| Bmg11 a întrebat:

Cum scap și eu de helicobacter și reflux esofagian că am luat tratament,țin regim și tot am dureri,ce pot face? M-am saturat de antibiotice,gaviscon, debridat, famotidina și tot felul, am ajuns sa iau diazepam pe baza de spasme musculare sa fiu normal. Menționez că am atacuri de panica, anxietate și helicobacterul este vechi și doar ce l-am descoperit de 2 luni jumate, programări, endoscopie, la 5, 6 spitale, la privat, unde sa mă mai duc că am mers in 4 labe de la dureri. Mi s-a ținut limba,am vomitat o chestie alba,am făcut alergie,am fost la spital și tot așa, asta nu mi-au dat probiotice multe, de ficat nimic, mi-au dat să iau 15 feluri de pastile aproximativ la început, aștept un sfat, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai insirat aici o serie de afectiuni...care nu au toate ceva in comun una cu alta, anxietetea de exemplu care este o 'tulburare psihica' cu Helicobacter Pylori care este de alta natura
Daca este cunoscuta legatura dintre Infecția cu Helicobacter Pylori si simptomele de genul "gastritei" sau Reflux gastroesofagian, de care suferi, anxietatea nu are o legatura directa...
Nu te vei vindeca prin raspunsurile primite pe TPU!
Ai nevoie sa mergi la un medic bun gastroenterolog pentru problema cu Helicobacter si sa faci analize sa se vada daca ai scapat sau nu de el in urma tratamentului!
Faptul ca durerile pe care tu le crezi specifice se manifesta nu inseamna neaparat ca este tot de la Helicobacter sau de laprezenta acestuia, ci poate sa fie si doar Reflux gastroesofagian de sine stator
Pentru anxietete trebuie mers la un psihiatru serios, nu se trateaza anxietatea severa cu (doar) diazepamwinking
diazepam este un medicament "minune" care se da de exemplu si in cazul insomniilor, 'face de toate' dar nu rezolva mai nimic sa folosesc un limbaj plastic
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta este 90% de natura pishica si doar 10% de natura fizica, ca nici refluxul esofagian si nici infectia cu HP nu sunt atat de grave pe cat le descrii tu aici, fiind usor de rezolvat cu dieta si medicatie pe maxim 2 saptamani, acasa, fara spitale si fara drame.

Pentru HP (Helicobacter Pylori) se tine un regim alimentar strict: fara lactate, dulciuri, sucuri si alcool si se ia un coctail de 3-4 antibiotice pentru 7-10 zile.

Refuxul esofagian se face de la mancare foarte multa care blocheaza stomacul si lasa supapa deschisa, unde acidul urca si irita gatul.
Este recomandat sa mananci mai putin, iar masa de seara sa fie mancata pana la 7 seara, ca sa se poata digera complet inainte sa mergi la culcare.

| relian a răspuns:

Reflux esofagian, cei ala, adica spui ca iti vine din stomac acid pana in git?
Doctorii ce au spus, de la ce anume este? Am si eu pe cineva care la fel pateste, doctorul i-a dat ceva medicatie, a fost pe la vreo 2-3 doctori, unu mai destept ca altul laughing na rezolvat nimic.

Eu ce cred, acest reflux nu poate avea loc daca valva de la intrare in stomac inchide bine.
Pe esofag la intrare in stomac avem o valva, atunci cand mincare coboara, valva se deschide si lasa mincarea sa treaca. Imediat dupa se si inchide, sa nu lase acidul din stomac sa urce in sus pe esofag.
Doar pe la acea valva intra acidul gastric. Ar mai putea sa fie de la ceva contractii muschulare, sau spasme de astea care sa faca ca acea valva sa se deschida.
Daca intelegi ce zic, ceva asemanator cu atunci cand vomiti, atunci ai ceva spasme musculare, ce fac ca acea valva sa se deshida si asa mincarea cu sucul gastric sa vina in sus pe esofag.

Acu daca ai spasme, aia tu trebuie sa stii, ori doctorul care tea controlat, cit de priceput este.

