| lanadelrey15 a întrebat:

Care este denumirea conceptului de a crede in Dumnezeu dar a nu crede in biblie, preoti, ritualuri, etc. Voi ce credeti?

67 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Deist, crestin neafiliat, etc.

| EestiSodalane a răspuns:

"Confuz"
Aș fi zis pagan, dar pana si paganii aveau preoti. De fapt nici macar nu exista religie in istoria umanitatii care sa aiba o revelatie despre Dumnezeu si sa n-aiba preoti, ritualuri, temple, locuri sacre, etc. Te sfatuiesc sa te informezi mai mult in ce priveste subiectul asta.

| T0Teu a răspuns:

Înțeleg complet sa nu crezi in ritualuri dar sa nu crezi in Biblie. nu se poate sa crezi in Dumnezeu dar sa nu crezi in Biblie din moment ce Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu, mesajul Lui pentru noi

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Islamul si protestantismul n-au preoti.

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

Crestinii din primele cinci secole nu aveau Biblia. Ei in ce mai credeau?

| lanadelrey15 explică (pentru T0Teu):

Sunt mai mult ca sigura ca majoritatea crestiniilor cred in biblie pentru ca asa li s-a spus ca trebuie, dar de ce sa te fortezi sa crezi in ceva cand in adancul tau chiar nu consideri acel lucru real, momentan sunt intr-un proces de gandire in legatura cu credinta mea in biblie, desi ma intreb de ce crestinii tin sa ignore subiectele cum ar fi asa zisele concepte misogine din biblie? ca fata, mie mi-a atras mereu atentia acest lucru, si gandul ca s-ar putea sa nu fim egale in fata lui Dumnezeu, nu incerc sa spun ca nu ne iubeste dar cu siguranta nu suntem egale in totalitate in ochii lui, pana la urma suntem "Al doilea sex ", poate ca tocmai acest lucru mi-a format o imagine mai putin buna asupra bibliei.

| doctorandus a răspuns (pentru lanadelrey15):

"Daca vrei sa fii crestin trebuie sa crezi in Biblie" este un punct de vedere fundamentalist. https://www.youtube.com/watch?v=NKDbn5Wq3eo&t=1770s

| lanadelrey15 explică (pentru doctorandus):

Sunt de acord

| T0Teu a răspuns (pentru lanadelrey15):

Sa stii ca nu suntem inferioare inaintea lui Dumnezeu. Acum citesc Biblia a treia oara, o si studiez si niciodata n am vazut sa faca Dumnezeu diferenta intre sexe in sensul mântuirii. Dumnezeu iubește toti oamenii in mod egal. Diferente se fac in cadrul familiei si bisericii, adica femeile nu pot predica in biserici si barbatii sunt capul familiei si femeile trebuie sa le fie supuse barbatilor dar sunt egali totusi, nu sunt sclave sau ceva.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Ba au preoti. În islam se numește imam, iar în protestantism pastor sau presbiter

| EestiSodalane a răspuns (pentru lanadelrey15):

Nu ai cum sa citesti Biblia si sa ajungi la concluzia ca religia Creștină e misogină. Cea mai desavarsita creatura a lui Dumnezeu este o femeie: fecioara Maria. Dumnezeu i-a facut pe barbat si femeie in imaginea Sa. Biblia NU este misogină

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu. Pastor=predicator (predica evanghelia), nu este intermediar intre om si divin, nu ii sunt atribuite sacralitate sau puteri magice, nu este o conducta prin care curge harul lui Dumnezeu. Pastorul este de fapt un profesor si nu un preot. Presbiter=functionar al bisericii locale (membru in comitetul de conducere), iar nu mediaza intre om si divin.

Protestantii au un singur intermediar intre om si Dumnezeu: pe Isus Hristos. Preotii nu sunt admisi in protestantism. Sau, daca tii mortis, toti protestantii sunt considerati preoti (inclusiv femeile), nu doar pastorii si presbiterii. Deci chiar in bisericile protestante in care femeile nu au voie sa predice, ele sunt considerate preoti.

Iar in islam nu exista intermediari intre om si Allah. Conform lor, au existat profeti, a caror sarcina a fost sa faca cunoscut adevarul, dar nici macar Mahomed nu este considerat preot.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Zbarci: in Biblie nu scrie prea multe de Maria. Daca numeri cate versete vorbesc despre ea, este un personaj complet minor din Biblie. Coranul ii acorda Mariei mai multe versete decat Biblia.

