| Honey_9348 a întrebat:

cine a avut bubat? eu am acum si este cel mare. stiti cat tine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

14 zile.

| OanaG a răspuns:

E am avut anul trecut si m-a tinut 3 saptamani happy

| andre999 a răspuns:

Nu ai bubat, cine ti-a zis prostia asta, se numeste varicela sau varsat de vant. Daca ai avea bubat cum zici tu ar insemna ca ai variola, boala extrem de grava cu caracter pandemic. Insa aceasta bola a fost eradicata in '78. Daca doamne fereste ai variola planeta s-ar confrunta acum cu cea mai severa pandemie din istorie. Dar este imposibil.

| ladygaga_9914 a răspuns:

Am avut varicela eu. tot bubat e.
tine 1-2 saptamana. daca sunt chiar mari bubele poate tine si pana la 3 saptamana.

| BabyDoll a răspuns:

Eu am avut, acum o luna. Pe mine m-a tinut 2 saptamani. straight face

| Butterfly2012 a răspuns:

Eu am varsat de vant a 6-a zi abia astept sa ies afara ca ma plikti.

| denyyy_9096 a răspuns:

Variola (bubat mare sau varsat mare) este o boala infectioasa si contagioasa, de natura virotica, ce se transmite pe cale respiratorie. Se caracterizeaza prin aparitia pe suprafata pielii a numeroase pustule care, dupa vindecare, lasa cicatrice definitive. Dupa o perioada de incubatie de 12 zile, maladia incepe cu o combinatie de febra ridicata, dureri de cap, dureri musculare si afectare generala cu prostratie.
Dupa 2 pana la 5 zile, apare o eruptie pe mucoasa orala si faringala, pe fata si antebrate, care se propaga pana la trunchi si picioare, dupa 2 zile aceasta devenind o eruptie veziculara si apoi o eruptie pustulara. Riscul transmiterii este ridicat mai ales in prima saptamana a maladiei.
Exista doua forme clinice ale variolei: variola majora si variola minora. Variola minora este forma cea mai putin severa, iar variola majora este forma mai grava, cu o rata a mortalitatii de aproximativ 30%. Exista totodata doua forme rare ale acestei maladii: o forma hemoragica (eruptie insotita de sangerarea mucoasei si a pielii) si o forma maligna, caracterizata prin leziuni plate care nu formeaza pustule

| Stan_Vlad_1989 a răspuns:

Buna, sunt Vlad si am varicela cred ca m-am umplut tot de bube si am avut febra mare 39-40