| Mariela_1621 a întrebat:

De ce ateii se considera discriminati?
si ce este atat de periculos in religie?
va fi lumea mai buna fara religie?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu ateii sunt cei care se considera discriminati, ci, se pare ca teistii. Altfel, cum iti explici faptul ca vor tot timpul aprobarea celorlalti? Cer tot timpul parerea celorlalti despre cate o virgula sau cuvant din Biblie, cersind pur si simplu aprobarea, asteptand o mangaiere pe crestet pentru credinta lor oarba in ceva imaterial.
E interesant faptul ca nu ateii, ci credinciosii manifesta o perpetua nesiguranta.
Daca te-ai uita un pic la intrebarile de pe site, ai observa ca sunt foarte multi useri care nu au decat o unica preocupare: cititul Bibliei cap-coada, coada-cap, canturi si cotor. Ateii au un orizont mult mai larg. Ei mai citesc si alte carti, mai discuta si despre alte subiecte.
Religiile in sine nu sunt periculoase. Periculosi sunt doar adeptii lor cazuti in bigotism.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va fi o lume mai buna fara credinta, eu sunt atee, credinta inseamna gandire colectiva in bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acum este o lume cu multa delasare si parasire a credintei, si cu foarte multa ingaduinta de sine practicata de fistecare in parte. ti se pare o lume buna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa cred in toate tampeniile astea care nu se pot demonstra, prefer sa ma incred in fortele proprii. N-am auzit pana acum ca, ateii s-ar considera discriminati. Ca sa fii discriminat, trebuie sa fii pus in situatia in care vrei cu adevarat un lucru, iar ceilalti iti pun piedici, chiar daca asta este dreptul tau. Pai, ce piedica imi pun mie credinciosii? Iar lumea, va fi mai buna atunci cand omul isi va da seama ca a fost dus cu presul de catre cativa nemernici care au stiut sa manipuleze de la inceput masele, pentru a dobandi avantaje, pe toate planurile. Ce naiba este atat de complicat? Vreau sa vad o "minune", chiar si mai veche laughing