| RAY a întrebat:

Conform bibliei, viata este un test, dumnezeu desi stie rezultatul inainte sa te nasti, el stie totul, tu nu ai liberul arbitru ca totul este predestinat, deci jucam cu toti intr-un matrix? ba mai mult stim si viitorul, apocalipsa si ce se va intampla apoi, daca omul are liber arbitru sau satana ce poate schimba ceva sau totul trebuie asa cum e scris? si daca nu care e scopul lui dumnezeu cu simularea creata de el?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Exact aceasta "teorie" imi da peste cap mie credinta. Dar am reusit sa trec peste. Se spune ca Dumnezeu stie tot, dar se specifica foarte clar ca avem liberul arbitru, deci faza este ca nu stie exact ce vom face, sper. Pe asta ma bazez. Desi se cam contrazic intre ele, am tot spus ca teoriile mai ales oamenilor de stiinta se contrazic total intre ele dar nimeni nu observa.

| RAY explică (pentru Frank51):

Faza e ca deja stim viitorul desi jucam doar un rol atat, satana de ce nu are liber abitru?

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Nu jucam un rol RAY, Dumnezeu nu stie ce urmeaza sa facem, si satana are liberul arbitru la fel ca si noi. Nu inseamna ca nu are capacitatea sa vada, dar ma gandesc ca nu o face tot timpul. big grin

| RAY explică (pentru Frank51):

Atunci el numai stie totul