| 7775 a întrebat:

Știe cineva cum aș putea să iau contact direct cu Dumnezeu? Adică să pot vorbi cu el, să-l pot vedea cu ochii mei, mai pe scurt să mă întâlnesc cu Dumnezeu.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa-L vezi cu ocbi tai poti doar daca vrea El. Sa vorbești cu el e fiaete simu, incepi ci Tatal meu ceresc,, si ii spui tot ce si pe suflet, euașa fac

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu îi răspunde lui Moise. Te voi pune în crăpătura stâncii, te voi acoperi cu un nor. Și chiar și atunci îți
voi arăta partea mea dinapoi. Adică curul. Același răspuns ți-l dă și și ție.
Cât despre întâlnire, îți recomand una mai ușoară, cu Diavolul. El este totdeauna disponibil, stă pe aproape, dă târcoale.

| Holiday a răspuns:

Daca cineva vorbeste cu un spiridus de asta, e cum e, daca spiridusul ii mai si raspunde, e 100% caz de psihiatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Dumnezeu te vei intalni după ce mori.
Doar că atunci nu te vei mai putea intoarce inapoi.

| KovacsB a răspuns:

Daca te intereseaza am numarul lui de fix.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu vrei asta. Dacă citesti Vechiul Testament de fiecare data cand un om pacatos voia sa intre in contact direct cu Dummezeu fie a fost alungat (Adam și Eva) fie omorât. Dumnezeu NU va vrea să intre în contact cu tine pentru că știe că te-ar ucide pe loc. În schimb prin botezul și mirungerea în Biserică, prin credincioșia față de poruncile lui Hristos și prin Sfintele Taine intr-o zi cand Dumnezeu va vrea, nu tu, te va lua la El și nădăjduim că împreună cu sfinții și îngerii.

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu e biblic ce ai spus. Dumnezeu nu l ar omorî daca i S ar arata. Sa l luam ca exemplu pe Pavel care prigonea credincioșii. Insusi Domnul Isus i S a aratat si nu a murit, dimpotriva, l a mântuit

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

Lui Pavel i s-a aratat Hristos întrupat așa cum s-a aratat si altor pacatosi. Prost exemplu. Citeste Vechiul Testament. Cand Domnul se arata cuiva intotdeauna e un moment de judecată, iar daca nu e vorba de un profet rezultatul e intotdeauna extrem de negativ (Nadab și Abiud, Uza, etc)

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu cunosti vreun sarac pe care sa-l ajuti? Cine a facut mila vreunui insetat, flamand, neimbracat, bolnav sau intemnitat, lui Dumnezeu i-a dat si pe El L-a cunoscut.

| T0Teu a răspuns:

Tu crezi ca e atat de simplu? Numai oamenii cu care Dumnezeu a avut un plan special (ex. Saul din Tars) sau oamenii care au fost neprihăniți si apropiati de Dumnezeu au avut asemenea "întâlniri" cu El, din ce stiu si din ce am citit din Biblie. Un mod clar prin care iti poate vorbi Dumnezeu e Biblia. Citeste o si o sa vezi prin cate versete iti va vorbi Dumnezeu.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nici sa îl vezi pe Dumnezeu, si nici sa te intalnesti fizic cu Dumnezeu nu se poate in viata aceasta

| Scotianca a răspuns:

Nu poti decat daca doreste el asta(daca exista).