| GhermanMihai a întrebat:

Bună ziua ..am o durere în gât care persistă de vreo lună și jumate și dificultăți la înghițire și când mănânc ..la fel și urechile mă dor sunt niște dureri mai ciudată câteodată înțepături. ..am mai mulți ganglionii inflamați în zona gatului și o stare generală de rău cred ca e și de la stres ca îmi fac diverse filme în cap cu ceva grav …22 de ani am și sunt fumător ..cineva care a trecut prin asta și un sfat, sau un specialist ce ar trebuie să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum s-a spus deja trebuie sa mergi la un consult la un medic ORL
Actual fumatul nu te ajuta ba din contra iti face mai rau!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Orl si renunta la fumat

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic si urgent opreste fumatul, fiindca ganglionii umflati de la gat, spun ca-i vorba de ceva foarte serios in gatul tau, posibil infectie, posibil altceva mai grav.

| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa ajungi la medic pentru un diagnostic corect.
Ai nevoie de antibiotice, eventual si antiinflamatoare.
Multa sanatate,

| Madaxo97 a răspuns:

Am pățit acum vreo luna identic cu ce ai pățit tu, ganglioni inflamați, nu puteam sa inghit nici apa, stare de rau, insomnii, credeam ca înnebunesc, pe mine m-a ținut vreo 10 zile si nu am mai suportat si am mers la doctor, mi-a dat diagnostic de faringita si amigdalita acuta, am luat antibiotic si in 3, 4 zile mi-a trecut. Nu mai așteapta, mergi urgent la doctor, deja o luna mi se pare prea mult ca ai așteptat, poate ai facut infectie mai rău, ai grija, mergi la doctor mai bine urgent.

| GhermanMihai explică (pentru Madaxo97):

Mulțumesc mult am fost de câteva ori la medic sunt în uk și sunt foarte prosti doctorii aici ..cred ca mai bine merg în România la un orl sau ceva.

| Madaxo97 a răspuns (pentru GhermanMihai):

Da, am auzit ca in uk doctorii îți dau numai paracetamol pentru orice, tu probabil ai nevoie de antibiotic, mai bine vi in România daca acolo nu reușești sa faci rost de medicamentele care trebuie.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Ce spui tu ar cam apartine de orl,dar mai bine sa mergi prima data la medicul de familie și să îi spui tot ce te doare, și el te va trimiteau trimitere la specialist, dacă nu te trimite la un medic specialist, atunci te duci tu la particular, dar vei plăti absolut tot integral fără trimitere