| Cristy97 a întrebat:

As vrea sa am o viteza mai mare de fuga. Fug repede dar as vrea mai mult, imi puteti da ceva sfaturi? tecnici sau ceva? si sa am si o rezistenta mai mare

Răspuns Câştigător
| 7r31 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=6BmtGNjm7BE incearca aici...are si partea a doua.
La viteza in mare parte tine de tehnica, ataca cu genunchiul, fa pasii mari si foloseste-ti bratele...mai mule detalii ai in acel video. Cat despre rezistenta, pentru imbunatatire trebuie antrenament...muuult antrenament!

12 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Foarte importante de stiut ca atunci cand alergi,calcaiul nu trebuie sa atinga solul,se alearga pe varf mai mult si partea exteriara a talpii.piciorul se ridica, cat mai sus pentru a putea executa un pas mare si la fel de important e faptul ca bratele trebuiesc miscate pe langa corp pentru a mari viteza. daca stai cu bratele pe langa tine sau daca nu el misti corect, iti ia din viteza. sper sa reusesti

| Flaviius87 a răspuns:

Pentru viteza ai nevoie de forta in membrele inferioare! Deci fa alergari in rampa si genuflexiuni si o sa vezi rezultate rapide!

| Liviu_2320 a răspuns:

Alearga toar pe varful picioarelor si da tare din maini

| AddaXD a răspuns:

Acum cativa ani, profesorul de sport ne-a dat niste sfaturi cum sa alergam mai repede. Zicea ca trebuie sa faci pasii cat mai mari big grin

| Foxxi a răspuns:

Sa faci pasul cat mai mare atunci cand alergi.Cat tine de rezistenta, poti sa alergi un km in fiecare zi, vei vedea rezultate.

| cosminnnellu a răspuns:

Secretul rezistentei este sa alergi zilnic si de fiecare data cand alergi sa nu alergi cu gura deschisa,aerul trebuie inspirat pe nas si expirat pe gura, doar atat stiu sper ca te poate ajuta cineva mai mult decat mine, probabil sunt ceva secrete si in alimentatie...

| JuniorJ a răspuns:

Ca sa ai rezistenta eu am auzit ca trebuie sa expiri cand calci cu piciorul stang, deoarece cel drept e pe partea plamanului si il solicita

| codrin47 a răspuns:

Iti dau un raspuns pe care poate nu il stiai, este o tehnica inteligenta, desigur ca poti respecta tot ce a zis lumea aici, dar daca vrei rezistenta trebuie sa faci exercitii de respiratie zilnic, vreo 5 minute pe zi stai si inspira si expira puternic,asta iti mareste capacitatea de a conserva oxgien,cand alergi corpul tau are energie suficienta, dar problema e ca ritmul cardiac creste, sangele incepe sa pompeze mai rapid si ai nevoie de si mai mult oxigen pentru ati raci organismul, facand exercitii de respiratie zilnic, vei obosi mult mai greu vei vedea.

| Narcis2013 a răspuns:

Sa faci zilnic genoflexiuni si alergari.

| macct a răspuns:

Pai pentru viteza ai putea ruga un prieten sa vina cu tine pe un teren si sa fluiere. tu de fiecare data cand alergi acei 16 m, trebuie sa pleci din pozitii diferite, din fund de pe burta tot felul de pozitii si sa pleci numai la fluier. pentru rezistenta ai putea face urmatorul program care m-a ajutat si p mine foarte mult: Alergi pe teren( de preferat gazon nu bitum(ciment), daca alergi pe bitum poate duce la dureri de spate si dauneaza grav la genunchi) 25 de minute, apoi face 3 serii a cate 30 de flotari si asa si cu genoflexiuni si asa si cu abdomene apoi repeti alte 25 de minute si apoi repeti genoflexiune, abdomenele si flotarile tot asa 3 serii de caciula a cate 30 dupa care pleci la dushappy

| cumtecheama a răspuns:

Zaruha - Traim ( Cu Buzzy )
Ce parere ai despre melodie : http://www.youtube.com/watch?v=LOAkqk3p3N0?