| WhatheWow a întrebat:

De ce ortodoxii romani trateaza " pocaitii " ca pe niste atei, sint ei mai aproape de Dumnezeu sau rautatea religiei ii determina sa se comporte asa?

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei nu au inteles ca nu o confesiune sau o denominatiune iti ofera mantuirea ci o relatie personala si autentica cu Dumnezeu.Totusi nu toti ortodocsii spun asa.

| ostea a răspuns:

Este atat de usor sa criticam.Este atat de usor sa devenim obraznici atunci cand vrem sa demonstram anumite chestii celor din jur; ceea ce este bine si ceea ce este rau, dar de fapt nimeni nu stie cum ii mai bine decat pentru fiecare, insasi.
Religia ne limiteaza de multe ori, fiecare om este liber sa creada ceea ce vrea.
Degeaba ne agitam sa explicam/sa convingem.
Eu nu ma am cu religia dar ceea ce stiu sigur este ca am credinta, cred in Dumnezeu si asta este tot ceea ce conteaza.
happy

| RAY a răspuns:

Multi romanii nici nu stiu ce inseamna ateismul ei prefera termenul pagan acum cu pocaiti multi considera ca sau indepartat de vechea dogma

| WR104 a răspuns:

Lipsa de cultura.