| Hurdea_Darius_2000 a întrebat:

De curand, am primit un papagal perus. I-am luat un os de sepie si un adapator. Nu prea foloseste ce I-am luat decat mancarea. Ce pot sa fac pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cioccolino a răspuns:

Osul de sepie conține calciu. In general femelele de peruș consumă calciu pentru viitoarele ouă. Asta doar dacă au partener. Eu am avut un mascul care nu sa atins niciodată de os, în schimb rodea colțul peretelui. Au nevoie si sa-si toceasca ciocul, să nu crească excesiv. În privința adaptorului, perușii consumă în general puțină apă, ai grija sa-i schimbi apa la cel mult doua zile, clatind bine recipientul.

2 răspunsuri:
| Agenta000 a răspuns:

Se simte singur! Iai o pereche cu care sa stea! Daca e mascul iai o femela, iar daca e femela invers!