| EmaS a întrebat:

Ce ii determina pe atei sa poarte discutii despre Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pacea Domnului in casa omului!"
Draga surioara, pe tine ce te-a determinat sa deschizi acest subiect? Stai ca o sa vina el Hombrila si-ai sa vezi ce mi te trimite cu caprele laughing)

41 răspunsuri:
| William a răspuns:

Plictiseala.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fiecare om simte neastamparata nevoie de a impartasi lumi propiul adevar si de a atentiona tuturor despre cea ce intra in conflict cu valorile adevarului sau.

Răspuns utilizator avertizat
| usuk a răspuns:

Necredinta

| RAY a răspuns:

Ce i determina pe oamenii sa critice scourul de aseara de la meci?
ca doar ei nu au nici o treaba si comenteaza despre el ba chiar uni fac si mutari desi nu stiu ce este o mutare in fine,traim intro tara democratica avem libertatea de a purta discuti despre orice lucru,nu doar despre dumnezeu,orice zeu are o poveste mai aparte probabil daca as avea hindusi in jurul meu as vorbi despre hinduism, daca as avea budisti as vorbi despre budism, daca as avea eu stiu ce mai religie mitologica as vorbi cu ei, sa revenim la crestini, voi singuri va contraziceti intre voi aveti multe religii fecare revendica adevarul absolut si considera ca altele find false culmea chiar crestine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca iti lipsesc niste atei in jurul tau.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu draguta, chiar nu duc lipsa. Stai linistita in aceasta privinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu asta am vrut sa zic, ma refeream la alt obiect drag tie. dar jos palaria pentru gandirea porcoasa! te-a mirosit Hombre bine happy.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar nu stiu la ce crezi tu ca m-am gandit?! Eu vorbeam exact de acel obiect drag mie!
In acest caz, tu esti cea care te gandesti la prostii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

laughing). ca veni vorba: stii la ce ma gandesc?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca da. Cum sa nu?!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce?

| Mădă0611 a răspuns:

Acelasi lucru care m-a facut ieri sa vorbesc despre meci, era plin facebook-ul de porcarii cu si despre fotbal, eu nefiind microbista. Acelasi lucru care ii determina pe nefumatori sa vorbeasca despre tigari, pe nebautori sa vorbeasca despre alcool, pe "ne-pornachi" despre porno, s.a.m.d., ca toate sunt daunatoare, dar de obicei spun asta cand sunt hartuiti cu viciile altora, nu din senin, cum fac teistii.

| CanisMajoris a răspuns (pentru Mădă0611):

Inteleg ca pe tine te hartuieste cineva, de postezi chestii pe TPU, categoria religie? Sau ai intrat de buna voie si nesilita de nimeni?

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Imi cer scuze pentru intrebare, dar ce facebook ai? Mi-l poti da si mie te rog? Pe privat/public nu ma deranjeaza.

@EmaS Ce-i determina pe atei sa poarte discutii despre Creator? Dupa mine ar fi ca si ei se afla in cautare de raspunsuri. Acest subiect este unul dintre cele mai complexe si simultan cele mai fascinante, care a luat nastere inca de la intemeierea lumii. De-asemenea vor sa auda si opiniile noastre, care la un moment dat vor veni cu contraargumente, dar si noi trebuie sa "le tinem piept". SI ei cauta sa inteleaga natura divina, dar acets lucru se poate numai prin credinta, nadjede si dragoste...happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Ma hartuieste toata lumea, peste tot aud de dumnezeu, satan, minuni, blesteme, vraji, aici intru ca e amuzant si ca poate pot sa ajut copii care sunt cum eram eu si nu m-a ajutat nimeni.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Daca tot am primit notificare, raspund la ce i-ai zis Emei. "ei cauta sa inteleaga natura divina", neah, eu nu pot sa inteleg cum puteti sa credeti in zei cand omenirea afla tot mai multe despre lume, care nu e chiar minunata daca o privesti de aproape (sau poate bacteriile o fi frumoase, asa intre ele, dar munca unora e bleax), am crezut si eu, dar pe atunci nu stiam atatea, http://i.imgur.com/ZVRVvzP.jpg

| CanisMajoris a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu cred ca o faci din altruism. O faci pentru ca e credinta ta si vrei sa o aperi. Da, e amuzant, adica e o sursa pentru entertainment. Nu te hartuieste nimeni, o faci de placere happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CanisMajoris):

E altruism, dar nu intotdeauna, unii chiar nu merita sa fie ajutati.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Las ca si pe iisus lau hartuit toti si uite unde sa ajuns cu basmul asta

| AlexanderAdrian a răspuns:

Depinde la ce discutii te referi. Daca te referi la cele principiale, cred ca ateii incearca sa contracareze pur si simplu betia de cuvinte a credinciosilor cu argumente logice. Nu ateii sunt cei care incearca prin mijloace de forta sa-si impuna convingerile asupra celorlalti ci credinciosii.

| KristalPop a răspuns:

