| Izma a întrebat:

Cum se poate scapa de pistrui prin metode naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Eu stiam de asta, si functioneaza, varameah' o incercat.
_________________________________
-iei o lamaie, si ii storci sucu' in ceva, unde pui niste sare sa'i scada din putere.te tamponezi cu sucu ala pe fata, da pe un servetel.da ai grija, ca ii ft acidulat si iti poate distruge fata.
_________________________________
Da mai is:
Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Se taie un castravete in rondele mici, se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat 2-3 ore la frigider. Se scurge laptele si se foloseste.
__________________________
Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Se taie un castravete in rondele mici, se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat 2-3 ore la frigider. Se scurge laptele si se foloseste.
______________________________
Se tamponeaza pistruii, dimineata si seara cu decoct din flori de papadie.
____________________________
Se ung pistruii de doua ori pe zi cu miere.
_____________________________
Dimineata si seara se tamponeaza pistruii cu o lotiune preparata din ceapa si otet. Se rade fin o ceapa si se amesteca cu 2-3 lingurite de otet de 90. Se pastreaza preparatul intr-un borcan bine inchis, la frigider.
______________________________________
treu true true. ..traficant innascut...

10 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Aplica-ti seara, inainte de culcare o crema facuta dintr-un amestec de drojdie de bere, o lingura de zeama de lamaie si putina apa oxigenta. Dimineata te speli pe zonele afectate de pistrui cu apa cu otet (1 lingura la un litru de apa). Nu vor disparea definitiv, dar se vor atenua. Evita expunerea la soare si consuma multe cruditati (fructe si legume proaspete). Pistruii ca si acneea (cosurile) sunt o problema legata de pubertate.Cand vei mai inainta in varsta, vor disparea de la sine. Totusi, de ce vrei sa scapi de pistrui? Eu (si ca mine, nenumarate persoane) ii consider foarte sexi!

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Eu ti'am scris ceva ce poti face mai usor straight face acum nu stiu' daca' esti multumitha straight face
______________________
true true. ..traficant innascut.

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Ma kak' instantaneu pe oamenii care dau stupid la orice, numa lor nup.deki' va pis' intre ochi.
apr dati stupid mai departe le mine ca ma simt si eu bagata'n seama... si pe tin te bag la **t*'n pi***.
_______________________
va tzuk' la sfarsit pe dintii aia bin slefuiti smug
apr... daca' ma mai stresati mult... nu stiu' ce fac ca imi ies din castravetele asta mare si gras pe care'l rontai cu osu cucului phbbbbt
________________________
fr va besk'. animatori care dau voturi numa "bone" va tzuk' in c'r dupe ce ma lingeti. phbbbbt
_________________________
si sa va spun ceva... nu ma refer neaparat la raspunsu' meu, da is altele the best, care iau stupid de la niste idioti mancati de viermi.
____________________
pup :*

| BeHappyForMe a răspuns:

1. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

eu am avut cand eram mica dar mi a disparut de la sine.

| bunny112 a răspuns:

Sucul de lămâie a constituit mereu o armă împotriva pistruilor. Ulterior au apărut tratamente moderne cu laser şi diverse substanţe chimice. Acestea sunt mult mai eficiente în îndepărtarea pistruilor, dar pot fi dureroase şi uneori produc leziuni la nivelul pielii, scrie Ce se întâmplă doctore?
Află cum poţi scapa de pistrui prin metode naturiste!
Dacă te speli pe faţă cu lapte, acidul lactic conţinut de acesta va avea un efect de peeling chimic foarte delicat asupra pielii, fără a-ţi irita sau usca tenul. Şi sucul de lămâie s-a dovedit a fi o armă împotriva pistruilor: aplică-l cu degetele şi este de ajuns pentru a-şi face efectul.

Măştile naturale din anumite fructe şi legume, cum ar fi caisele, coacăzele sau castraveţii, te pot ajuta să scapi de pistrui. Nu îndepărta masca de pe faţă în totalitate, şterge cu un şerveţel surplusul şi aplică apoi o cremă hidratantă. Dacă ai tenul gras, foloseşte înainte de a aplica masca puţin suc de lămâie.

Bicarbonat de sodiu. Este deosebit de eficient în a-ţi exfolia tenul, îndepărtând celulele moarte şi permiţând porilor să respire. Aplică o linguriţă de bicarbonat de sodiu pe o cârpă umedă şi masează-ţi uşor faţa cu ea. Apoi, clăteşte-te bine şi usucă-ţi faţa cu un prosop moale.

Albuşuri de ou. Sunt foarte bogate în proteine şi pot fi folosite ca o mască vindecătoare pentru pielea ta. De asemenea, albuşurile de ouă sunt apreciate pentru că pot absorbi grăsimea de pe piele. Spargi un ou, separi gălbenuşul de albuş şi apoi baţi cu o lingură albuşul, până devine uşor spumos şi îl aplici pe faţă. După un sfert de oră, te clăteşti bine cu apă călduţă şi asta e tot!

Ulei de arbore de ceai. Îl găseşti în orice farmacie. Foloseşte-l cu încredere, îţi va îndepărta toate bacteriile de pe piele.

Făină de ovăz. Aceasta este foarte bună pentru a absorbi grăsimile eliminate prin porii tăi. Amestecă făina cu un pic de apă, până devine o cocă moale, şi apoi pune-ţi-o pe faţă, ca o mască, pe care o îndepărtezi după 10 minute cu apă călduţă. Dacă repeţi acest procedeu timp de trei zile, vei avea o piele fină şi lipsită de coşuri.

Aloe Vera. Această plantă este extrem de apreciată pentru virtuţile sale terapeutice; pe lângă altele, previne cicatricile şi petele de la acnee. Iei o frunză de Aloe Vera şi îţi masezi faţa cu gelul pe care îl lasă. După un sfert de oră, timp în care gelul de Aloe Vera îţi penetrează porii, ţi-i curăţă şi îţi hidratează pielea, poţi merge să te speli cu apă călduţă.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| roby_6848 a răspuns:

1. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

| iulia_8542 a răspuns:

Unguent pentru pistrui si piele patata -efelidal de la Favisan -aproximativ 8 lei.de la magazine naturiste (e pe baza de polen)

| LadyBoo a răspuns:

Pai intreaba un doctor.