| Monyyyyy a întrebat:

Salut, a primit rezultatele la analize și mai trebuie sa fac una când voi fi iar la menstruație pentru ca sunt analize hormonale, ce ma îngrijorează e prolactina care e f mare 40, 2 Ng/ml, 852, 2 qUI/ml, testosteron 0, 60 ng/ml și 2, 08 nmol/L, am făcut și la TSH FT4 dar par ok, la Calcitonina mai e mare 11, 60 pg/mL, 3, 39 pmol/L, stiu ca trebuie sa cer părerea unui doctor. Asta fac doar ca mai trebuie sa aștept o luna pentru ca o analiza care nu s-a realizat trebuie făcută ca trebuie lucrata 3 zile sau ceva de gen și iar trebuie sa aștept perioada ciclului. Eu am venit la doctor pentru ca imi creste putina barba, și am acnee pe spate și pentru ca slăbesc f greu, deși mananc f puțin sănătos, mișcare etc, va rog nu comentați ceva urat, dacă a mai trecut cineva prin asta as vrea sa stiu și am auzit ca dacă ai nivel mare de prolactina nu poți avea copii, nu ca m-ar deranja dar măcar sa stiu și am 23 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Prea multa prolactina afecteaza ovulatia deci poate fi un semn de infertilitate. Dar nu te speria, poate ca nu inseamna nimic, poate ai tu o perioada naspa, sunt multe posibilitati. Si oricum cand te hotarasti sa faci copil se poate rezolva si daca ai problema asta, s-au inventat atatea pastile, injectii, proceduri etc

| Anonim240 a răspuns:

Din câte știu majoritatea persoanelor cu SOP (sindromul ovarelor polichistice) au probleme de genul cu greutatea, de asta trebuie stil de viață sănătos.Cu anumit tratament poți stimula ovulația. Intr-adevar ramai gravidă mai greu, dar nu e imposibil

| Monyyyyy explică (pentru Anonim240):

SOP nu am ca am fost la ginecolog