| XRoyaL a întrebat:

Aveti idee cand va disparea epidemia de gripa de la noi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Parerea mea e ca, va fi mereu, ceva, o gripa, un virus, ceva, daca nu la om, la animale. Pentru ca acum traim in era in care pe sanatatea noastra se fac multi bani. Noi fiind slabi sufleteste, ne speriem, bagam in noi medicamente, asa, de preventie, si asa noi ne cheltuim banii si altii traiesc pe carca noastra. Si de la medicamentele alea ne imbolnavim de altceva. Dar in special boala din ziua de astazi nu vine de la trup, ci de la minte. Prin depresii, panica, epilepsii si toate bolile astea psihice, astea pentru ca suntem din ce in ce mai slabi cu sufletul, si incepem sa ne speriem repede si sa ne stresam, bagam in noi tigari, bautura, droguri pentru a putea alunga despresia, tristetea, suferinta...si asa ne imbolnavim trupul...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este sau a fost epidemie de gripa?
Mie-mi-a curs doar nasul timp de jumat zi. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu vor mai fi oamenii asa de prosti la noi. Ca la noi e cu, lasa ma, ca merge-asa.
Oameni care isi trimit copii la scoala si raciti, pentru ca nu au cu cine sa ii lase acasa, cum ar trebui, si iau unii de la altii gripa.
Oameni care au gripa si folosesc mijloacele de transport in comun, cand ar trebui sa fie obligati de lege sa stea acasa, si sa fie platiti in concediu medical, decat sa vina la munca cu gripa si sa ia contact cu alti 100 200 oameni pe zi.
cam atunci

| QElenaBoghiu a răspuns:

În România nu a fost, încă declanşată epidemie de gripă deoarece, potrivit Ministerului Sănătăţii, ne aflăm la a doua săptămână cu caracter epidemic, întrucât numărul cazurilor de infecţii respiratorii a crescut cu 20%. Dacă şi în a treia săptămână se va menţine fenomenul, va fi declarată epidemia.

Conform raportărilor Institutului Naţional de Sănătate Publică, săptămâna 14 – 20 ianuarie 2019 a avut un caracter epidemic, la fel ca şi săptămâna anterioară acesteia. Numărul cazurilor de infecţii respiratorii acute a crescut din nou cu peste 20% faţă de nivelul aşteptat, arată Ministerul Sănătăţii.

În cazul în care şi a treia săptămâna consecutiv îşi va menţine caracterul epidemic, va fi declarată oficial epidemia de gripă.