| bluesky a întrebat:

Imi spuneti metode naturiste pentru a scapa de cearcane? happy

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

1. "Somnul de frumusete"
Este metoda cea mai eficienta si cea mai sanatoasa, dupa parerea medicilor si a specialistilor in cosmetica. Un somn odihnitor de opt ore iti va transforma tenul, iar cearcanele se vor diminua semnificativ. Cel mai potrivit este somnul intre orele 23. 00- 7. 00.
Foarte important este consumul de lichide. Trebuie consumata o cantitate de 2-2, 5 l de apa plata pe zi, iar daca ii puneti si putina lamaie va fi si mai bine.
Pentru mentinerea unui aspect sanatos al pielii si o stare generala de bine este foarte necesara si o alimentatie sanatoasa bogata in legume si fructe, saraca in grasimi si zahar.
2. "Lingura din congelator"
O metoda "clasica" de combatere a cearcanelor si a pungutelor de sub ochi. Se procedeaza astfel: se pun doua linguri din inox in congelator pentru jumatate de ora, apoi se scot si se maseaza cu partea bombata a lingurei cearcanele.
3. Feliile de cartof
O alta metoda "clasica", utilizata si pe vremea bunicilor, este aplicarea a doua felii de cartof crud pe suprafata cearcanelor.
4. Pliculetele de ceai negru
In acest caz se pun doua pliculete de ceai negru cu apa fierbinte intr-o cana. Dupa ce se racesc, se iau pliculetele umede si se aplica pe suprafata pleoapei si a zonei de sub ochi.
5. Compresele cu ceai de albastrele
La fel se procedeaza si cu ceaiul de albastrele. Plantele se pot gasi la orice magazin naturist. Se face o infuzie, apoi cand ceaiul e caldut se folosesc doua discuri demachiante pentru comprese.
6. Compresele cu ceai de musetel
Pentru comprese se foloseste ceaiul de musetel, care este un foarte bun antiinflamator, curata si relaxeaza pielea fina si sensibila din jurul ochilor.
7. Compresele cu ceai de tei rece
Ceaiul de tei tonifica si relaxeaza piele si diminueza roseata si pungile inestetice de la ochi.
8. Compresele cu ceai verde
Ceaiul verde imbunatateste imunitatea celulelor pielii si incetineste imbatranirea lor.
9. Compresele cu infuzie de trandafir
Se foloseste trandafirul de dulceata.
10. Comprese cu infuzie de salvie
In cazul ceaiurilor (infuziilor) este bine sa alternati compresele cald/rece.
11. Compresele cu infuzie de marar
Este o metoda mai putin cunoscuta, dar care da rezultate in cazul cearcanelor. Compresele se fac cu ceai la temperatura camerei.
12. Feliile de castravete
Castravetele este folosit inca din vechime in tratamentele cosmetice. Este eficient si in tratarea cearcanelor.
13. Chirurgia estetica
O metoda din ce in ce mai utilizata in zilele noastre. Daca va hotarati sa apelati la ea trebuie sa consultati un specialist in chirurgia estetica.
14. Tratamentele cosmetice
In farmacii si in magazinele specializate se gasesc tot felul de produse pentru tratarea cearcanelor. Ramane doar sa le achizitionati pe cele care vi se potrivesc. In aceasta situatie va poate ajuta si un medic dermatolog.
Dar daca cearcanele se incapataneaza sa dispara, nu va ramane decat o ultima solutie: folosirea produselor cosmetice pentru mascarea lor. In acest caz cei mai buni prieteni ai unei fete sunt anticearcanul si fondul de ten.
Anticearcanul poate acoperi cearcanele in totalitate. El trebuie sa aiba o nuanta un pic mai deschisa decat culoarea tenului si sa fie cremos pentru a intra in piele si pentru a nu accentua micile riduri.
Fondul de ten poate fi si el foarte util, mascand cearcanele. Cele mai bune pentru rezolvarea acestei probleme sunt fondurile de ten mate.

9 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Tot ca metode naturiste ar mai fi si comprese alternative, calde si reci, care au un efect inviorator, terminate intotdeauna cu cele reci, care, pe langa efectul inviorator, intaresc muschii oculari.
Ideale pentru ochii umflati sunt si compresele cu ceai de tei aplicate si mentinute timp de 15-20 de minute.La fel comprese inmuiate in zer rece, de la frigider, pana cand simti ca s-au incalzit. Clatiti-va apoi ochii cu apa calduta si incheiati tot cu apa rece.
Rezultate foarte bune pentru tratarea ochilor obositi, cat si a cearcanelor, se obtin cu ajutorul frunzelor de varza. Varza este recunoscuta pentru proprietatile ei dezinfectante, cicatrizante si calmante. Aplicati frunze moi pe ochii inchisi si lasati sa actioneze cam 15-20 de minute.Repetati acest procedeu de cate ori aveti nevoie pentru a va relaxa ochii. Amanunte la http://www.healthy.ro/articol/Frumusete/4683/Cearcane-si-ochi-obositi.html

| dia_2587 a răspuns:

Aceste cearcane pot avea o cauza interna, adica pot aparea de la o afectiune a ficatului sau a rinichilor, asa ca in caz ca nu iti trec cu niciun tratament naturist consulta un medic.

| Raisa a răspuns:

Dimineata cand te trezesti sau oricand, noaptea pui 2 lingurite in congelator si dimineata le scoti.
cu partea bombata a linguritei masezi cearcanele happy am sa incerc si eu asta!
Succes, pupici.

| Zambet a răspuns:

Zambeste! vei avea fata mai luminoasa :X

| bluesky explică:

Pentru @Anonim si pentru ceilalti care raspuns astfel, am zis daca imi puteti spune metode naturiste pentru a scapa de cearcane? Tu ai zis ca "Da." OK si acum eu trebuie sa revin cu intrebarea "Care?"?
Daca scriam "Spuneti-mi metode naturiste pentru a scapa de cearcane." ma intrebai ceva de genul" Si care e intrebarea?"
Sunteti imposibil, cei care raspunde astfel... rolling eyes

| ydaflory a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Cica cu feli de castraveti cruzi sau comprese cu ceai de albastrele.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre raspunsul KaTaLeeNa.vampire... recomandarea ei este pentru ochi umflati, nu pentru cearcane. in rest, raspunsurile sunt intr-adevar folositoare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bla bla bla