| Emma6790337 a întrebat:

Hey. Ma puteti ajuta cu ceva? Somniferele se pot lua fara reteta de la farmacie? Am nopti nedormite..si nu mai vreau. Daca da, care este cel mai puternic somnifer si pretul acestuia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Nu se pot lua fără rețetă decât suplimente naturiste, din plante care induc somnul, Nervocalmin somn ușor cu valeriană, BienDormir, Optisomn, Somnix, Sedatif PC, Noctafix, melatonină, valeriană, passiflora, lavandă etc

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Psihiatria se ocupa de tulburările de somn. Fără indicația unui psihiatru, medicamentele pot fi puternice, dar ineficiente pentru tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Somnifere nu, dar îți recomand magneziu.

| Fantonas a răspuns:

Somniferele se pot lua doar pe retete speciale (verzi) date de psihiatru. Tot acolo se trateaza si insomniile suparatoare.