| Ghinionista a întrebat:

Daca o prietena de a mea este la menstruație și trece pe sub masa la biserică, se poate întâmpla ceva? Am văzut articole cu preoții care susțin că chestia cu "necurăția" femeii este de domeniul trecutului și să lase femeia sa intre in biserica și în perioada aceea. Așa o fi? Eu chiar vreau să mă duc cu ea la biserica.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o controleaza nimeni la biserica daca e la menstruatie sau nu.

Toata treaba asta a pornit de la popii misognini (pleonasm, scuze) care in trecut tineau la covoarele lor de aur din biserici si mna, femeile care nu prea aveau acces la tot ce inseamna igiena intima de azi mai aveam accidente pe ici pe colo. De asta le si considera popii "murdare".

Daca o femeie din ziua de azi mai crede in asa ceva inseamna ca are prea putin respect pentru ea ca fiinta.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca sunteți credincioase și mergeți la biserica des, nu vad care ar fi problema.
Însă când vine vorba că te duci la biserica atunci când ai menstruație și în rest nu prea treci, deja e o blasfemie.
Părerea mea.

| KovacsB a răspuns:

Pe vremuri cand nu existau absorbante si nici cunostinte prea multe in domeniu, preotii misogini au decis ca mai bine ar sta acasa femeile in timpul ciclului.
Din cauza prostiei si a indoctrinarii unii recomanda asta si in ziua de azi.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu există notiunea asta sa nu te duci la biserica la menstruatie. E o falsitate. Atat doar că nu se recomanda sa te Împartasesti cand esti la menstruatie, dar asta se discuta in particular cu preotul duhovnic.

| ScottishPrincess a răspuns:

Nu mai e pacat sa mergi in biserica pe menstruatie. Aceasta regula provine din Vechiul Testament exclusiv pentru evrei. Acum lumea e in Noul Testament. Crestini au reguli diferite fata de evrei.