| Lupică27 a întrebat:

Stiu ca, cafeaua este un diuretic si ar trebui sa te faca sa urinezi dar nu cum urinez eu, de 6-7 ori dupa ce beau o cafea, una singura.
Sunt singurul cu problema asta? Nici nu prea beau din cauza asta, mai beau cate una cand sunt liber dar de obicei evit din cauza asta.
Care sa fie explicatia? O fi in directa legatura cu cortizolul? Cu anxietatea? Cu ce anume? Pe internet nu gasesc explicatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este pentru urinarile nocturne acest copy-paste dar poate are cumva relevanta si in situatia ta ...cumva!

Ce cauze au urinarile dese noaptea?

Cauza 1 – Consumul excesiv de lichide inainte de culcare...
Cauza 2 – Diureticele si alte medicamente...
Cauza 3 – Infectii ale tractului urinar (ITU)...
Cauza 4 – Tulburari ale prostatei...
Cauza 5 – Diabetul zaharat...
Cauza 6 – Tulburari ale somnului...
Cauza 7 – Insuficienta cardiaca congestiva.

https://www.catena.ro/nicturie-urinari-dese-noaptea-cauze-si-tratament

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu beau foarta multa cafea, beau si ness, sa nu ajungeti ca minewinking
Nu am patit asta, si anume sa merg sa urinez de 6-7 ori dupa 1 singura cafea
o posibil cauza (dar nu in cazul tau) este legata de faptul ca atunci cand bei cafea tare si foarte multa ea te deshidratează cumva, indiferent acest lucru il pun majoritatea "articolele de specialitate" ca fiind MIT, este si nu este mit. Este testat pe mine, beau foarte multa apa dupa ce beau multa cafea...
In cazul tau urinatul des poate fi de alta natura, nu zic ca neaparat medicala, poate consumi de exemplu multa apa zilnic ca si mine!
Cu anxietatea si cu depresia...iei un tratament?
Stiu ca cei care iau tratamente contra depresiei de exemple simt nevoia de a bea multa apa, probabil este efectul unor anumite medicamente contra depresiei...

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Am baut acum la 2 o cafea si n-am urinat deloc, cred ca e pe fond nervos, de obicei sunt agitat.

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Ms pentru funda maestrewinking

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Mare lucru, mai vrei una?

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Nu multumesc, ce este mult strica!

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Este pentru urinarile nocturne acest copy-paste dar poate are cumva relevanta si in situatia ta ...cumva!

Ce cauze au urinarile dese noaptea?

Cauza 1 – Consumul excesiv de lichide inainte de culcare...
Cauza 2 – Diureticele si alte medicamente...
Cauza 3 – Infectii ale tractului urinar (ITU)...
Cauza 4 – Tulburari ale prostatei...
Cauza 5 – Diabetul zaharat...
Cauza 6 – Tulburari ale somnului...
Cauza 7 – Insuficienta cardiaca congestiva.

https://www.catena.ro/nicturie-urinari-dese-noaptea-cauze-si-tratament

| samiZiciPompier a răspuns:

O fi prostata sau pietre.

| Lupică27 explică (pentru samiZiciPompier):

O fi bre, dracu stie.

| Lupică27 explică (pentru samiZiciPompier):

La cate cisterne de bere am baut in trecu, crezi ca oi avea eu pietre? laughing

| sierra1 a răspuns:

" Lupică27: cum urinez eu, de 6-7 ...Care sa fie explicatia?"

nimic deosebit: toți boșorogii fac așa după 70-80 de ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ești singur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiam de efectul diuretic, ci de cel laxativ. Asta este efectul la majoritatea oamenilor: bei juma' de cafea si te duci sa "iesi" destul de spontan. Asa se intampla si la mine.
Pipi din cauza cafelei nu fac, ba chiar simt ca ma deshidrateaza putin, si beau apa dupa ea.
Efect diuretic simt la vreo ora dupa ce beau bere sau mananc pepene rosu.

| dullcat a răspuns:

E destul de simplu, cafeaua contine substanta numita cafeina, exact ca ceaiul.Eu m-am obisnuit sa consum, de obicei, un ceai pe zi si am aceeasi problema. laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu patesc asta la bere. Daca beau o bere la jumate, in decurs de maxim 2 ore, ma duc la baie de 3-4 ori.

| Lupică27 explică:

Cafeaua o fac eu acasa, nu iau de la tonomat.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

La ibric? eu asa imi fac
toti cunoscutii imi zic cumparati un Espressor, le-am zis nu vreau eu sa imi iauwinking
e mai naturala cafeaua pe care ti-o macini tu si ti-o fierbi laughing

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Da, la ibric

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Cine se aseamana se aduna happy

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Si eu te iubesc! laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Iar incepi cu propaganda LGBT happy

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Nu mai e de mult lgbt, acum e LGBTQIA+ pana la anul va fi LGBTQIA+-xtongue

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Sa fie in bafta lor pretenas!

| sweetys a răspuns:

Cafeaua deshidrateaza destul de rau. De aceea cand bei o cafea este indicat sa bei de doua ori acelasi volum de apa. La o cafeluta de 200 ml, sa bei 400 ml apa. De aceea si unele cafenele iti aduc apa cand comanzi cafea. Probabil este o reactie, intoleranta, alergie la ceva din cafea, fie component al cafelei fie la lapte, in caz ca o bei cu lapte.