Orice ar cauza asta, toate trec pe la aceasta valva. Acu tu nu ai spus citi ani ai, pentru ca daca esti in varsta, ce stiu, e ca la batrini, poate si la tineri, datorita cine stie carei cauze sa li se rupa membrana de linga valva-Hernie Hiatala, asa se numeste.

Cavitatea toracica unde avem plaminii si esofagul este separata de cavitate gastrica printr-o membraba, numita Hiatala
Se intampla de la anumite spasme, sau la batrini, ca aceasta membra sa se rupa linga aceasta valva.

Esofagul coboara si trece prin aceasta membra, dar membrana asta este sudata de esofag sa zic asa.Deci acolo se rupe si trage in jos, in situatia asta valva fiind ca acea membrana trage de ea, normal nu mai inchide bine, si uite asa acidul din stomac urca pe usofag in sus.

Majoritatea celor care au aceasta hernie, nu simt absolut nimic, unia la care acidul nu urca in sus, nici nu vor stii vreodata ca au hernie genul asta.

Nu este ceva sa simti, cand acea membrana se rupe nitel acolo.

Doctorii ce fac? In loc sa caute cauza, ei iti prescriu ceva medicatie, gata au scapat de tine. Dar medicatia aia nu rezolva problama.Medicamentele ce fac? Anuleaza sau mai ascade din aciditatea sucului gastric, astfel cand urca prin esofag sa nu te raneasca, dar ce faci, stai sa iei asa medicamente intruna?

Trebuie sa mergi si sa le spui tu ce sa iti faca, ai spus ca ai fost si la privat, acolo dai banil asa ca mergi si le spui, frate eu platesc, tu verifici ce zic eu, nu ce crezi tu laughing

Nu fiti naivi, is banii vostri pana la urma, ala trebuie sa faca ce spui tu, sau ce le ceri.
Deci mergi si faci o, am uitat cum ii zice laughing iti baga pe git o camera pana la stomac sa vada daca valva aia este buna, daca inchide bine sau nu.

Apoi le spui sa verifice acea membrana de care am spus, cel putin dai bani, dar macar sa faca ce le ceri.
Dupa le spui sa verifrice chestia aia cu spasme, poate ca or fi spasme de astea ce nu le simti, dar pe care ei le pot verifica, au ceva aparatura sa verifice.

Eu ceva genul asta as face, mai ales cand mergi la privat.

| Hyperion7 a răspuns:

Anxietatea îți dă peste cap ph-ul acidului gastric și face un mediu acid, prielnic pentru helicobacter.
Diminuează anxietatea, ducandu-te la un psiholog sau psihoterapeut.
Pastilele tratează doar efectul, nu și cauza, de aia și nu scapi de reflux și de helicobacter.
Refluxul îl faci de la bacteria aceasta care îți poate face chiar și ulcerații, nu e de gluma.
Sănătate!

| ioana748 a răspuns:

Pai, in primul rand trebuie sa ai o dieta adecvata, din care sa nu lipsească iaurtul, kefirul, legumele fierte.
Fara carbogazoase, condimente iuti, prajeli.
Cure de doua saptamani cu o jumătate lingurița bicarbonat la un pahar apa.
Pentru partea cu spasmele si anxietatea, calciu, magneziu cu B6 si Sedatif PC.
Ceai de sunătoare si de musetel.
Multa sanatate,

| LisaJulie a răspuns:

Dacă ai depresie și anxietate le poți trata doar vorbind cu cineva! De obicei astea cauzezea majoritatea bolilor! Încearcă sa petreci cât mai mult timp în natura pentru a reduce anxietatea! Anxietatea NU se poate trata pe termen lung cu medicamente

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Corect!
Emoțiile cauzează bolile,iar bolile de stomac și de intestin sunt legate de anxietate pentru că frica pe care o simți se duce in stomac.
Sau când poți muri de inima rea, nu e de glumit, chiar poți muri.
Nu e de jucat cu emoțiile! Mai ales cele neexprimate, ca da, alea cauzează bolile de fapt