| Florazul15 a întrebat:

Dacă m-am lovit destul de tare la picior de un scaun din lemn și mi-a apărut o vânătaie de la lovitură, s-a și umflat puțin, este cazul să îmi fac vaccinul antitetanos? Menționez că nu mi-a curs sânge doar s-a înnegrit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vaccinul nu se face in asemenea caz. Doar daca te zgârii sau te intepi cu ceva ruginit.
Biine ca nu te-ai gandit la vaccinul HIV.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai face antitetanos când nu ai o rana deschisa?

| gabicoo a răspuns:

Măi ție îți face careva vrăji: ba te lovești de scaun, ba te îneci cu un cartof, ba te doare capul, etc. Mergi la Baba Floarea să-ți facă un descântec.

| StoicAnalysis a răspuns:

Tetanos-ul intra in organism doar prin intermediul unei penetrari sau taieturi ale unui obiect infectat. Adesea find un metal ruginit sau ceva ascutit si murdar.

| blairelovesmusic a răspuns:

Iti faci griji degeaba, nu trebuie sa-ti faci vaccin antitetanos. Vanataia va trece in o saptamana sau doua. Vaccinul asta se face cand patesti ceva mai grav (calci intr-un cui ruginit sau te zgarie sau musca un animal cu rabie). Funda? happy

| nukeyly a răspuns:

In vreo 14 zile o sa fi ca nou, scaunul ucigas nu te-a facut si nu ai rana deschisa ca Rambo III.

Vaccinul antitetanos se face cand ai rani deschise pline cu: pamant, rugina, bucatele din zombi[aici intra bonus si vaccinul antirabic ai 72 ore de la incident], etc. Rabia, alta boala naturala, ti-o da virusul rabic, care odata ajuns la creier esti KO teoretic; il iei de la animale infectate, prin zgarietura, muscatura, saliva, pupat animale.

Tăieturile, zgârieturile și mușcăturile pot fi poarta de intrare în organism a unei bacterii periculoase care se regăsește, cel mai adesea, în sol și în praful de pe străzi, dar și în tractul intestinal al animalelor. Bacteria se numește Clostridium tetani iar sporii acesteia contaminează țesuturile și produc o toxină extrem de puternică (pe locul 2 după toxina botulinică), declanșând tetanosul – o boală infecțioasă gravă și, de multe ori, fatală

full data:
https://spitfog.ro/bine-de-stiut-vaccinul-antitetanos

| fata357 a răspuns:

Vaccinarea antitetanos se face in cazul tăieturilor/zgârieturilor in cazul unor obiecte de fier ruginite sau pătrunderea lor în piele. Tu fiindcă te-ai lovit de un scaun de lemn, este normal sa ai o vânătaie, aceasta fiind cauzata de lezarea vaselor de sânge, de unde și culoarea mov. Este absolut normal.

| Rredhead8 a răspuns:

Salutare, nu este nevoie să faci vaccinul antitetanos. Daca era să fii călcat într-un cui ruginit, atunci da.

| Leef a răspuns:

Nu. Doar gheata sau apa rece si e bine

| jdbmp a răspuns:

Nu, e doar o vanataie pe moment. o sa te mai doara o sapt maxim dar o sa treaca incet incet.