| 1997true a întrebat:

Se poate scapa de o aluna prin metode naturiste, nu prin operatii sau alte metode?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ce intelegi prin metode naturiste? Plante si solutii care sa te scape de alunita? O metoda din popor e cea a "parului de cal", cu care "sugrumi" (omori) alunita si cade singura. Unii spun ca da rezultate, altii precizeaza ca e un mare risc. O cunostinta de-a mea a aplicat aceasta tehnica si nu i s-au depistat forme de cancer, asa cum se tem unii. Si are 50 de ani. Probabil conteaza si organismul fiecaruia si tipul de alunita pe care vrei s-o indepartezi. Trebuie sa te documentezi intens, pentru a nu face mai mult rau decat bine.

| cristimihailov a răspuns:

In cazul alunitwi te-as sfatui totusi chirurgical. E mai greu natural.