| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut!
Cat de adâncă trebuie sa fie o rana pentru a lăsa cicatrici permanente?
Daca rana este provenite din zgârieturi de sârmă, pisica va lăsa cicatrici permanente?
Daca o rana nu sângerează și se i-a doar pielea e șansă să lase în urma o cicatrice permanenta?
In cat timp va creste pielea la loc pe rana respectiva?
Recent m-am lovit la degetul din mijloc mâna stângă fix la mijlocul degetului din mijloc pe partea dreapta cum te uit de sus la mâna, lovitura a fost realizată prin coliziunea a pielii de pe deget cu un bloc de BCA in urma căreia pielea s-a luat a curs sânge și peste 2 luni in prezent a rămas o cicatrice puțin adâncită și roșie și mai are textura ciudata adică nu e cum ar trebuie cu șanțurile alea care se formează când degetul este întins.
Cum as putea sa o aduc la suprafață plană am auzit că sunt ceva injecție cu ceva ser care le-ar aduce la suprafață perfect plana ar merge in cazul asta?
1. Cat costa?
2. Cat tine efectul?
Exista ceva cu efect permanent pentru asta?
3. E dureros?
4. O aduce la suprafață perfect plana?
5. Ii da aceași textură?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Nu mai umbla cu prostii. Țesutul se va regenera de la sine, cu timpul, fiindcă este vorba doar de o julitură. Auzi la el, coliziune...

| Ionicaestecher123 explică (pentru IceRope):

Se vede că n-ai vocabularul dezvoltat...
Daca l-ai fii avut nu te-ai fi mirat de acest termen
Și apropo un răspuns complet inutil.

| IceRope a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Se vede doar că vrei să pari interesant, dar incultura nu te lasă. Probabil te-ai julit când te rujai. laughing