| PasDeNom a întrebat:

Stiu de ce cred crestii dar ce ii determina pe atei sa nu creada in Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
Personal, spun că frica. Ştiu că nu sunt o persoană bună şi nu sunt sigură că aş merita să ajung în Rai dacă există. Şi decât să stau să mă stresez că o să ajung în Iad şi o să stau acolo o eternitate(şi ideea eternităţii e înfricoşătoare), mai bine cred că după ce mor se termină totul, mda.
"Scopul vieţii e mântuirea." Nici nu-mi place cum sună asta. Deci n-avem voie să ne trăim viaţa, huh? Nu. Cred că toţi ar trebui să facem ce vrem.
Şi da, desigur, unii oameni refuză să creadă în lucruri care nu au fost dovedite ştiinţific.
Bye, bye!

| PasDeNom explică (pentru Alyra):

Ce inseamna sa iti traiesti viata pentru tine? =]]
Esti gresit informata...a stat cineva cu tine sa iti explice biblia in afara de nimicurile pe care le invatati la scoala?
Eram si eu asa, pana cand anul acesta am intalnit oamnei care m-au invatat si mi-au explicat cum sta treaba. Habar nu ai cat de bine poti sa iti traiesti viata si cat de placut fiind un bun crestin. E gresit sa spui "toti trebuie sa facem ce vrem". Imagineaza-ti ce s-ar intampla.

| zurick a răspuns:

Majoritatea dintre atei cred ca stiinta a adus lumii mult mai multe decat a adus religia.Stiinta ne-a adus multe da asta nu inseamna ca ar trebui sa exista un fel de razboi stiinta vs religie.

| neca a răspuns:

Sunt ateu de cateva saptamani
si mise pare ca religia face mult mai mult rau decat bine

| PasDeNom explică (pentru neca):

Hmm...nu stiu daca te poti numi ateu din cauza religiei.
In plus nu cred ca religia face atata rau cat cei care o raspandesc gresit. Aici ma refer la popi si cei care urmeaza religia ortodoxa dar nu numai.
Biblia e greu de inteles si foarte usor de interpretat, multi o raspandesc gresit.

| ILoveWeekends a răspuns:

Ei cred ca nu sunt dovezi clare care sa demonstreze existenta Domnului

| PasDeNom explică:

Crestinii*