să profităm de oportunități, deci de ce le-ar mai oferi? Și dacă știe de la început că suntem sortiți iadului de ce ne-a mai făcut, să ne trimită în iad?

| teenmonster a răspuns:

Cand D-zeu trimite pe cineva in iad e ca si cand te-ar pedepsi ai tai pentru ca ai facut ceva rau...

| FucktheSystem explică (pentru teenmonster):

Părinții nu m-au pedepsit nici măcar o oră, nu e necesar luând în considerare că înțeleg din prima, de vorbă bună, n-am nevoie de nicio pedeapsă.
Și oricum și dacă m-ar pedpsi nu m-ar pedespi pentru o eternitate, fără șansa de a îmi arăta regretele când am realizat că ma greșit cum face Dumnezeu.

| ndc a răspuns (pentru teenmonster):

Da, doar ca pedeapsa de la parintii tai e ceva temporar si nu foarte rau, pe cand sa fii trimis in iad e o condamnare permanenta la suferinta constanta. (Stii ce e aia "permanent"? Ca sa nu mai zic ca esti si nemuritor dupa ce, stii tu, mori.)
Ce, nu asta sustin crestinii?

| teenmonster a răspuns:

In fine ce am zis mai devreme este o aberatie a crestinismului facut sa ne tine sub control si sa ne prosteasca... apropo de prostit si tinut sub control toate religiile fac asta

| xymail a răspuns (pentru teenmonster):

şi care ar fi diferenţa dintre creştinism şi progress?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

^ Cel mai genial raspuns de pe TPU. Ti-as da 1000 de voturi daca as putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiureli copilaresti pe mine ma doare in p de dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Odata o sa plangi pentru felul tau de a gandi si pentru tot ceea ce spui dar nimeni nu te obliga sa crezi in Dumnezeu sau sa-I slujesti! Esti liber sa crezi in ce vrei; sa faci ce vrei dar vei fi tras la raspundere pentru asta! Adevarul si realitatea nu pot fi schimbate de cei ca tine carora le place sa traiesca in minciuna si nu vor sa creada in Dumnezeu; spunand ca ei nu au nevoie de asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sti ca nu va vi noapte?

| v_6457 a răspuns:

1.DA! 2. DA! 3.DA! 4. DA!, el te sfatuieste sa nu bei asta sa nu fumezi asta sa nu sari de-pe bloc si lucruri in gen-ul, dupa cum face un tata, acum trebuie sa te gandesti ca ai 18 ani esti matur deci sunt decizile tale, noi primim multe sanse sa ne indreptam spre rai, de exemplu nu aveai vreo-data 5 bani in buzunar si nu i-ai dat omului care ii cerea la colt-ul strazi, avem sanse dar nu credem ca e foarte importat daca te rogi inainte de culcare sau lucruri in genul, acum v-ei spune de ce nu ne da o sansa dupa moarte raspunsul e simplu:AI PRIMIT PREA MULTE IN VIATA!, sper ca ai inteles.
Nu uita sa vizitezi si www.lavali.blogspot.com.

| FucktheSystem explică (pentru v_6457):

Dacă este atotștiutor știe deja când ne crează că nu vom respecta sfaturile lui, deci el ne crează din răutate să ne facă să suferim o eternitate? ( acest răspuns vine în consecința faptului că ai răspuns da la întrebarea dacă Dumnezeu este atotștiutor.)

| Innocence a răspuns:

Tu de ce mananci daca stii deja "rezultatul final" al mancarii?winking

| Innocence a răspuns:

Daca tu stii cum ajunge mancarea in "forma finala", de ce o mai mananci?!

| 0796921714h a răspuns:

Dumnezeu de cind la creat pe om i-a dat indrumari, sfaturi si apoi i-a dat libertatea sa aleaga. daca omu alege gresit vina cui este.

| 0796921714h a răspuns:

Printii tai te iubesc neconditionat? de ce?

| 0796921714h a răspuns:

Daca si- a dat numele de iertator cum sa nu fie asa? il putem asemana cu un tata pentru. ca el ne-a creat

| Justwannagivereal a răspuns:

De ce pui întrebările ăstea pe net? laughing
Să-ți explice altcineva, că aici nu prea primești multe explicații :d, crezi că cineva știe această întrebare?!
Pune și tu mâna pe carți, nu sta toată ziua pe net rolling on the floor, și el dă a doua șansă dacă nu ți-ai dat seama. Când mori îți dă, mă omule; d.

| FucktheSystem explică (pentru Justwannagivereal):

Nu mă trimite pe mine să pun mâna pe carți, probabil am citit mult mai multe decât ai citit tu, așa că stai cuminte. Și nu stau toată ziua pe net, deși nu văd de ce îți faci griji legate de viața mea socială, totuși până să faci afirmații nefondate ai putea să te uiți de când sunt ultimele mele răspunsuri și să vezi cât de mult stau pe aici.
Dar revenind la subiect, unde e a doua șansă când mori dacă ești trimis în iad? Te invit să mai treci pe la orele de logică, te plictisesc probabil cu silogisme și d-astea dar poate înveți și tu să îți argumentezi opinia, că nu degeaba se numește „Logică și argumentare". Când răspunzi cu o întrebare și o insultă la o altă întrebare nu se consideră un răspuns valid, te aștept când ai ceva deștept de spus.

| Justwannagivereal a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ăhă.
Dar nici tu nu faci multă logică, serios happy, și dacă ne trimite-n iad e pentru că am făcut lucruri rele și nu ne rugâm să ne iarte, ei totuși vreau să se ducă-n iad și dumnezeu îi trimite dacă asta vreau oamenii.
Deci nu te crede tu așa de inteligent/ă.
Și ce dacă te trimit să pui mâna pe carte? Îmi place mult să plictisesc oamenii și să-i fac să scrie mult, cred că ți-ai dat deja seama, nu? *:

| FucktheSystem explică (pentru Justwannagivereal):

De ce o ființă atotștiutoare și atotputernică are nevoie de rugăciunile noastre? De ce un zeu iubitor și iertător nu ne iartă pentru răul făcut ci preferă să ne tortureze o eternitate? Te-ai gândit că poate nu e așa de bun?
Uite că eu nu vreau să cred în zeul tău ( și în caz de nu cunoști situația, asta mă trimite direct în iad chiar dacă sunt sau nu o persoană bună * sursă Biblia*). Unde este iubirea lui Dumnezeu dacă mă trimite în iad doar pentru că nu m-am rugat și nu am crezut în el chiar dacă am făcut lucruri bune și pe total am fost o persoană bună? Nu e cam narcisist? Adică vorbim de un zeu care a zis în cartea sfântă a spus să fie omorâți cei de alte credințe, fetele care s-au dezvirginat până la căsătorie, homosexualii și multe alte categorii de oameni care nu fac niciun rău și care pot să fie pe total oameni buni( Și preferă să îi omoare cu pietre, e mai chinuitor probabil, dar o face din iubire, deci se iartă). Nu există iubire divină, există o invenție numită Dumnezeu (*Dumnezeu include și restul zeilor tot la fel de iubitori ).

Dar trebuie să îți dau dreptate într-un aspect, te pricepi la plictisit oamenii de minune dar într-un fel ești și amuzantă, nu știu dacă e tupeul sau naivitatea...sau combinația.