Ce îi determină pe creştini să vorbească despre ce aume vor mânca la micul-dejun? Sau, am una mai bună, ce anume îi determină pe copii să se joace afară cu alţi copii? Ateii vor purta discuţii despre Dumnezeu, pentru că în ochii noştrii, religia nu are folos pentru societatea curentă. Personal sunt foarte agresiv împotriva religioşilor de orice culoare, dar în esenţă nu aş lua o acţiune ce le-ar pune drepturile şi libertăţile în pericol, în schimb, majoritatea ateilor, odată ce aruncă religia pe geam, adoptă niscai o altă ideologie politică ca şi 'religie' şi devin, în marea majoritate a cazurilor, nişte proşti enervanţi, dar utili. Mă refer la cum marxismul cultural se împrăştie uşor uşor şi la noi, în Est, căci în Vest a pus deja mâna pe aparatul educaţional şi juridic de zeci de ani. Să vorbeşti despre un anume subiect este absolut ok, să forţezi pe altul să facă ceva conform ideilor tale răsărite e deja stupizenie. Nici să forţezi religia pe gâtul cuiva nu-i bine, nici să forţezi ateismul pe gâtul cuiva iarăşi nu-i bine. Mai bine să fie fiecare cu ale lui.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Se lupta cu starea in care sunt. Ca altfel nu ar avea de ce sa intre, ca doar aici trebuie sa -ti dovedesti credinta, a lor duce lupta inpotriva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au blocat in nestiinta la sectiunea de stiinta.
si pe tine te manca-n dos acum.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Si ce propui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Era chiar sa-ti raspund si cu ce anume sa te scarpini, dar stiu ca tot nescarpinata ai ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorinta lor ca Dumnezeu sa nu existe, si nici iadul.le e frica de aceasta realitate, pe care ei o vad ca pe bau-bau.fiindca in mintea lor creata, pervertita de patimi, si pacate si firea lor robita de acestea, le e frica de judecata si de ceia ce este drept.ei sant aceia care cred ca faptele lor facute la intunerec nu se vad si vor ramane asa.dar le e frica de lumina.lumina descopera totul.

| RaduMD a răspuns:

Parerea mea este ca e vorba de aceeasi cauza care le-a determinat si ateismul.

| EmaS explică (pentru RaduMD):

Vrei sa dezvolti putin? Vreau un raspuns mai amplu.

| RaduMD a răspuns (pentru EmaS):

Ema, asa cum credinta este dar al lui Dumnezeu, necredinta vine de la diavol. Dar diavolul este invidios pe om. El stie foarte bine ce a pierdut, printul luminii devenind printul intunericului. De aceea, vrea sa il corupa si pe om. Cu totii am intalnit cel putin o data oameni rai, care nu numai ca nu au reusit sa castige un anumit lucru, dar fac tot ce pot ca nici altii sa nu izbuteasca. Exact asa este si diavolul.

Vedem, deci, ca efortul ateistilor de a lupta in contra a ceva ce afirma ca nu cred e mai putin absurd decat pare. Ei nu lupta contra nici a lui Mos Craciun, nici a superstitiilor si "basmelor grecesti" de care e plina lumea. De aceea am spus ca cele doua au aceeasi cauza. Aceeasi dezorientare diabolica ce ii impinge in bratele necredintei ii impinge si sa o propage, in speranta coruperii cat mai multora.

| EmaS explică (pentru RaduMD):

Ai dreptate, iti multumesc pentru raspuns.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

Eu credeam ca necredinta este singurul lucru ce diferentiaza specile inferioare de cele superioare.
Spui ca necredinta vine de la diavol, dar cu toate acestea refuzi sa crezi ca ateismul este adevarat.
Necredinta mai face diferenta si dintre oamenii nebuni si cei sanatosi.
Pentru ca numai un nebun crede in toate lucrurile posibile, tinand cont de faptul ca se exclud reciproc.
Eu inca nu am inteles cum dumneata crezi si in Zeus si in Horus si Thor si in DUmnezeu, cu toate ca existenta unuia o exclude pe a altuia.

| HDeNiSaR a răspuns:

Ce crezi că atei nu şi-au pus întrebarea "Dar dacă există"!
fii sigură că şi-au pus-o! dar apoi răspuns "nu, nu are cum!"

| EmaS explică (pentru HDeNiSaR):

Daca vei urmari aceste marturii, vei observa ca si cei mai mari oameni de stiinta, in fata mortii isi pun intrebari privitoare la nemurirea sufletului.

| ioanaAn a răspuns:

In speranta ca poate incep si altii sa gandeasca singuri

| CanisMajoris a răspuns:

Necredinta in Dumnezeu este de fapt tot o credinta. Pur si simplu si-o argumenteaza.

| Calininio a răspuns (pentru CanisMajoris):

Ateism e o credinta asa cum "stins" e un canal de televiziune, sau "chel" e o culoare a parului.

| CanisMajoris a răspuns (pentru Calininio):

Nope, amice. Daca ai avea "televizorul" stins, nu ai fi pe forumul asta. Nu ti-ar pasa. Asa insa, dezbati, te implici, iti aperi credinta, sau ma rog, necredinta.

| Calininio a răspuns (pentru CanisMajoris):

Asa cum e o diferenta intre televizor si stiri, exista si diferenta intre activitate religioasa (sau lipsa ei, si prin activitate ma refer si la partea spirituala, si la partea de actiune) si activitate pe un forum, despre religie. Adica sa fii religios e una, sa discuti despre religie e alta.

| 說謊 a răspuns:

Frica ca s-ar putea sa greseasca cu nevcredinta lor! happy