Din ce scrie explicit in Biblie, nici macar nu se poate deduce ca Maria era sfanta.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Creștinismul nu stă doar în Biblie ci mai degrabă în Tradiția completă a Bisericii. Nu suntem fundamentalisti evanghelici

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

In islam exista imam iar in protestantismul (spre exemplu luteran) preotii sunt cei care savarsesc tainele.

| lanadelrey15 explică (pentru EestiSodalane):

Te inteleg, desi ai luat in calcul faptul ca biblia mentioneaza ca femeia trebuie sa "il asculte pe barbat "? sau nu te ai gandit vreodata de ce barbatii sunt mereu binecuvântați cu talente, forta fizica, succes, si intelect superior? ma intreb de ce marii artisti sau oamenii faimoși sunt mereu barbati, foarte putine femei se numara in categoria acestor oameni, pana si multe aspecte ale naturii dovedesc acest lucru.De asemenea, simt ca biblia formeaza o imagine negativa asupra femeii, daca e sa deschidem subiectul despre Adam si Eva pana la urma noi suntem cele "pedepsite" din pricina povestii legate de Eva, exista mai multi factori ce infulenteaza aceasta opinie dar in concluzie, chiar daca asa cum ai precizat tu "femeia este cea mai desăvârșită creatură a lui Dumnezeu " oricum vom fi mereu inferioare barbatiilor deoarece traim pedeapsa unui personaj biblic. De ce trebuie noi sa suferim din aceasta cauza? tin sa mentionez ca sunt de acord cu ideea ca Dumnezeu ne iubeste pe toti in mod egal, asa si este, dar barbatii pur si simplu beneficiaza de mai mult, asa se intampla si in multe alte religii, de exemplu, consider ca nivelul de misoginie in religia musulmana este destul de mare. Este doar o opinie, si un subiect destul de interesant si complex, desi des neglijat. Cu toate astea oricum credinta mea in Dumnezeu este foarte puternica si nu incerc sa il pun intr o lumina negativa prin afirmarea acestor lucruri.

| EestiSodalane a răspuns (pentru lanadelrey15):

Stai, cum adica femeia e pedepsita de pe urma istoriei cu Adam și Eva? Adam n-a fost și el alungat din gradina Edenului? Adam n-a muscat și el din fruct? Unde scrie că doar femeia e blamata si barbatul nu? Unde scrie ca femeia e inferioara?

| lanadelrey15 explică (pentru EestiSodalane):

Nu trebuie sa scrie nicaieri, intr-adevar, si barbatul a fost pedepsit, dar acum femeile sufera chinului de a naste, de a avea menstruatie, etc.

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da. Aveau Legea lui Moise si Prorocii.

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

Pe mine nu m-a obligat nimeni sa cred in Biblie. Am citit o singura si m-am convins de veridicitatea ei.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu exista. Protestantii si musulmanii nu au preoti, au predicatori, invatatori, lideri de opinie, etc. Au oameni care indeplinesc functii religioase, dar nu exista functia de preot.

De exemplu, preotii crestini accepta spovedanii. Pastorii si imamii nu accepta spovedanii. Faptul ca in mod obisnuit pastorii si imamii executa niste ritualuri religioase nu inseamna ca nu pot fi executate de mireni.

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Sunt de acord cu faptul ca Biblia nu e misogina, dar faptul ca Maria e cea mai desavarsita creatura lui Dumnezeu nu pot accepta. Am citit Biblia si nicaieri in Biblie nu scrie ca Maria era superioara tuturor celorlalti oameni si ca nu avea păcate, toti oamenii au păcate.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ca Biserica Ortodoxa, Biserica Catolica, etc. ofera cinstire Mariei: da. Dar in Biblie nu apare mare lucru despre ea. E un personaj mult mai important in Coran decat in Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Conform dexonline: 1. (În majoritatea religiilor primitive sau superioare) Persoană care oficiază cultul religios, fiind, în această postură, mijlocitor între om și divinitate și reprezentând pe semenii săi în sfera sacrului, fără a o perturba.

Protestantismul, islamul si iudaismul rabinic nu recunosc preoti (nu au functii/slujbe pentru preoti). Inainte de a apare iudaismul rabinic, evreii aveau preoti. Dupa ce romanii le-au devastat Templul, evreii nu au mai avut nevoie de preoti. Exista anumite prevederi din Vechiul Testament care nu pot fi executate decat de preoti, si doar in Templul din locul special desemnat pentru Templu (care s-ar intelege ca e Ierusalimul). Din moment ce evreii nu au mai avut Templu, preotii si-au pierdut obiectul muncii.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

După cum am zis, Creștinismul nu stă doar în Biblie. Fix tu ești ăla care comenteaza despre inexistenta canonului biblic in primele secole crestine

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

In crestinism preotul este inteles ca fiind cel care savarseste sacramentele. În DEX definitia e generalizată pentru ca nu poate intra in detliu pentru o religie sau alta. Luteranii au sacramente, deci au preoti. Echivalentul preotului în Islam e imamul.

| EestiSodalane a răspuns (pentru lanadelrey15):

Atât bărbatul cat si femeia sufera consecintele caderii in moarte si pacat. Tot nu mi-ai demonstrat cum e Biblia misogina

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Toti luteranii sunt preoti (concept numit "preotie universala"). https://christianity.stackexchange.com/......-or-priest