| Gabrielle_3626 a întrebat:

Este adevarat ca la bubat (varicela) 3zile apare, 3 zile sta pe tine iar 3 zile dispare? Daca da in care dintre acele zile nu te mai mananca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e chiar adevarat. Eruptia dureaza, de obicei, 12-14 zile. Tie iti ies doar 9 la numaratoare. Pruritul va disparea dupa ziua a saptea-a opta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mâncărimea va ceda după ce atinge apogeul.
Pudră mentolată pe zonele afectate.
Sănătate.
Pa, pa.

| tyana a răspuns:

Uite aici daca vrei sa citesti.http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649

| Tarabostes a răspuns:

Varicela tine de obicei o saptamana si incepa sa nu te mai manance in ultimele zile.
si cand y varicela nu trebuie sa iesi afara din casa

| tosevmarcel a răspuns:

nu e adevarat bubatu poate sa tina si 2 -3 saptamani

| Spike189 a răspuns:

Te mananca pana iti dispar.

| xXIonutXx_4465 a răspuns:

La inceput te mananca dar exista o solutie cu extract de menta si iti dai cu ea pe tine si nu te mai mananca

| CristianoRonaldoNO1 a răspuns:

Da este adevarat ca si eu am avutbig grin

| pashap a răspuns:

Pai de fapt nu mai tin minte.ca am avut ultima vaccina la 7 ani...cred ca pe ultemele 3 zile nute mai maninca...

| dydy_8395 a răspuns:

In primul rand bubatul( sau variola) e una si varicela (sau varsatul de vant) e alta