| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Daca toti am plecat de la Adam si Eva cum cred majoritatea. Copii acestora au facut incest nu... Cum vine asta?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele finţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| Hombre a răspuns:

Nu are relevanta incestul in ceea ce priveste baza de la care porneste inmutirea speciei umane fie ea asa cum spune vechiul testament s-au teoria evolutionista. Nu mai asociati incestul de pornire a inmultiri speciei umane cu moralitatea pe care omul si-a insusit-o in decursul evolutiei sale ulterior incestul interzicandu-se prin lege.

| shadovv a răspuns:

Ba da. Acest lucru s-a intamplat si dupa potop.

| bendis92 a răspuns:

Normal, atfel cum sa populeze toata planeta?laughing dar sincer nu cred ca ne tragem din doar 2 oameni, mi se pare o aberatie. Pana nu vad alb pe negru dovezi nu cred nici o teorie legata de originile noastre...cred ca in final asta e cea mai "misterioasa" intrebare-Cum am aparut? big grin

| Ucigasuldeprostie explică (pentru bendis92):

Este imposibil din punct de vedere genetic... Diferitele rase au trasaturi genetice diferite, boli specifice, imbatranesc diferit etc. Toi dau vina pe climat. Pai hai sa o luam asa: De ce negrii nu se albesc la loc daca stau in new york sa zicem... ca acolo nu-i desert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noua, acum, ne este greu sa intelegem acest aspect pentru ca avem mintra spurcata a zilelor in care traim. Dar pune-te putin in pielea celor de atunci. Era totul la inceput iar ei nu aveau notiunea de incest. Erau o mana de oameni care stiau ca trebuie sa populeze pamantul pentru ca asa le-a spus Dumnezeu. Nu o faceau cu gandul "Vai, Doamne, ce incest facem noi acum!" Si cand Dumneseu le-a zis gata, de acum nu mai e nevoie de relatii intre rude pentru ca v-ati inmultit destul, a luat nastere incestul pentru cei care nu L-au ascultat. Mie mi se pare cat se poate de simplu. Noi acum avem mintea pervertita si este normal sa privim lucrurile altfel.

| Aditzu1988 a răspuns:

Pff intrebare veche mai pui. Da au facut incest dar se spune ca atunci nu era in natura omului acest sentiment contradictoriu cu privire la incest si abia m-ai tarziu Dumnezeu la insemintat.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Aditzu1988):

That doesn't make any sense. Adica eram oameni... da mai degraba animale... Nu prea se leaga.

| Aditzu1988 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

De unde si pana unde ai facut tu legatura oamenilor cu animale din ce am zis eu nu stiu. Dar poate te va lamurii altcineva mai bine daca nu ai inteles ce vream sa spun.

| gabygi a răspuns:

Frate sincer ai dificultati cu religia ia Biblia si citesteo si iti rezolvi tyoate nelamuririle vreau funda:d

| Ucigasuldeprostie explică (pentru gabygi):

Daca ma pui sa citesc prostia aia de biblie si mai ai si pretentii la funda... inseamna ca esti fumat rau de tot laughing