| KCaitlinF a întrebat:

Bună, nu știu dacă as putea primi ceva răspunsuri de aici și nu știu dacă a mai trecut cineva prin asa ceva. Am 18 ani si iubitul meu m-a înșelat anul trecut și ne-am despărțit, el nu a fost foarte afectat, dar eu am fost, am căzut într-o depresie mare și m-am lăsat de tratamentul cu antidepresive și m-am apucat de alte substanțe. Acum sunt dependenta de acele substanțe și speriată. Am început la scurt timp după despărțire sa ma trezesc în alte locuri prin casă (credeam ca umblu în somn) după care pe stradă, de mai multe ori mi-am luat black out și m-am trezit în alt loc și ultima data a fost săpatămana trecută, am vrut sa ma duc undeva și mi-am luat black out, m-am trezit acasă cu o geanta care nu era a mea, în care am găsit niște bani, un telefon, câteva lucruri de îngrijire personală. Si niște poze cu mine și un băiat pe care nu l-am văzut în viata mea, nu știu cum sa deblochez telefonul sa aflu ce se întâmplă și mi==e tare frică de situația în care sunt, câteodată mai aud o voce în cap asemănătoare cu a mea, ieri m-am văzut pe mine în oglinda chiar dacă ma mișcam, în oglinda stăteam pe loc. Cred ca înnebunesc și nu vreau asta, mi-e frica sa ma duc și la psiholog numai de faptul ca o sa îmi spună ca sunt stricată, imi e frica de alt tratament și mi-e frica de faptul ca sunt dependenta de acele substanțe. Nu stiu cine m-ar putea ajuta, sunt derutată și mi-e frica sa nu ajung mai rău. Îmi puteți da sfaturi dacă ați mai trecut prin asa ceva? Sa ma duc la psiholog? Ce pot avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Politie si du geanta si telefonul care nu sunt ale tale si spune tot ce ti s-a intamplat.
In cazul tau psihologul nu are ce-ti face, tu ai nevoie de un medic PSIHiATRU sau de o internare la un spital psihiatric.

Te mai sfatuiesc sa faci si analize medicale ginecologice, pentru detectare de boli venerice, daca ai facut sex cu cine stie ce ciudati pe satrdaa si ai fost conatminata cu HIV sau alte boli grave.

| KCaitlinF explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, o sa duc mâine geanta la poliție

| KCaitlinF explică (pentru Violleta2022):

Ma interesez de analizele medicale ginecologice și o sa plec și la psihiatru, nu știu dacă ma credeți dar sunt speriata și acum. Toată ziua azi am avut stări de lesin dar nu mi-am pierdut controlul. Parca încearcă sa preia controlul corpului, asa ma simt. Am auzit și azi vocea aia în cap.

| KCaitlinF explică (pentru Violleta2022):

Nici noaptea trecuta nu am dormit, nu am mai luat acele substanțe de 2 săptămâni, am niște sevraje acum, imi e frică. Mâine ma duc la poliție, o sa încerc sa dorm noaptea asta.

| Lorena6879 a răspuns (pentru KCaitlinF):

Stai calma, totul o sa fie bine, daca dorești sa discuți cu cineva despre problemele tale, poți discuta cu mine, mâine sa pleci la poliție și explica-le tot, dă-le telefonul și poza aceea, o sa îl identifice pe băiat și o sa aflii ce se petrece, după sa pleci la un consult ginecologic, cine știe pe unde a umblat cealaltă personalitate a ta, asa o sa fii sigura ca ești bine, imi pare rău că suferi, dar totul o sa fie bine. Contactează-mă pe privat. ❤️

| KCaitlinF explică (pentru Lorena6879):

Bine, mulțumesc pentru sfat

| KCaitlinF explică (pentru Lorena6879):

Maine duc geanta la poliție cu tot ce e în ea, am găsit un buletin pe numele de Natalia cu poza mea, sunt în șoc. Era ascuns în geantă într-un buzunar la bază, nu l-am băgat de seamă. crying

| Lorena6879 a răspuns (pentru KCaitlinF):

Sărăcuța de tine, iti dau nr ul meu pe privat, vreau sa te ajut ❤️

| KCaitlinF explică (pentru Lorena6879):

Bine, ne auzim!

| doctorandus a răspuns:

Cere internare la psihiatrie.

| Floridori a răspuns:

Cu toata buna intentia din lume, iti spun ca psihologul nu te poate ajuta si cu atat mai putin iti poate prescrie un tratament.Psihologul ajuta in cazul problemelor de natura emotionala.

Mergi la medicul psihiatru.Este important sa incepi sa iei tratament.Cu cat stai mai mult, cu atat mai rau.

| Lorena6879 a răspuns:

Tulburarea de identitate disociativa (personalitatea multipla)
Este o tulburare cronica ce consta in prezenta a doua sau mai multe personalitati distincte, fiecare avand un set specific de atitudini si comportamente.

Identitatea disociativa pare sa fie asociata cu existenta unui eveniment traumatic major in copilarie (de obicei abuz sexual sau fizic). Este considerata cea mai severa dintre tulburarile disociative.

Semne si simptome

Exista semne clinice care ridica ipoteza unei personalitati multiple:

bolnavul raporteaza existenta unor "goluri" de memorie
bolnavului i se descriu de catre alte persoane intamplari in care a fost implicat si de care nu isi aduce aminte
bolnavul este recunoscut de persoane straine care i se adreseaza utilizand un alt nume
modificari notabile in comportamentului bolnavului semnalate de observatori directi
alta personalitate (alte personaliti) apare in cursul hipnozei
utilizarea pronumelui "noi" referitor la propria persoana
cefalee pronuntata
descoperirea de scrieri, desene, articole de imbracaminte intre posesiile bolnavului, dar pe care bolnavul nu le recunoaste ca fiind ale sale
halucinatii auditive, sub forma de voci "venite din interior"
Tratamentul este in principal psihoterapeutic analitic, asociat frecvent cu hipnoterapie.
Recomand sa pleci la un psihiatru, acest răspuns e de pe un search pe google, deci nu te baza, (problemele de sănătate se discuta cu medicul, pe internet doar sfaturi). Sper sa fii bine. Si eu am suferit din iubire și am învățat sa trec peste, si toate astea cu ajutorul medicului psiholog.

| KCaitlinF explică (pentru Lorena6879):

Sa știi ca la asta m-am gândit și eu, am fost pana la supermarket acum și o fata ma salutat și mi-a spus Natalia, pe mine nu ma cheamă Natalia