| greenmoon a întrebat:

Când clacaţi, cum vă puteţi ridica?
Mereu sfătuiesc oamenii în diferite privinţe, dar niciodată nu-mi reuşeşte cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ma gandesc ca va fi bine si sar ca broasca in sus.

| boogdan91 a răspuns:

Te ridici lasand timpul sa-si faca treaba...

| boogdan91 a răspuns:

Mai e o solutie, care niciodata nu da gres. Fumeaza iarbaaaa!

| greenmoon explică (pentru boogdan91):

UaU, eşti genial. Poate mai târziu...

| enigmatica a răspuns:

Eu, ori ascult o melodie sau ies afara si ma pierd in multime.

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Mie mi se intampla la fel.De obicei, timpul le rezolva pe toate, daca nu, te ridici iti impui mai mult poti cere ajutorul unor persoane de incredere din jur... ceea ce este important este faptul ca nu trebuie sa te gandesti la fiecare greseala pentru ca te descurajeaza si nu mai poti continua. Sper ca te-am ajutat pupic! kiss

| greenmoon explică (pentru TheTruthBeneathTheRose):

Neînţelegerea celorlalţi mă descurajează cumplit.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Trebuie sa iei contact cu energia pozitiva, pentru a o anihila pe cea negativa. Trebuie sa ai tangente cu orice fel de manifestare a acestei energii : divintitatea (legatura fiind realizata prin rugiaciune sincera- p.s.: nu merge daca esti atee sau deista: o atee nu va accepta de buna voie acea energie, la fel cum un profesor care examineaza un elev antipatic va observa numai greselile, iar deistii se roaga prin propriile lor ganduri care sunt afectate de negativism : iti trebuie o baza solida, o indurmare, cuvinte obiective spuse cu sinceritate, o rugaciune luata ca atare, care va fi completata apoi prin propriile tale cuvinte); incearca sa iesi cu persoane aflate intr-o buna dispozitie (ele iti vor transmite starea lor, care din pacate e efemera, dar eficienta pentru a te indeparta de accentele drepesive) sau o meditatie in natura, care este utila pentru a uita de cele intamplate. Conteaza ca macar sa te indepartezi cat mai mult de sursa care a ti-a provocat clacarea.

| Parker a răspuns:

Nu stiu de ce, dar mi se intampla la fel. Cred ca e din cauza faptului ca oamenii care privesc din afara sunt obiectivi.si de aceea gasesc solutia optima, potrivita situatiei.

| greenmoon explică (pentru Parker):

Hm. Posibil să ai dreptate.
Fii atent, nu am putut să îţi răspund prin mesaj, nu îmi permite fiindcă nu-s utilizator senior. Dar, sunt aproape liceană. happy

| Parker a răspuns (pentru greenmoon):

Interesant. putem sa o lungim aici sau poti sa-mi lasi un id de Y! M. printr-un mesaj cand poti sau nu stiu...

| greenmoon explică (pentru Parker):

Serios?
ID: nothere28.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde mult si de situatia in care ma aflu in momentul respectiv.De regula, ma simt mereu ceva mai bine dupa putina odihna(2-3 ore),intrucat,in cazul meu, de cele mai multe ori, oboseala este cea care pune capac.Foarte mult ma ajuta si o discutie cu o prietena foarte buna sau cu o ruda apropiata.Acestia reusesc sa ma binedispuna cu o gluma adaptata situatiei, sau chiar ajungand sa-mi povesteasca si mie ce-i framanta pe ei, astfel luandu-ne ambii gandul de la problemele noastre si bucurandu-ne de timpul petrecut impreuna.E bine sa ai pe cineva alaturi in astfel de situatii.Automotivatia este, in schimb, cea mai importanta.Si nu in ultimul rand,uneori muzica este cel mai puternic "energizant".In cazul meu, melodia care m-a ajutat sa-mi regasesc echilibrul intr-un astfel de moment este o piesa rock, si anume: http://www.youtube.com/watch?v=PeVWPz-fcR0.Capul sus si sa treci cat mai repede peste aceasta situatie! Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ajungi in situatia aia inseamna ca esti foarte stresata, situatia te depaseste si in cazul asta as recomanda sa iei o pauza, pana consideri ca te-ai refacut psihic.
Incerca in momnetele alea sa iti acorzi un pic de relaxare, sa nu mai ai nervii atat de intinsi la maximum, sa faci, cat iti permiti tu lucrurile care iti plac: o baie in care ai pus niste uleiuri cu afect calmant si sedativ, sa iesi afara din casa- sa faci miscare, sau chiar o plimbare usoara.
Sunt ceaiuri care au eficineta in stari de stres: lavanda, paducel, melisa, valeriana, tei, pasiflora.
Insa atunci cand clachezi este bine sa si si un suport- acel umar pe care sa plangi cu care poti face lucrurile ca iti plac, sa te scoata din starea aia tensionata, sa razi. Cred au un rol mai important decat toate ceaiurile si inghetata de pe lume.

| Simbolist a răspuns:

Eu imi gasesc "scaparea" si mangaierea necesara in citit si in lecturi

| greenmoon explică (pentru Simbolist):

Cunosc sentimentul, dar uneori necesare sunt vorbele.

| Madalinaaaaaaaa a răspuns:

Incerc sa ma calmez...Sa fiu calma...Sa discut cu un prieten cevawinking Pe mine asa ma ajuta mereuwinking